Hej tjejer och god fortsättning!
Nu var det lääängesen jag skrev något här...
Vi har hunnit med både det ena och det andra på denna tid.
3-månaderssprutorna gick som en dans på rosor. Alexander fick en spruta i taget, efter första drog han av ett flin mot sköterskan och efter andra pep han bara till lite - sen var det över! Veckan därpå åkte han dock på den här jäkla parasiten rent ut sagt vilket resulterade i några sjukhusbesök och en mycket orolig mamma :( Det gick över fort som tur var iaf!
För övrigt har vi börjat med smakportioner för några veckor sedan, han har hittills fått smaka potatis vilket inte var alltför smaskigt... Nu har vi gått in hårt på gröten där han faktiskt äter en hel portion sen igår!
Förra veckan lärde han sig att vända från rygg till mage vilket är ungefär allt han gör nu... Så fort man lägger honom på rygg är han över på mage sekunden efter. Han har glömt bort hur man gör när man vänder sig åt andra hållet dock, så efter en stund blir han så klart förbannad. Så går man dit och vänder på honom, och så får man hålla på så sen... ;) För övrigt är den senaste grejen att stå, det tycker han är skitkul rent ut sagt!
Det händer så otroligt mycket just nu - han börjar bli så mycket mer medveten; börjar lyssna på sitt namn; tar tag i allt han kommer åt och stoppar det sedan i munnen. Tiden går verkligen otroligt fort... :S
Vi var till bvc senast i tisdags, då var han 68,7 cm och vägde 7550 gram, så det är en lång och "smal" kille nu! (iaf jämfört med tidigare ;)) Vi har redan bytt till sittdelen på vagnen sen nästan en månad tillbaka då liggdelen blev för kort med åkpåse och allt som ska vara däri :O Men det funkar finfint det med :)
Ja det var väl en liten uppdatering iaf, det har hänt en hel del massa mer, men inget jag orkar skriva ner just nu ;P
Ha det gott allihopa!
Kram från oss