Anonym skrev 2012-04-10 12:11:14 följande:
Och jag kan komma med ett gäng forskningsrapporter som bevisar att riskerna med kejsarsnitt är mycket större än vid vaginalförlossningar, eftersom det är allmänt vedertagen fakta bland läkare inom förlossningsvården (som troligvis är mera insatta än du). Det beror ju på vad man letar efter för fakta. Det går att laborera husomhelst med olika fakta rapporter, så din statistiska undersökning säger inte ett dugg, för jag kan komma med flera som visar att riskerna är lägre vid vaginal förlossning än vid kejsarsnitt.
Och det vet ju du också om eller hur? Du är väl inte så ignorant att du totalt har missat förlossningsläkares inställning till självvalda kejsarsnitt eller hur? Eller menar du kanske att du själv i egen hög person skulle ha mycket större faktakunskaper och insikt än dessa

Men vilka risker är det du hänvisar till här? Du hänvisar ju bara helt vagt till "riskerna", utan att visa att du förstår över huvud taget vilka risker som är inblandade.
Risken att få sfinkterruptur? Den är 0% vid snitt.
Risken för infektion? Den är ca 6-8% vid snitt och 4% vid vaginal förlossning.
Risken för att barnet får astma/allergi? Den ökar från ungefär 2% till 2,6% vid snitt, men å andra sidan minskar risken för hjärnskador.
Risken för att få stora blödningar är lika stor, om man räknar akutsnitt / urakut snitt som en konsekvens av vaginal förlossning.
Och så vidare.
Så, vilka risker är det du hänvisar till som ökar? Alla risker ökar nämligen inte vid snitt. Vissa gör det. Andra minskar. Det existerar ingen generell risk som ökar i allmänhet med den ena eller andra metoden. Genom att välja den ena eller andra metoden så utsätter man sig för olika risker.
Vissa läkare rekommenderar snitt, andra rekommenderar vaginal förlossning. Den främsta anledningen till att rekommendera vaginal förlossning är av kostnadsskäl.
Är man förlossningsrädd så ökar många av riskerna med vaginal förlossning (man löper större risk att få rupturer) och därmed blir snitt ofta det säkrare alternativet för förlossningsrädda rent rationellt.
De psykiska riskerna är individuella.
Så berätta gärna, vilka risker är det du hänvisar till som ökar vid snitt? Och hur väger du dessa ökade risker mot de risker som faktiskt minskar eller elimineras?
Jag kan också hitta forskningsrapporter som visar att t.ex. risken för att få infektion ökar vid snitt. Men detta måste ställas t.ex. mot att risken för att få en sfinkterruptur minskar. Du kan inte bara lyfta ut de riskerna som ökar - man måste titta på hela bilden.
Den allmänna inställningen bland läkare till snitt vs vaginal förlossning är att båda metoderna är säkra metoder. Vilken metod som är säkrast för kvinnan beror på kvinnan.
Sammanfattningsvis kan man säga att vissa risker ökar med snitt och andra risker minskar. Risken för bestående men i underlivet är dock absolut högst vid vaginala förlossningar.