Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Svårt att få barn
  • Sekundär barnlöshet
  • Hur tar man sig igenom längtan?
Sekundär barnlöshet - Svårt att få barn
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Sekundär barnlöshet
Svårt att få barn
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Hur tar man sig igenom längtan?

    Tors 26 jan 20:44 Läst 1561 gånger Totalt 41 svar
    längtan12
    Visa endast
    Fick nyss reda på att min bror m fru väntar sitt tredje barn till sommaren. Jag vet inte om jag ska bli glad eller ledsen... Självklart är jag jätteglad för deras skull, men jag kan inte låta bli att känna avundsjuka och en riktigt stor frustration! Jag blir så ledsen. Varför går det inte för oss?!? Vår dotter fyller 2 år om några dagar, o de va så långt vi ville ha mellan våra barn. Hur gör man för o ta sig igenom att nära människor i ens omgivning blir gravida o får barn, när man själv mår skit? Det blir heller inte bättre av att folk frågar om det inte är dags för nummer 2 snart. Man mår mer o mer dåligt och känner mer o mer stress.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. HjalmarsElin
      Visa endast
      Tors 23 feb 21:17
      #31

      Hej!

      Kikar in i tråden eftersom jag fick en son -04 och har kämpat för ett syskon sedan -05 efterom jag kände på mig att det skulle bli problem med tvåan, verkar ligga i släkten.

      Vi fick starta en utredning, jag tror det var -06 och det kostade ingenting mer än ett vanligt läkarbesök. Men efter att jag fick pergotime utskrivet i 3 månader så fick vi ingen mer hjälp. Dom kunde inte hitta något fel. Har mitt i allt detta opererat bort dermoidcystor på båda äggstockarna, men efter det så skulle inget hinder finnas.

      Vi tog i alla fall steget i höstas och bestämde oss för Ivf, vi har betalat 42 000:- för 3 försök + 8000:- för förbehandling (vul + blodprov) och hittills 4000:- för alla mediciner.

      Det är väl vårat sätt att klara av att leva med att "alla andra" får barn efter barn... Kände att vi måste göra allt vi kan så länge man är ung och har möjlighet. Läkaren tyckte att om vi inte nöjde oss med 1 barn så fanns risken för att man skulle bli bitter på äldre dar om man inte gjort allt man kan för att få fler barn. Visst får det finnas gränser och vi kommer inte ge det mer än 3 försök. Men då vet vi att vi har gjort allt vi kan, det får kosta...

      1:a försöket slutade i tidigt missfall och nästa försök blir i april.

      Önskar er alla lycka till! Hoppas att alla våra barn kommer få syskon till slut Solig

       

    2. MiaMarias
      Visa endast
      Lör 25 feb 09:12
      #32
      På tisdag är det iallafall dags för undersökning.
      Mina hormoner fungerar ju som dem ska, känner av när jag har ägglossning,
      då jag blir oerhört mysig då, sen är ju tanten så regelbunden den kan bli, kommer vissa månader
      på dagen 28 dagar efter senaste tanten, kan ibland diffa  2 dagar åt ena eller andra hållet.

      Jag köpte ju monitor också, nu testar jag denna månad med, och blir väl mysig flera dagar i sträck,
      samtidigt de 2 veckor man väntar ska man ju ta det lugnt och inte tänka, men hur lätt är det egentligen.
      Det kan ju vara stress, men jag blev lugn med monitorn, men då det inte gick då heller.

      Jag har aldrig någonsin rökt, dricker aldrig alkohol, har aldrig använt p-piller eller andra
      preventivmedel som vi tjejer kan få om vi vill.

      Vi vill ju så gärna ha ett barn till, så vi blir en liten familj på fyra.
      Men för att tänka lite positivt ibland, så tänker jag att där ute i universum finns
      ett barn som är menat för oss, bara inte riktigt än.

      Men ska testa denna månad, sen tar vi en liten paus, för det är jobbigt
      när det inte fungerar som det ska.

      Det är så många som har fått sina andra barn nu.
      en del är ju t.o.m inne på sina tredje barn.

      Men någonstans någongång, förhoppningsvis november 2012, men
      annars får det bli ett  2013-barn.

       
    3. längtan12
      Visa endast
      Lör 25 feb 12:52
      #33
      Någon mer här som har problem med mens o ägglossning? Jag har inte haft min på ett halvår nu. 
    4. Kärt barn har många namn
      Visa endast
      Tors 1 mar 17:36
      #34
      Längtan: nej. Men kontakta sjukvården så kanske du kan få primolut nor som startar mensen?!

      Välkommen HjalmarsElin! Oj vilken resa! Hoppas på att ivf nr 2 går vägen!

      MiasMarias: hur fick undersökningen?

      Ego: är sååå bitter på denna verkstad. Att den kan förpesta en så totalt.
      Känns som om alla blir gravida utom vi . En kompis berättade nyss att de slutat med p-piller i startar verkstaden. Borde vara glad men blir galet stressad. Usch, vet inte var jag vill komma mer än att det här är inte kul!!!
    5. MiaMarias
      Visa endast
      Tors 1 mar 20:29
      #35
      MiaMarias: hur fick undersökningen?


      Den gick bra, det var normalt =) hon såg att jag nog har äl de närmaste dagarna, så nu mys det. =)
      Skönt att höra att allt är bra,. 
    6. EEJ
      Visa endast
      Ons 14 mar 19:11
      #36
      Hej tjejer! Idag har jag och sambon varit på konsultationsbesök hos Ivf kliniken i Umeå. 3000 kr kostade det och då tog jag blodprov två gånger innan besöket och min sambo fick lämna ett spermaprov idag på f.m. Mina värden såg bra ut och mannens sperma var ok, på den nedre gränsen 5 milj spermier per ml. Dock var de väldigt pigga och snabba så det vägde visst upp att antalet var lågt.

      Vi blev iaf rekommenderade att börja med Ivf och om vi vill så startar vi vid nästa mens, dvs om två veckor! Känns jätteläskigt men samtidigt spännande...

      Ett försök kostar 30 000 och ett trepack kostar 56 000 och hi hoppas kunna betala med bruttolöneavdrag och "tjäna" några tusenlappar.

      Ja nu startar en ny resa och vi har ingen aning om vart den här vägen slutar!
    7. längtan12
      Visa endast
      Tors 15 mar 19:54
      #37
      Har kontaktat sjukvården flera gånger under höst och vintern. Men har inte fått någon hjälp. Sista gången sa hon att när mensen uteblivit i ett halvår, så kan vi hjälpa dig. Det har gått ett halvår nu o jag ringde i veckan igen. Men de verkade inte alls säkert att man kunde få hjälp:( Hon skulle prata med en läkare. Förstår inte hur jag ska lyckas bli gravid när inte mensen kommer! Jag MÅSTE ha hjälp. Känns så meningslöst att försöka som en galning när inte kroppen fungerar som den ska. Månaderna bara går...!!
      EEJ: Stort lycka till på er nya resa:) 
    8. EEJ
      Visa endast
      Fre 16 mar 12:59
      #38
      Det låter ju helt galet att du inte går hjälp att få igång ägglossning och mens! Vem är det som du har kontakt med, kk eller ngt fertilitetscentrum?

      Stå på dig och kräv att få hjälp! Även om du inte var intresserad av att bli gravid så borde man ju få hjälp att ordna hormonerna i kroppen så att allt funkar som det ska.

      Lycka till
    9. Hjärtefröjd
      Visa endast
      Fre 16 mar 16:47
      #39
      längtan12 skrev 2012-03-15 19:54:56 följande:
      Har kontaktat sjukvården flera gånger under höst och vintern. Men har inte fått någon hjälp. Sista gången sa hon att när mensen uteblivit i ett halvår, så kan vi hjälpa dig. Det har gått ett halvår nu o jag ringde i veckan igen. Men de verkade inte alls säkert att man kunde få hjälp:( Hon skulle prata med en läkare. Förstår inte hur jag ska lyckas bli gravid när inte mensen kommer! Jag MÅSTE ha hjälp. Känns så meningslöst att försöka som en galning när inte kroppen fungerar som den ska. Månaderna bara går...!!
      EEJ: Stort lycka till på er nya resa:) 

      Sjukt att ni inte får hjälp! Sök en privat klinik, då kommer ni förmodligen att få hjälp direkt...
    10. längtan12
      Visa endast
      Lör 17 mar 10:26
      #40
      Jo jag vill inget hellre än att bli gravid o att vår lilla tjej ska få ett syskon!! Försökt i 10 månader nu. Jag har varit i kontakt med barnmorskemottagningen och pratat med en som har hand om de som har svårt att få barn. Men eftersom jag blev gravid snabbt och utan hjälp förra gången har jag hela tiden fått svaret att vänta lite till. Nu ringde hon äntligen igår o sa att jag fått tid till en läkare nästa vecka. Bara hoppas att dom GÖR nånting nu!!! 
    11. MiaMarias
      Visa endast
      Sön 18 mar 09:18
      #41
      Här kom tanten idag, 1 dag tidigare än beräknat.
      Så nu får det bli 2013-bebis istället, det är vad som planeras och hoppas att det går.

      Men det är ändå skönt att ha lillkillen, men vi vill ju så gärna ge honom ett syskon, så vi får se
      vad som händer de kommande månaderna.

       
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Behandlingar
      • Ekonomi
      • Endometrios
      • Fertilitet och kropp
      • Insemination
      • Läkemedel
      • Manlig infertilitet
      • Ofrivillig barnlöshet
      • Oförklarlig barnlöshet
      • PCO
      • Provrörsbefr. / IVF
      • Regnbågsfamiljer
      • Relation och samliv
      • Ruvare
      • Sekundär barnlöshet
      • Singel
      • Svårt -bli gravid
      • Upprepade missfall
      • Utomkvedshavandeskap
      • Utredning
      • Äggdonation
      • Ägglossning
      • Äntligen gravid
      • Övrigt
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • Jävla muppfan!!
    • Är det bara jag som anser att barnomsorg på nätter är en knäpp idé?!
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Att göra någon arvlös
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm