Rock + gravid = sant
Relaterat
Fakta
Namn Mia Mäkinen
Signatur MammaMiia88
Ålder 21
Familj Sambo med Fredrik som är 25 år. Sonen Hugo, 16 månader, från ett tidigare förhållande och ett barn till som är beräknat till den 17 maj.
Yrke Har precis varit mammaledig och inväntar nu barn nummer två.
Medlemsår på FamiljeLiv.se 2 år
Därför är jag plusmedlem "Jag har varit det ända från början. Jag vill inte att alla medlemmar på FamiljeLiv ska ha tillgång till all info och alla bilder. Nu känns det tryggt och jag kan lägga ut allt jag vill".
FamiljeLIv.se får ett snack med Mia och hon berättar om en underbar och spännande dag.
"Det som lockade mig att söka var att jag ville vara på omslaget. Det är verkligen min grej eftersom jag gillar uppmärksamhet, men jag trodde aldrig att jag skulle få vara med. När jag fick veta att jag blivit utvald trodde jag att det var någon som skojade med mig. När jag förstod att det var sant ringde jag runt till alla jag känner.
Innan fotograferingen bet jag sönder alla mina naglar. Jag var verkligen jättenervös, men så fort jag kom in i studion kände jag mig lugn, det var nästan som om jag var hemma. Då blev jag istället orolig att Hugo inte skulle vara glad. Det var en lång dag och han ville nog inte bli fotad så mycket, men vi mutade honom med kex och choklad så det gick bra.
Roligast var att fixa håret. Och sminkningen såklart! Jag var lite orolig att jag skulle behöva ha på mig något som verkligen inte var jag men alla kläderna var verkligen supersnygga!! Den blå eyelinern var cool. Leopardlinnet var väldigt snyggt och skorna, som jag förövrigt inte kunde gå i, måste jag köpa så fort de börjar säljas i affären. De var ju lite höga för att använda nu under graviditeten, men jag ska lära mig att gå i dem direkt efter att barnet kommit.
Har du tvingats ändra stil under graviditeten?
Nej, inte alls! Jag köper det jag tycker är snyggt. Leggings och tunikor funkar alltid och det använder jag annars också. På fotograferingen fick jag höra att jag är lite rockig, men själv tycker jag att jag har en rätt alldaglig stil. Sen är jag inte en sådan som snålar med smink, jag kör hela kittet med mycket svart eyeliner.
Vad tar du med dig från fotograferingen?
Det var en underbar och spännande dag med mycket nytt som hände i mitt liv. Det var helt enkelt en engångsupplevelse som jag nog aldrig får uppleva igen. En av mina systrar och min mamma har nu blivit medlemmar bara för att få tidningen och alla på Hugos dagis väntar med spänning på bilderna. Jättekul!




























