Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Känsliga rummet
  • Relationsproblem
  • Kan en mamma lämna sin familj?
Relationsproblem - Känsliga rummet
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Relationsproblem
Känsliga rummet
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Kan en mamma lämna sin familj?

    Ons 17 mar 2010 21:16 Läst 1654 gånger Totalt 31 svar
    Anonym (ihålig)
    Visa endast
    Man hör ju om pappor som tar sitt och överger familjen, så blir mamman ensamstående med barn. Är det ens möjligt för en mamma att göra samma sak? Eller vad händer om en mamma inte är människa nog att stå ut?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Danitra
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 00:15
      #21
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Det var så väldigt läskigt att söka psykolog-hjälp när jag gjorde det. Var väldigt stort och tungt steg för mig, synd att det inte hjälpte. Men jag kanske borde försöka söka hjälp igen. Hon tog mig säkert inte på allvar bara för att jag var gravid, kommer ihåg att hon påpekade att hormonerna kunde göra sitt.  Det var bara några månader sedan jag slutade gå till henne. Jag hade kanske svårt att vara helt öppen när hon pratade med mig. Men på inskrivningen fick jag ett papper med massa frågor jag skulle svara på, och där var jag extremt öppen - erkännde allt, till och med hur ofta jag tänker självmordstankar (var inte så lätt att erkänna). Min sambo vet precis hur illa jag mår, men han vet inte riktigt hur han ska tackla det. Han blir alltid helt tyst och kommer inte på något alls att säga när jag försöker prata med han. Nu är klockan alldeles för mycket för mig. Ammar på natten samtidigt som jag blir väckt tidigt. Så jag måste slänga mig i sängen nu!
      Se verkligen till att få bättre hjälp! Det är jättebra att du vågade öppna upp och söka hjälp - förlora bara inte förtroendet för alla psykologer!

      Det finns definitivt mycket kvar för dig att använda dig av innan du ger upp. Och din man måste också få stöd!

      Jag vet att det kan vara tufft, men med rätt hjälp kan det lösa sig.

      Om du vill ta kontakt med mig för mer stöd (jag vet till viss del vad du går igenom) så maila mig på kandandidat@gmail.com. Då kan du välja en anonym mailadress om du inte vill "avslöja" din användare här.
      danitra.wordpress.com
    2. Ungmamma83
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 00:53
      #22
      ja varför skulle inte mamma kunna lämna sin familj?!
      det som händer är att pappan får ta ansvaret över barnen istället vilket är fullt lagligt och överkommligt.
    3. Anonym
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 09:08
      #23
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      ja varför skulle inte mamma kunna lämna sin familj?!det som händer är att pappan får ta ansvaret över barnen istället vilket är fullt lagligt och överkommligt.
      Visst kan en pappa ta hand om sina barn lika bra.Men det är fortfarande oerhört belagt med skuld och skam om en mamma väljer att inte ta huvudansvaret för sina barn. Man skuldbelägger sig själv och blir skuldbelagd av andra i omgivningen.
    4. Anonym
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 12:17
      #24
      Jag har mina älskade ungar på helgerna, när jag och exet separerade så flyttade han en bra bit bort och vid det tillfälllet jobbade jag skift och kunde inte lämna och hämta på dagis som han kunde. Jag har inte körkort och bil och hinner inte lämna och hämta på vardagarna då jag börjar vid 7 på mornarna, kan ej gå ner i tid pga kass ekonomi.

      Jag har ALDRIG sett det som att jag har övergivit dem och det tycker inte dom heller. Jag har dom nästan varje helg och vi hinner få jättemycket kvalitetstid ändå. Visst det är skitjobbigt att inte ha samma inblick i skola/dagis som exet har men jag går på alla föräldramöten och ser till att vara med på alla aktiviteter osv.
      Min dröm är att ha dom på heltid och vi får se när dom är lite äldre när dom kan välja vart dom vill bo, då kanske dom kommer bo hos mig.
      Min tröst är att dom har det jättebra där dom bor nu, det är en superbra skola och dagis och dom har drösvis med kompisar och dom vet alltid vart dom har mig.
      Jag har tampats med mitt dåliga samvete sen den dagen dom flyttade men har nu insett att det bara är jag som mår dåligt över att inte ha all kontroll över dom, dom mår jättebra och är världens härligaste ungar och har jättemånga som älskar dom. ibland blir det inte riktigt som man tänkt sig men det kan bli bra ändå....
    5. Anonym (ihålig) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 14:17
      #25
      Det är så jäkla pinsamt och jobbigt att söka hjälp. Det krävs så mycket för mig att göra det. Och när jag tar tjuren vid hornen så blir det aldrig som jag tänkt. Verkar ju inte som att det går att få tag på någon inom psykvården som kan lyssna. Ringde och pratade med samma ställe jag var på förut, hon som svarade tyckte att jag skulle prata med den jag var hos sist, så hon kopplade mig... Men det var telefonsvarare, hon skulle återkomma mitten på nästa vecka. Kände att det inte fungerar, så jag tog mod till mig igen och ringde det vanliga nummret igen, i hop om att få prata med någon annan. Hon som svarade försökte hänvisa mig till samma person igen, och jag gav upp. Ville ju få höra något, kanske boka någon till eller nått!

      Varför är det ingen som lyssnar, jag orkar inte med det här. Jag kan inte ta hand om mig själv eller min familj. Jag har inte tålamod och blir hårdhänt med min äldsta, sitter i soffan och gråter när han ser på (hur hälsosamt är det för han att se). Helammar min yngsta... men jag äter inget ordentligt, dricker bara kaffe och trånar efter att få röka (har inte rökt under hela graviditeten)! Jag vet att det är fel, jag vet att jag är destruktiv och jag är redo att erkänna det för vården, men jag får ju inte någon chans att göra det.

      Vill bara försvinna så kan någon annan ta över efter mig!!

      Det är så dumt att röka när man ammar, och det är dumt att börja när man inte rökt på hur länge som helst. Men ni som hört min berättelse, vad tror ni? Spelar det så stor roll om jag röker eller inte. Jag kan hantera situationer mycket bättre när jag får koppla av med att röka. Visst vill jag inte vara en mamma som röker, men kanske de kan hjälpa mig på kortare sikt.
    6. FIame
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 18:03
      #26
      Jag har hört mammor lämna familjer ibland.

      Andra kvinnor i din närhet blir kanske lite dömmande.

      Men vad du kan göra för att göra det enklare för barnen och för mannen också är att förbereda dom för det om du nu har det i planerna och att inte tappa kontakten helt.

      Försök tänka i banorna att åtminstone sköta det snyggt, så kanske du kan läka det du behöver ha läkt och återkomma hem en gång och vara välkommen.
    7. Disan
      Visa endast
      Fre 19 mar 2010 23:02
      #27
      TS: Jag lämnade ju min familj och det fick mig att må bättre. Jag kämpar och har börjat i terapi. Försök att komma bort INNAN du skadar dina barn mer än nödvändigt, det som fick mig att ta steget var att jag till slut var säker på att det snart skulle brista. Att jag snart skulle bli så arg och irriterad att jag skulle slå dem.

      Det kanske räcker med en helg på annan ort för att samla lite ork och kraft?

      Jag började med att ringa till bvc och fick telenr till familjeenheten där jag fick en urbra kontakt.

      Du skriver att du älskar dina barn, det är ju toppen!! (Det gör inte jag...) Du måste du kämpa också. Så är det. Det kommer att lösa sig och bli bra bara du vill, okej?

      Stor kram!!
      Life sucks and then you die
    8. Anonym
      Visa endast
      Fre 19 mar 2010 23:15
      #28
      Det är inte säkert att den enda utvägen är att lämna barnen för gott. Det kanske kan räcka med att du får en vecka för dig själv, där du kan tänka och känna efter. Om du älskar dina barn, lämna dem inte. Att pappan har dem den mesta tiden behöver inte betyda att du har lämnat dem. Det kan ju betyda att han har vårdnad och du har helger, som pappor ofta har när de lämnar en familj.
    9. Starsky
      Visa endast
      Sön 21 mar 2010 21:34
      #29
      Hur länge har du känt så här?
      Du skrev att du ammar, du tror inte att det kan vara en post partum-depression?

      Tryck på hos psykiatrin! Låt dem inte avvisa dig. Berätta det du skriver här för dem.
    10. Disan
      Visa endast
      Mån 22 mar 2010 13:47
      #30
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Visst kan en pappa ta hand om sina barn lika bra.Men det är fortfarande oerhört belagt med skuld och skam om en mamma väljer att inte ta huvudansvaret för sina barn. Man skuldbelägger sig själv och blir skuldbelagd av andra i omgivningen.
      Jo tack... Jag vet inte hur ofta jag får höra konstiga saker och sedan väninnorna som säger saker som "men det är så klart att du älskar dem, det vet jag", ungefär som att det vore ett måste... Man får värja sig åt höger och vänster hela tiden och när man träffar nya människor, som inte känner en och vet att man är en normal människa i övrigt, så tittar det alltid snett när man berättar. Ibland väljer jag att inte ens berätta att jag har barn, det är lättare då.
      Life sucks and then you die
    11. Anonym (ihålig) (Trådstartaren)
      Visa endast
      Mån 22 mar 2010 14:11
      #31

      Blir lite svårt att åka bort ett tag då min yngsta är så väldigt liten, inte ens två månader. Skulle vara om yngsta följer med, så små sover ju mest, känns inte som någon börda precis. Känns snarare lite skönt att vara ensam med lillen, han ger mig faktistk lite glädje mitt i allt (vill inte påstå att jag älskar han mer än äldsta. Men han är så nöjd hela tiden)

      Har nog haft kännslan av hopplöshet till och från i kanske 10 år (innan barnen ens var påtänkt). Då kanske någon undrar "Ja, men varför skaffade hon barn då!". Jo, det är så att det går i perioder. När jag mår bra så är jag glad och skaffar barn, men ett halvår senare så känns det som att världen går under, sedan mår jag bra igen och skaffar ett barn till. När jag väl mår bra så tror jag verkligen att jag klarar av att vara mamma. Jag är en väldigt bra mamma när jag mår bra. Har ingen tanke på att jag kanske kommer må dåligt igen om ett halvår (det är väl ingen av er heller som tänker på att ni kanske kommer må dåligt i framtiden när ni mår bra). Så jag tror inte att det har med själva förlossningen att göra.

      Jag kommer säkert få en tid hos psykologen när hon ringer i morgon. Då det är så svårt att klämma fram hur det verkligen är så tänke jag förbereda med att skriva ner hur jag känner. Att överlämna ett papper kan ju inte vara så svårt.

      Tack, vad snälla människor det finns :)

    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
      • Senaste inläggen
      • Abort
      • Adoption
      • Allmän debatt
      • Barnlängtan
      • Ekonomi
      • Familjehem
      • Familjejuridik-Vårdnadstvist
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Förlossningsrädsla
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Kroppsligt
      • Missbruk
      • Missfall
      • Misshandel/Våld
      • Myndighetskontakt
      • Psykisk ohälsa
      • Relationsproblem
      • Skilsmässa/Separation
      • Sorg
      • Styvförälder
      • Svårt att få barn
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Ofrivillig mamma...
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm