Anonym (O) skrev 2012-02-13 14:30:32 följande:
Det var ju det jag skrev, jag tror ju inte ens att jag skulle klara av att plugga 25%. Men det hade varit tillfredställande att åtminstone kunna göra det. Jag utför så mycket rehab jag kan/rekommenderas, men det är ju ändå ganska mycket tid över per dygn, då läser jag gärna i alla fall nån halvtimme per dag.
(observera att jag inte är TS)
Klarar du inte av att plugga 25% kan du inte heller skriva in dig på någon skola.
Anonym (Undrar) skrev 2012-02-13 15:24:39 följande:
Är sjukskriven för jag löper risk för prematurfödsel och får i princip inte göra något och bara sitta och uggla blir man knäpp av.
Så innan det gör påhopp kan man ju ta reda på fakta. Inte fan gör jag av med min fasta anställning under en sån kort period och INGEN anställer en gravid för några månader. Sen jobbar jag i danmark så försäkringskassan behöver jag inte ha med att göra.
Okej, samtidigt borde det finnas normala lätta arbetsuppgifter du klarar av om du klarar av att sitta vid ett skrivbord och plugga tycker jag. Det är inget påhopp att jag har den åsikten. Varför frågar du om du inte behöver ersättning från Fk när du pluggar?
Anonym (Undrar) skrev 2012-02-13 15:26:46 följande:
Sen behöver man ju inte vara raketforskare för att förstå att det är lite skillnad fysiskt att plugga på röven än att sköta hemmet och träna.
Folk är så jävla dumma.
Det är ingen större skillnad fysiskt att göra skrivbordsuppgifter för arbetsplatsen eller att plugga. Varför tycker du folk är dumma bara för att alla inte håller med om att du borde få plugga och få ersättning från Fk samtidigt? Då skulle många göra på det viset för att slippa ta lån... Det är inte så statskassan ska användas.