Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Känsliga rummet
  • Relationsproblem
  • Min sambo hör inte änns av sig :S
Relationsproblem - Känsliga rummet
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Relationsproblem
Känsliga rummet
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Min sambo hör inte änns av sig :S

    Sön 14 mar 2010 07:25 Läst 12759 gånger Totalt 113 svar
    Anonym (Irriterad)
    Visa endast

    Ja egentligen har vi inte relationsproblem men grejen är att jag och min kille har vart tillsammans i 1 år o 4 mån , vi väntar vårat första barn i Juni.

    De här kommer säkert låta töntigt men jag var tvungen att få skriva av mig så dom som vill kan ju svara de är ju tacksamt =D

    Han har åkt iväg på en resa med jobbet nu, och har vart borta sen i torsdags och idag kommer han hem, och saken är den att ALLTID när han åker iväg med jobbet eller nått så hör han alltid av sig, han ringer eller skickar gulliga sms, och självklart så begär jag inte att han ska göra det hela hela tiden när han är med sina kompisar liksom men den här resan han vart på så har han inte ringt en ända gång, ja har knappt fått något sms, bara nått kort svar på sms jag skickat och kanske ett eget från honom, vi har de ju inte dåligt eller något utan vi är fortfarande helt nykära och berättar för varandra hur mkt vi älskar varandra hela tiden så jag förstår inte faktiskt.. Jag fick inte änns svar på när jag skicka godnatt till honom igår . :S , ja vet inte om ja är knäpp men man brukar väl iallafall säga godnatt eller iallafall säga när man kommit fram till en plats men inte han den här gången.

    Skulle inte ni också börja fundera vad de är frågan om ?
    Jag blir så tjurig också och har bestämt att inte skicka något mer sms nu när man ändå inte får svar liksom ..

    Hur skulle ni tänka om eran kille stack iväg med jobbet och inte hörde av sig på hela tiden. ?

    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 5
    4. 6
    5. 7
    6. 8
    7. 9
    8. 10
    9. 11
    10. ›
    11. »
    1. mia83
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 02:57
      #101
      Jag skulle också börja undra om min sambo helt plötsligt började bete sig helt annorlunda mot vad han brukade göra. Självklart litar man på sin karl, men har man blivit bränd tidigare så ringer varningsklockorna på en gång när det är nåt som inte stämmer.
      Min sambo har också 'inte ringt' på hela dagen nån gång. Han brukar alltd ringa åtminstonde när han går från jobbet. Men han har alltid haft en bra förklaring till mig när jag frågat, typ att han haft slut på/dåligt med batterier, eller att han bara varit trött och inte orkat ringa. (inte för att jag har varit spritt språngande galen, mera nämnt i förbifarten att jag blev förvånad när han inte ringde som han brukade.) 
      Vet du i ditt hjärta att du kan lita på honom så är det säkert ingenting. Men jag förstår dig, klart man vill ha ett godnatt åtminstonde när ens älskling är bortrest :) 
    2. Anonym (Irriterad) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 07:01
      #102
      Nu har vi pratat om det iallafall , han bad om ursäkt och tyckte jag hade helt rätt. Jag frågade honom hur han skulle känna om de va tvärt om och han svarade att han skulle förmodligen bli tjurig också, så han förstod mig.. Sen slängde han in " vi har haft så mkt att göra så ja hann inte" och då kom mitt " men du hann surfa på fb? "
      då höll han med mig ännu mera. Haha ja litar på honom och de känns inte som han gjort något dumt, förutom att inte höra av sig!! haha. För de kom vi fram till att vi båda vill i fortsättningen..
      Tack så mkt för alla svar!! de va kul och de hjälpte mig att sitta igår och skriva med alla. hehe.
    3. Anonym (Mee to)
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 09:02
      #103
      Åhh vad härligt att det inte var något mer än så. Glad jag blir för er skull!!
      Alltid roligt när man vänder på saker och ting om det skulle varit tvärtom och du gjort så mot honom... ja då märker dom att dom reagerat lika som en själv.

      Ha en underbar dag i solen... Det ska jag{#lang_emotions_smile}

      Kram till dig! Ta hand om dig och bebisen nu!!
    4. mia83
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 09:09
      #104
      Är också glad för er skull.
      Eftersom han förstod vad du menade så tror jag inte det kommer upprepas heller :)
    5. Anonym (Irriterad) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 09:39
      #105
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Åhh vad härligt att det inte var något mer än så. Glad jag blir för er skull!!Alltid roligt när man vänder på saker och ting om det skulle varit tvärtom och du gjort så mot honom... ja då märker dom att dom reagerat lika som en själv.Ha en underbar dag i solen... Det ska jagKram till dig! Ta hand om dig och bebisen nu!!
      tack hihi.
      Jo precis de är alltid smartast att vända på det, så ser dom själva hur de vart =)
      Det ska ja ha, du också.. =D massa kramar
    6. Anonym (Irriterad) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 09:39
      #106
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Är också glad för er skull.Eftersom han förstod vad du menade så tror jag inte det kommer upprepas heller :)
      Tack hehe =D  .
      nej precis, hoppas på de. :) hehe.
      Kramar
    7. Melly23
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 13:48
      #107
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Bra då är de inte bara jag, för ibland vet jag inte om de e jag som är knäpp som tänker så. Jag blir ledsen faktiskt. Dålig stil tycker jag .. Här sitter jag gravid med hans barn och han kan inte änns skicka något sms. :S
      Hej! Va skönt att de finns så mycket olika människor!
      Jag tycker absolut att dina känslor är viktiga för eran framtid, men även för dig!
      Jag vill att du ska tänka en extra gång innan du blir arg eller irriterad...
      Jag har kännt precis samma känsla som du, över kommunikationen mella oss som partner. Men det visade sig att när jag hade varigt sur och irriterad över detta lilla problemet "som växt sig stort i mitt huvund" så var det enda som fattades (att jag öppnade min mun) Vi är ärliga och öppna i våran relation idag och pratar ofta om känslor och händelser. Detta gör att vi förstår varandar på ett helt annat sätt och att vi tar hänsyn och litar på varandra!
      Så snälla även fast det känns jobbigt just "då" när han är borta så prata om problemen! De är ju trotts allt DIG han ska ha ett underbart barn med och älskar! {#lang_emotions_smile}
    8. Anonym (Irriterad) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 14:06
      #108
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej! Va skönt att de finns så mycket olika människor!Jag tycker absolut att dina känslor är viktiga för eran framtid, men även för dig!Jag vill att du ska tänka en extra gång innan du blir arg eller irriterad...Jag har kännt precis samma känsla som du, över kommunikationen mella oss som partner. Men det visade sig att när jag hade varigt sur och irriterad över detta lilla problemet "som växt sig stort i mitt huvund" så var det enda som fattades (att jag öppnade min mun) Vi är ärliga och öppna i våran relation idag och pratar ofta om känslor och händelser. Detta gör att vi förstår varandar på ett helt annat sätt och att vi tar hänsyn och litar på varandra!Så snälla även fast det känns jobbigt just "då" när han är borta så prata om problemen! De är ju trotts allt DIG han ska ha ett underbart barn med och älskar!
      Hej =) , jo precis jag ska iallafall försöka bli bättre på att prata om mina känslor, ja kan till en viss del men de finns alltid någon som stoppar en lite.. de är något att öva på faktiskt. för jag älskar ju min kille mer än något annat . :D
      Tack för svaret .
    9. LyckligtSlut
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 14:58
      #109
      Dålig mottagning, ingen laddare, mycket jobb och sådant som hör till (middagar etc) som gjort att han glömt. Kan vara det, annars är han väl lite trött på att höra av sig eller less eller sjuk eller något annat mindre bra.
    10. Emmel
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 20:25
      #110
      Vad bra att det fixade sig till det bästa!

      Lycka till med bebisen!
    11. Päron1986
      Visa endast
      Tis 16 mar 2010 13:19
      #111
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Nu har vi pratat om det iallafall , han bad om ursäkt och tyckte jag hade helt rätt. Jag frågade honom hur han skulle känna om de va tvärt om och han svarade att han skulle förmodligen bli tjurig också, så han förstod mig.. Sen slängde han in " vi har haft så mkt att göra så ja hann inte" och då kom mitt " men du hann surfa på fb? " då höll han med mig ännu mera. Haha ja litar på honom och de känns inte som han gjort något dumt, förutom att inte höra av sig!! haha. För de kom vi fram till att vi båda vill i fortsättningen.. Tack så mkt för alla svar!! de va kul och de hjälpte mig att sitta igår och skriva med alla. hehe.
      vad skönt att det löste sig och inte var någon fara på taket!
      Javisst är fb skönt många gånger, att kunna ventilera sina problem!
    12. MyImmortal
      Visa endast
      Tis 16 mar 2010 13:21
      #112
      Du känner din sambo bäst, och om hans beteende sticker ut så gå på din magkänsla.. den brukar stämma. Jag skulle inte ha messat honom, skulle ja få något skulle ja svara kort som honom.. så han för en gångsskull fick fundera lite ;) Lycka till!
    13. m med tre stjärnor
      Visa endast
      Tis 16 mar 2010 13:23
      #113
      en tanke.
      Min man hör nästan aldrig av sig när han är iväg någonstans (har aldrig gjort vi har varit ihop i tio år och har fyra barn)
      han säger attd et blir så jobbigt för honom att ringa, hans aknar allt då och det är lättare att hålla distans och fokusera om han inte hör våra röster...

      Så jag hade ju bara tyckt att allt var som vanligt om han aldrig ringde eller svarade på sms (men ja han uppdaterar facwebook konstant, väldigt besynnerligt det där....)
    1. «
    2. ‹
    3. 5
    4. 6
    5. 7
    6. 8
    7. 9
    8. 10
    9. 11
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
      • Senaste inläggen
      • Abort
      • Adoption
      • Allmän debatt
      • Barnlängtan
      • Ekonomi
      • Familjehem
      • Familjejuridik-Vårdnadstvist
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Förlossningsrädsla
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Kroppsligt
      • Missbruk
      • Missfall
      • Misshandel/Våld
      • Myndighetskontakt
      • Psykisk ohälsa
      • Relationsproblem
      • Skilsmässa/Separation
      • Sorg
      • Styvförälder
      • Svårt att få barn
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm