Var inne på donken idag, var ganska mycket folk och jag balanserade en överfull bricka samtidigt som jag skulle hålla koll på två barn.
Rätt som det är knuffar någon till mig så brickan vippar till och en milkshake far i golvet och strittar givetvis upp på en kvinna och barnvagn.. Hon börjar gorma och säger att jag ska ge mitt nummer för att jag kommer få betala kemtvätt för hennes kläder och ersätta tygdelarna på vagnen om fläckarna inte går bort. Jag ber om ursäkt, säger att det var en olycka, räcker henne mina servetter och går därifrån.
Hon kom till vårat bord en stund senare med penna och papper och säger att jag ska ge mitt nummer, hon ger sig inte så jag kraffsar ner några random siffror och hon går därifrån..
Har jag verkligen någon skyldighet att betala det här? Vi bor i en liten stad så risken är relativt stor att jag stöter på henne igen..