Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Känsliga rummet
  • Ekonomi
  • tack era jävla as ni har just satt en familj i ekonomisk kris!!!!!
Ekonomi - Känsliga rummet
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Ekonomi
Känsliga rummet
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    tack era jävla as ni har just satt en familj i ekonomisk kris!!!!!

    Mån 8 feb 2010 13:45 Läst 35551 gånger Totalt 536 svar
    Anonym (Arg och ledsen!!)
    Visa endast
    HATAR JÄVLA FÖRSÄKRINGSKASSAN!!
    Hur kan dom göra såhär?? Får dom ens göra såhär?
    Hjälp mig och säg mig har dom behandlat mig och min familj rätt?
    Vi sitter nu i ekonomisk kris tack vare dom..

    Såhär är det..
    Jag hade min senaste fasta anställning dec-2007 Sen har jag vart gravid(sjukskriven under grav) och mammaledig!
    Började jobba på ett nytt ställe i okt-2009 och sen vart jag sjukskriven för
    Han tyvärr inte jobba speciellt länge!
    Nu har försäkringskassan avslagit min sjukskrivning och jag är nollställd där för att dom inte har inkomst att räkna på!!
    Dom säger att dom går bara 2 år tillbaka!!
    Funkar det verkligen så?? Får dom göra så?? 
    Är helt förstörd och de jag är sjukskriven för gör INTE detta lättare för mig kan jag säga!!
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 46
    4. 47
    5. 48
    6. 49
    7. 50
    8. 51
    9. 52
    10. ›
    11. »
    1. sirisdotter
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 10:46
      #485
      Garantiersättning?  Vad är det?
    2. Anonym (Oxå BL)
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 10:49
      #486
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      ja det finns såklart sjukdomar som gör att man inte kan eller orkar jobba, men då får man också gå hemma utan ersättning, det suger big time, förstår väl jag med, men så är det! för alla!
      Hahahahahahahahahaha!

      Hur många svenskar tror du på allvar vill att vi inte ska ha ett försäkringssystem för inkomstbortfall vid sjukdom?

      Det jag framför allt inte fattar med personer som resonerar som du gör är hur i all världen du kan vilja att en psykiskt sjuk person arbetar? Vad ska de göra? Ta hand om din mamma? Förvalta dina pensionspengar? Jobba som poliser? Vill du ha en kollega som inte kan prestera 100%?
      Jag tycker att det är oändligt mýcket bättre att man tar in en frisk vikarie som kan och behöver arbeta, så går arbetslösheten ner lite också!
    3. MickeN1973
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:05
      #487
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hahahahahahahahahaha!Hur många svenskar tror du på allvar vill att vi inte ska ha ett försäkringssystem för inkomstbortfall vid sjukdom?Det jag framför allt inte fattar med personer som resonerar som du gör är hur i all världen du kan vilja att en psykiskt sjuk person arbetar? Vad ska de göra? Ta hand om din mamma? Förvalta dina pensionspengar? Jobba som poliser? Vill du ha en kollega som inte kan prestera 100%?Jag tycker att det är oändligt mýcket bättre att man tar in en frisk vikarie som kan och behöver arbeta, så går arbetslösheten ner lite också!
      Varför skulle inte en psykiskt sjuk kunna jobba?

      Och varför måste man prestera 100 %?

      Är det så att man bara vill ha folk som kan ge 100 %, ja då får man acceptera höga sjukskrivnings siffror och att många får förtidspension.

       
    4. Anonym (Oxå BL)
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:08
      #488
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Varför skulle inte en psykiskt sjuk kunna jobba?Och varför måste man prestera 100 %?Är det så att man bara vill ha folk som kan ge 100 %, ja då får man acceptera höga sjukskrivnings siffror och att många får förtidspension. 
      Jag skrev slarvigt. Jag menade inte 100% som i "100% = 40h / v", jag menade 100% som i "100% av vad personen är anställd för att göra".
      Många psykiskt sjuka kan jobba, framför allt om de får rätt medicinering. Dock inte alla. Instabiliteten är väl det främsta hindret. En bristande verklighetsförankring ett annat.
    5. chivasregal
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:22
      #489
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Garantiersättning?  Vad är det?
      Jo när ma inte har nån inkomst  tex  unga som får barn får  en garantiersättning eller om man aldrig haft ersättning så får man nån form av garanti. Asså jag vet en som säger hon har det å den är inte baserad på nån inkomst. Vet inte om det finns nu men jag tror det.
    6. Cornbread
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:25
      #490
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hahahahahahahahahaha! Hur många svenskar tror du på allvar vill att vi inte ska ha ett försäkringssystem för inkomstbortfall vid sjukdom? Det jag framför allt inte fattar med personer som resonerar som du gör är hur i all världen du kan vilja att en psykiskt sjuk person arbetar? Vad ska de göra? Ta hand om din mamma? Förvalta dina pensionspengar? Jobba som poliser? Vill du ha en kollega som inte kan prestera 100%? Jag tycker att det är oändligt mýcket bättre att man tar in en frisk vikarie som kan och behöver arbeta, så går arbetslösheten ner lite också!
      har jag sagt det?
      jag tycker att man antingen får jobba och tjäna sina pengar eller så får man väl vara hemma sjuk och inte tjäna en krona om så är fallet, är hon såpass sjuk att hon inte kan arbeta med NÅGONTING? men hon kan tydligen sitta på familjeliv och gnälla, då kan hon väl ta ett arbete där hon sitter vid datorn också! Eller?
    7. sirisdotter
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:32
      #491
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Jo när ma inte har nån inkomst  tex  unga som får barn får  en garantiersättning eller om man aldrig haft ersättning så får man nån form av garanti. Asså jag vet en som säger hon har det å den är inte baserad på nån inkomst. Vet inte om det finns nu men jag tror det.
      Och vem betalar garantiersättningen i så fall? 

      Försäkringskassan?  Menar du lägsta föräldrapenningen, som man får om man inte jobbat tillräckligt för att få sin föräldrapenning baserad på tidigare inkomst?  Utgår  från  att TS tagit reda på och fixat föräldrapenning, eftersom hon nämner att hon var(-it?) gravid.

      Eller menar du kommunen som kan betala försörjningsstöd, det folk brukar kalla soc. och/eller socialhjälp efter behovsprövning?  Har inte hört att det kallas något på garanti...  INts så roligt att söka vad jag förstår, då måste man redovisa hela sin ekonomi gång på gång för soc.  Tror TS försöker ta reda på sätt att slippa det.

      Sedan kan man få garantipension, om man inte jobbat tillräckligt mycket för att få full inkomstpension, men har inte uppfattat det som att TS är i pensionsåldern...
    8. Anonym (Oxå BL)
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:39
      #492
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      har jag sagt det? jag tycker att man antingen får jobba och tjäna sina pengar eller så får man väl vara hemma sjuk och inte tjäna en krona om så är fallet, är hon såpass sjuk att hon inte kan arbeta med NÅGONTING? men hon kan tydligen sitta på familjeliv och gnälla, då kan hon väl ta ett arbete där hon sitter vid datorn också! Eller?
      Hon har ju ett arbete, men är tillfälligt sjukskriven.
    9. chivasregal
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:39
      #493
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Och vem betalar garantiersättningen i så fall?  Försäkringskassan?  Menar du lägsta föräldrapenningen, som man får om man inte jobbat tillräckligt för att få sin föräldrapenning baserad på tidigare inkomst?  Utgår  från  att TS tagit reda på och fixat föräldrapenning, eftersom hon nämner att hon var(-it?) gravid.Eller menar du kommunen som kan betala försörjningsstöd, det folk brukar kalla soc. och/eller socialhjälp efter behovsprövning?  Har inte hört att det kallas något på garanti...  INts så roligt att söka vad jag förstår, då måste man redovisa hela sin ekonomi gång på gång för soc.  Tror TS försöker ta reda på sätt att slippa det.Sedan kan man få garantipension, om man inte jobbat tillräckligt mycket för att få full inkomstpension, men har inte uppfattat det som att TS är i pensionsåldern...
      Du behöver inte va spydig. Jag menar nog försäkringskassans garantiersättning jag har inte snackat om soc där vet jag inte om man dår garantiersättning. jag bara frågade om man kan få det inte alls om Ts har sökt det eller inte. Åja om man på när man når pensionen för man inte jobbat tillräkligt är när de varit hemma hos sina barn som förr i tiden. Fattar inte vart du får jag snackar om att Ts är där? Har inte ens nämt
    10. Cornbread
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 11:42
      #494
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hon har ju ett arbete, men är tillfälligt sjukskriven.
      ja men tydligen kommer hon aldrig kunna jobba där igen.
    1. «
    2. ‹
    3. 46
    4. 47
    5. 48
    6. 49
    7. 50
    8. 51
    9. 52
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
      • Senaste inläggen
      • Abort
      • Adoption
      • Allmän debatt
      • Barnlängtan
      • Ekonomi
      • Familjehem
      • Familjejuridik-Vårdnadstvist
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Förlossningsrädsla
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Kroppsligt
      • Missbruk
      • Missfall
      • Misshandel/Våld
      • Myndighetskontakt
      • Psykisk ohälsa
      • Relationsproblem
      • Skilsmässa/Separation
      • Sorg
      • Styvförälder
      • Svårt att få barn
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm