För bara någon dag sedan trodde jag att min graviditet skulle avbrytas. Jag fick en blödning, ingen stor men den fick mig ändå att tro det värsta. Ringde min BM och berättade vad som hänt men efter att vi pratat en stund försäkrade hon mig om att det var ett blodkärl som gått sönder. En förkylning med hosta, nysningar och snytningar räcker för att det ska blöda lite. Det blödde knappt två dagar så det var skönt att det slutade så snabbt!
Vecka 13 idag och känner mig som jag gjorde innan jag blev gravid, förutom stor spänd mage, lite molvärk och massa stick och drag i livmodern. Så även om jag är inne i "läskiga perioden" (tror jag det heter), kan man ändå känna att det händer något där inne. Och tur är ju det, så man inte blir allt för orolig.
Ska ta blodprov idag, första delen av KUB-testet och om 11 dagar är det daggs för NUPP-testet. Längtar, för jag tror inte det är något fel...iaf inte att barnet har ds, så det ska bli kul att få se vår älskling igen =)
kommentar