Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Känsliga rummet
  • Kroppsligt
  • EXTREM klåda i muttan!!
Kroppsligt - Känsliga rummet
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Kroppsligt
Känsliga rummet
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    EXTREM klåda i muttan!!

    Tors 30 jul 2009 18:15 Läst 2044 gånger Totalt 38 svar
    Anonym (klifia)
    Visa endast
    Hejsan!

    Det är så att jag har sån extrem klåda i muttan. Det är inte vanlig svamp, det har jag haft många ggr och testat mig med salvor och grejjer för det och det är inte det.

    Hela insidan av muttan är svullen och stora röda partier som är mer svullna. Får stora och flera sprickor i muttan också..mest över klitorist och innre blydläppar. Jag får oftast så här nån vecka innan mens och så håller det i sej i drgt 2-3 v. Så det är inte länge jag är fri från detta. Jag vet att jag borde gå till gyn eller nått och kolla upp det men jag har jättesvårt för sånt här.

    Det kan inte vara någon sexsjukdom heller då jag testades för allt sånt när jag var gravid för 1år sedan. Min man och jag har båda vart hemma sen vi träffades typ så ingen av oss har vart med någon annan heller.

    Vad jag igentligen vill med detta inlägg är nog att få lite tips på vad man kan göra själv för att få detta att sluta, eller om det är någon annan sjukdom som man behöver läkarvård för?

    Jag har haft så här nu i drygt 2½år, jämt jämt jämt. Jag börjar trötta kan jag ju säga..

    Någon som kan tänkas sej veta vad detta är och om det går att fixa själv?

    Tacksam för alla svar!
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Anonym (jesus)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:28
      #21
      Men jisses, vem här skulle kunna lösa ditt problem. Åk till gyn, här finns bara amatörer som spekulerar vad det kan vara. Inte så smart att fråga här om man vill ha lösningen på ett problem. Det finns något som heter läkare och det finns ett liv som heter IRL, inte är fl det enda livet som finns... jesus
    2. Anonym (herpes!)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:30
      #22
      Herpes kan ligga latent i kroppen och behöver inte vara en sexsjukdom - även om den kan överföras så. Du kan t ex blivit smittad långt innan du träffade din man. Det kan dröja flera år innan man får symptom om man ens får det - en del bär bara viruset.

      Men hur som helst. Jag har själv haft ett enda utbrott av herpes och det var något av det jävligaste. Det sved och kliade och såg ut precis så som du beskrev det. Men det går lätt över med medicin.
    3. Anonym (Jonna)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:30
      #23
      Men det är klart att jag fattar att en del kan tycka att det är hemskt att gå till gyn. Men det är i min mening HEMSKARE att gå runt med ett kliande och svullet underliv flera veckor i månaden. Du får ju själv avgöra vad som är värst, men hellre hade jag legat hos gyn i 5 minuter och blivit botad, än fortsätta att leva som du gör.

      Du är ju vuxen och ibland måste man göra saker man inte vill när man är vuxen. Bit ihop, ta med din kille om du är orolig och gå dit. Vad är det värsta som kan hända?

      Anonym (klifia) skrev 2009-07-30 18:26:56 följande:
      Anonym (Jonna) skrev 2009-07-30 18:25:29 följande: Nej du kanske inte tycker det är så hemskt. Men det finns faktiskt folk som tycker det. Jag har som sagt gått med detta i nåra år nu så jo för mig är det hemskt att gå dit.
    4. Anonym (klifia) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:31
      #24
      Jag har köpt menssvamp som jag ska testa när mensen kommer.
      Det är helt eko och av naturliga material och bättre för muttan än menskopp..eller det kanske beror på vad menskoppen är gjord av?


      Men vad kan man göra för att mildra klådan hemma?
      Har testat att lägga på potatismjöl nu..och det lindrar faktiskt lite..
      men ytterst lite..
    5. pixietails
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:31
      #25
      Anonym (klifia) skrev 2009-07-30 18:26:56 följande:
      Anonym (Jonna) skrev 2009-07-30 18:25:29 följande: Nej du kanske inte tycker det är så hemskt. Men det finns faktiskt folk som tycker det. Jag har som sagt gått med detta i nåra år nu så jo för mig är det hemskt att gå dit.


      Då får du väl stå ut med klådan några år till då om du inte vill gå till gyn.
    6. miss nöjd
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:32
      #26
      Anonym (klifia) skrev 2009-07-30 18:31:22 följande:
      Jag har köpt menssvamp som jag ska testa när mensen kommer. Det är helt eko och av naturliga material och bättre för muttan än menskopp..eller det kanske beror på vad menskoppen är gjord av?Men vad kan man göra för att mildra klådan hemma?Har testat att lägga på potatismjöl nu..och det lindrar faktiskt lite..men ytterst lite..

      menskopp kan man få i naturgummi eller latex. Så jag tror faktiskt den är bättre för slidan. Det kommer ju inte som helst blod i kontakt med slemhinnorna tex.
    7. Anonym (klifia) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:34
      #27
      Anonym (jesus) skrev 2009-07-30 18:28:49 följande:
      Men jisses, vem här skulle kunna lösa ditt problem. Åk till gyn, här finns bara amatörer som spekulerar vad det kan vara. Inte så smart att fråga här om man vill ha lösningen på ett problem. Det finns något som heter läkare och det finns ett liv som heter IRL, inte är fl det enda livet som finns... jesus



      Men snälla du! Lugna ner dej lite! Har jag bett någon lösa detta? Nej jag har bett om tips och råd. Jag vet att det finns ett liv, haha. Jag är typ aldrig här inne, men vet att folk är mycket kunniga och påhittiga och man får alltid svar. Så vad då får man inte be om hjälp ang saker som har med sjukdommar och sånt att göra bara för det? Måste man vara helt dumihuvudet bara för att man frågar?

      herregud!
    8. Anonym (klifia) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:35
      #28
      miss nöjd skrev 2009-07-30 18:28:26 följande:
      Anonym (klifia) skrev 2009-07-30 18:26:56 följande: vad är hemskt med gyn? Att de för upp saker i muttan eller att sära på benen? Är det just uppförandet av saker så kan de säkert skippa det för att kolla just denna sak? Alt om det är jättejättehemskt- ta foton och visa Gyn?



      Allt är hemskt..HATAR att visa upp mig, så länge det inte är nått livsallvarligt med mig så tar jag mig inte för att åka till doktorn.

      Säkert skitvårt för er som inte har det så att förstå..men så är det.
    9. Anonym (klifia) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:37
      #29
      Kan vi sluta disskutera mina svårigheter med att gå till doktorn och istället komma med råd om vad jag kan göra..OK ni har sagt gå till doktorn..tack för det rådet. har ni inget annat så snälla sluta jobba er för att jag har svårt för det.
    10. Anonym (Jonna)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:38
      #30
      Men detta hindrar dig ju från att leva normalt. Det låter skithemskt att det kliar och gör ont, och så många veckor också.
      Ta på dig en kjol (perfekt nu är det är sommar). Då kan du bara ta av dig trosorna där under och behöver inte visa upp dig förutom när du ligger där ett par minuter. Förmodligen behöver gyn bara titta lite för att se precis vad det är. Sen drar du ner kjolen igen och du är påklädd.

      Jag kan absolut förstå dig. Första gången jag gick till gyn kändes det som ett övergrepp. Men nu har jag vant mig. Går ca 1-2 ggr år.

      Anonym (klifia) skrev 2009-07-30 18:35:50 följande:
      miss nöjd skrev 2009-07-30 18:28:26 följande: Allt är hemskt..HATAR att visa upp mig, så länge det inte är nått livsallvarligt med mig så tar jag mig inte för att åka till doktorn. Säkert skitvårt för er som inte har det så att förstå..men så är det.
    11. Anonym (klifia) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:41
      #31
      Jag SKA gå dit, det ska jag..men jag vill kolla möjligheterna att fixa det själv först. För finns det nått jag kan göra själv så gör jag hellre det.

      Om ni vill försöka förstå varför jag har svårt för det så läs på om Agorfobi och Socialfobi, så kanske ni förstår bättre.
    12. miss nöjd
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 18:44
      #32
      Men TS- ring en gyn och beskriv detta då och fråga vad du kan testa själv.
    13. Anonym (jesus)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 20:27
      #33
      Anonym (klifia) skrev 2009-07-30 18:34:11 följande:
      Anonym (jesus) skrev 2009-07-30 18:28:49 följande: Men snälla du! Lugna ner dej lite! Har jag bett någon lösa detta? Nej jag har bett om tips och råd. Jag vet att det finns ett liv, haha. Jag är typ aldrig här inne, men vet att folk är mycket kunniga och påhittiga och man får alltid svar. Så vad då får man inte be om hjälp ang saker som har med sjukdommar och sånt att göra bara för det? Måste man vara helt dumihuvudet bara för att man frågar? herregud!
      Tips och råd?? Det får du av doktorn. Riktiga råd och lösningar på detta problemet. Vad är vitsen med att fråga här? Du kanske behöver mediciner, får du det här?? En riktig läkarbedömning, får du det här? Här får du bara massa spekulationer. Spelar väl ingen roll att du ogillar gyn och visa upp dig. Vem gör inte det?? Men måste man så måste man. Att visa upp sig i en gynstol är väl bättre än att gå med sjukdommar??
    14. Anonym
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 20:32
      #34
      mycket möjligt att det är svamp, det kan se olika ut,
      själv har jag haft symtomerna olika,
      kliat extremt inne och utanför, sprickor och har kommit blod.
      det beror hur länge du har gåt med det, klamydia??
      kan också klia, bli tjocka flytningar lukta ila.
      du ska igentligen inte köpa salva innan du testat dig hos en dr, vissa får svamp hur lätt som helst och måste ha starkare salva och tabletter. har du tagit pencelin är det mycket möjligt du har fåt det av de
    15. Anonym
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 20:33
      #35
      ps, kommer din pojkvän i dig??? då kan de va att ni har olika ph värden och därifrån kan du få svamp sen kan vi smitta varandra.
    16. Anonym
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 20:33
      #36
      sorry ni
    17. Anonym (möjlig orsak)
      Visa endast
      Tors 30 jul 2009 20:45
      #37
      Har inte läst hela tråden, men har förstått att du helst undviker gyn!! Det finns en hudsjukdom som heter lichen sclerosus som drabbar slemhinnorna i underlivet, vilket orsakar intensiv klåda & sprickbildningar. Jag gick i många år med samma bekymmer, gick förvisso till gyn, men fick fel diagnos, först svampinfektioner såklart, senare hette det kronisk svampinfektion i kombination m sköra slemhinnor... Ända tills en uppmärksam gynekolog tyckte sig se en förändring i slemhinnan & remitterade mig till en specialist på området. Det är en svårupptäckt sjukdom, som tyvärr ofta är kronisk, som i mitt fall, & man får behandla med stark cortison livet ut, men en del blir tydligen av med eländet efter genomgånget behandlingsschema.
      För att få diagnos krävs oftast att de tar en hudbiopsi, om man inte har uppenbara karaktäristiska förändringar, vilket jag hade just då när jag träffade specialisten, så jag slapp det. Slemhinnan blir väldigt blek (såvida man inte kliat den röd ) man kan se vitaktiga partier i huden. Jag hade själv svårt att se detta då, men numer vet jag vad jag ska titta efter & nu ser jag dem. Dock kommer det lite i skov, kanske därför så många missar det?!! Behöver ju inte vara detta du har, men ha det i bakhuvudet om du fortsätter gå med detta länge & inte kommer ngn vart, en del läkare (om du nu vågar ge dig iväg till en sådan...) vet nätt & jämt vad det är för ngt... Själv gick jag i 10 år innan diagnos....
      Lycka till & hoppas du finner en lösning på eländet, för skoj är det knappast!
    18. Kliande
      Visa endast
      Mån 6 feb 06:51
      #38
      Anonym (jesus) skrev 2009-07-30 18:28:49 följande:
      Men jisses, vem här skulle kunna lösa ditt problem. Åk till gyn, här finns bara amatörer som spekulerar vad det kan vara. Inte så smart att fråga här om man vill ha lösningen på ett problem. Det finns något som heter läkare och det finns ett liv som heter IRL, inte är fl det enda livet som finns... jesus

      Jag kanske bara talar för egen del.. men det känns som att man får ut mer av såna här forum än att gå till en gynekolog som ändå försöker "gissa" sig fram till vad man har.. plus att man då betalar pengar för undersökning.. det värsta är dock när dom frågar "vad tror du att du har".. vem är det som är läkare här igentligen är det du eller är det jag?..

      Men fortsättningsvis så har jag liknande problem, första gyn undersökningen visade sig vara BV och Trichomonas, efter 4 antibiotika kurer så var det bra i 5 dagar sen så började det klia så extremt mer än det gjorde med BV.. så har troligen svamp som är immun mot salvor nu
      Detta verkar mer som sår, såren klådar när de läker o sen ju mer man pillar ju mer chans finns det för att det ska bli infekterade sår.. tror tyvärr inte att de går över av sig självt bara sådär med hemma kurer..
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
      • Senaste inläggen
      • Abort
      • Adoption
      • Allmän debatt
      • Barnlängtan
      • Ekonomi
      • Familjehem
      • Familjejuridik-Vårdnadstvist
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Förlossningsrädsla
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Kroppsligt
      • Missbruk
      • Missfall
      • Misshandel/Våld
      • Myndighetskontakt
      • Psykisk ohälsa
      • Relationsproblem
      • Skilsmässa/Separation
      • Sorg
      • Styvförälder
      • Svårt att få barn
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • Jävla muppfan!!
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm