Peppa inför stora dagen
Förlossningen är något som de flesta både längtar efter och oroar sig inför. Man önskar att bebisen ska födas, men är nervös inför smärtan och att något ska gå fel. Therese Zetterquist Eriksson har arbetat som barnmorska i tio år och svarar på frågor på Familjeliv.se. Hon märker att många blivande mammor har väldigt exakta förväntningar på hur förlossningen ska vara. När det inte går som de föreställt sig blir de besvikna och ledsna.
- Det är viktigt att inte låsa fast sig vid en uppmålad bild, utan kunna ta det lite som det kommer och lita på personalen, säger Therese Zetterquist Eriksson.
Den metoden fungerade för Familjelivsmedlemmen Bubbelmaja. Hon föreställde sig olika förlopp, som alla slutade bra.
- När jag väntade mitt andra barn brukade jag ägna mig åt att tänka på alla möjliga tänkbara förlossningar. Detta för att inte fastna i hur jag ville ha det. Jag tänkte på hur det skulle kunna bli och hur jag skulle göra för att klara det. Alla förlossningar fick alltid ett bra slut.
Therese Zetterquist Eriksson rekommenderar att man funderar över vilken smärtlindring man vill ha och kanske läser någon bok om förlossning, som till exempel Att föda av Gudrun Abascal, men undviker att lyssna på skräckhistorier. Det håller Familjelivsmedlemmen Dollars matte med om. Hon skriver i forumet på Familjeliv.se att hon satsade på att skapa en positiv mental bild av förlossningen för att dämpa sin oro.
- Min mentala uppladdning bestod mest i att helt undvika alla skräckhistorier om 36-timmarsförlossningar och komplikationer och istället plöja igenom de hysteriskt roliga trådarna på Familjeliv om tokiga och roliga saker som hänt och sagts under förlossningen, säger hon.
En lite ovanligare variant är "jubel-metoden" som medlemmen Purlan valde.
- Jag tränade lite andning och hade även inställningen att ont är bra. Man måste ju ha ont för att få sin bebis. Sista veckan innan sonen kom jublade jag och sambon varje gång jag hade ont och det fortsatte egentligen ända fram till han skulle krystas fram, då jublade jag inte längre men det var å andra sidan bara knappt en timmes jobb, berättar hon.
Många förbereder även sig fysiskt, genom till exempel gravidyoga, andningsövningar eller vattengympa. Det kan göra både graviditeten och förlossningen lättare.
- Jag gick fem gånger på förlossningsförberedande vattengympa. Det var otroligt skönt att få röra på sig och känna sig lite lättare. Som avslutning var det en avslappningsdel som förberedelse för förlossningen. Jag tycker det gav mycket, säger Snugglebunny.
Hon skrev även ett förlossningsbrev när det var några veckor kvar. Det var ett bra sätt att gå igenom vilken smärtlindring hon ville ha, tycker hon.
Vissa tycker att det bästa är att inte tänka för mycket.
- Mitt bästa tips är att inte grubbla för mycket utan att lita på sin kropp. Hur mycket man än förbereder sig är det i alla fall kroppen som till slut ska göra jobbet. Och det häftiga är att den vet vad den ska göra. Och klarar av det! säger Hönsmormors dotter.
Det finns lika många sätt att tänka inför sin förlossning som det finns kvinnor. Ett är dock klart, genom att föda kommer du får träffa personen som bott i din mage i nio månader. Det slår nog det mesta.
Fler tips:
Lövet2: Gör en telefonlista med alla aktuella nummer och mata även in dem i mobilen. Skriv en packlista. Ha ständig barnvaktsjour.
Wtin: Ät och sov när det närmar sig för att spara energi.
Charlotta02: Mental träning där man lär sig att slappna av när det verkligen gäller.
T inne: Sluta tänk, ingen förlossning är ändå den andra lik.
Lurksmulan: Lita på att personalen är kunnig och har varit med om fler förlossningar än dig.
Ställ din egen fråga till Familjelivs barnmorskor.















