- Du är här:
- Familjeliv.se
- nettis1971
- Presentation
- Medlemmarna ansvarar för det de skriver i presentationerna
Annat innehåll
Vi rekommenderar
Läsvärt
Missa inte ANNONS
Min historia
Senaste artiklarna
- Kniiip! (Förälder)
- Sköna maj välkommen?!? (Förälder)
- Varför spyr sonen när han ätit? (Förälder)
- Dags för prinsessdop (Förälder)
- 15 tidiga graviditetssymptom (Planerar barn)
- ”Vi är 100 % föräldrar även om vi delar på det” (Förälder)
- Stora kvalitetsskillnader på regnställ (Förälder)
- Måste jag banta under graviditeten? (Väntar barn)
- Volvo återkallar bilbarnstol (Förälder)
- Gör ditt eget födelsedagskort (Förälder)
- Livsfarligt med felvänd bilstol (Förälder)
- Bli blöjfri i sommar (Förälder)
- Rädd för att jag ska lämna honom! (Planerar barn)
- Berätta din historia! (Förälder)
- Vadderade förskolor 2020? (Förälder)
- Få sparar till första barnet (Planerar barn)













Nettis1971
Presentation
Så det blev en liten tomtenissa!!!
Och vi önskar alla en riktigt God Jul!!!
Läs om min förlossning på min blogg det var det häftigaste jag gjort någonsin!
mrsnatten.blogg.se
Hej!
Nettan heter jag och är 37år och gravid med en liten sladdis nästan 16år kommer storebror att vara när den lille kommer till världen!
Det skall bli så spännande och jag längar eftersom jag kämpat så länge till att få ett syskon till min underbara son Sebastian. Han är 15år och hockeykille.
Jag lever inte ihop med hans pappa utan är omgift med min underbara man Henrik. Och jag har en "bonusson" på 10år och så bor min lillasyster hos mig hon är 19år och har bott med mig sedan hon var 4år. Vi är en stor familj som längtar efter den lille i min mage.
Jag har skaffat min första blogg... mrsnatten.blogg.se
Oj oj oj... tiden går å nu är det 4 dagar kvar till BF och bäbis verkar inte ha någon brådska. Jag ligger nog på BB under jul och äter landstingssill *ler* Jajaja jag får hoppas min familj i såfall kommer upp med en paradisask och lite klappar till mig *ASG* Jag längtar nu och vill snooza bäbis! Nyfiken är jag också??? Han,hon,flicka,pojke,tjej,kille,Clara eller Milton???
Kom i håg att anmäla er på www.pampers.se så att ni får gratisboxen med prover och bajshink...
Oj vad tiden går nu är det inte länge kvar tills bäbis kommer... magen sjunker och det börjar kännas i bäckenet, har vätska i kroppen också känner mig jätte stor vissa dagar. Lilla knytet i magen rumlar runt det känns att det börjar bli trångt därinne nu, det liksom sparkar inte utan jag känner ett knä eller en näve lite här och där...
På tisdag åker min älskade son med sin klass till London oj vad stor han är å vad orolig jag ska vara när han ska vara i denna stora stad utan mammas beskydd.
När dom ligger i magen kan man skydda dom som mest. Sedan kommer dom ut till världen och man ska oroa sig.
Men jag läste att en orolig förälder är en bra förälder. Kanske ligger något i det?!!
Livet är inte alltid lätt att leva men det är väl så det ska vara? Mot och medgångar man får bara inte ge upp.
Nu är jag äntligen hemma/från jobbet fick havandekapspenning till slut. Tänk jag har arbetat i 19år på samma arbete. Jag har tom. blivit interjuvad en gång för att jag var friskast på mitt jobb! Aldrig hemma å sjukskriven! Å så ansöker jag om att få vara hemma nu å får avslag??? Lite irriterande har aldrig hänt på vårat jobb tidigare?!! Har en arbetskamrat en "timmis" hon fick beviljat..S.U.C.K jajajaja nu har det gått igenom skönt!
Hann vara hemma en vecka å boa sedan blev jag strandsatt i soffan...foglossning, kramp å domningar kan inte sova...
Typsikt!!!
Vissa dagar mår jag bättre då städar och rensar jag. Har ju liksom inte gjort det efterson jag jobbat ända fram till sexveckor före. Att jobba 100% och komma hem å allt som ska göras hemma sen orkar man inte så mycket mer. Hade önskat jag fått lite mer hjälp faktiskt! Men men 10,15,19,33år jag borde ju bara kunna ligga å göra ingenting. men i stället så ska dom ha dukat bord. Äter reser sig utan att med nöd å näppe tacka för maten. Sen står man där med tårar i ögonvrån med disken själv för det mesta.
Vårat lilla knyte vägde 2335gr när jag gick in i vecka 34 det var +8% alltså växer bäbis mer än bra!!! Härligt med tanke på att Sebbe var så liten... nu har jag varit på sju ultraljud och har ett sista inbokat den 1 december.
Allt fixat nu tills bäbis kommer, säng, vagn, skötbord, kläder, blöjor, salvor allt.
Förlossningsväskan packad!!!
Så nu är det bara att vänta och längta! Lite nyfiken är jag nu??? Pojke, flicka, kille, tjej, tös inte så länge kvar så får vi veta... Smeker dig på stjärten utanpå min mage du "kickar" tillbaka...vem vet du kanske längtar efter att se mig oxså se hur din mamma ser ut!!!
I love you! Min älskade efterlängtade bäbis!!!
Foglossning har börjat med bälte har oxså köpt en tens apparat det bästa jag gjort! Kan verkligen rekomendera det, man kan även fixa en remiss via sjukgymnasten och sedan låna en på hjälpmedelcentralen så slipper man köpa en.
"ÄLSKA MIG MEST NÄR JAG FÖRTJÄNAR DET MINST DÅ BEHÖVER JAG DET SOM BÄST"
BF 23 december 2008
Nyyyyaaa bilder i min graviditetsdagbok å i mitt bildgalleri.....
Jag är intresserad av fotografering...
HENKE+NETTAN=MAGEN
"Vi längtar efter dig vår lilla, så härligt underbart med dina sparkar"
"Barn är ingenting man skaffar,
det är en gåva man får"
TIPS! Kan du läsa i min gaviditetsdagbok, endel av veckorna har jag skrivit lite enkla tips!
Om man ska tro på detta så...
Resultat:
Din kinesiska ålder är 37 år
och befruktning är i lunarmånad 2
Flicka
Profil
Njutningsförälder Styv/Bonusförälder Sönderstressad
Nyfiken Omtänksam Optimist
Pedantisk Stressad
Psykologi Resor Sport
Skönhet/Mode Träning