Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Vantar barn
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Bf - april
  • BF April 2010
Bf - april - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Bf - april
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    BF April 2010

    Lör 2 jan 2010 21:35 Läst 59121 gånger Totalt 4395 svar
    Uliise
    Visa endast
    BF April 2010 -  vårbebisar på jäsning
    Välkomna hit alla som väntar smått i april 2010! Här följs vi åt och delar stort som smått.


    {#lang_emotions_sunny}

    BF-lista:

    Gamla listan:
    www.familjeliv.se/Forum-11-227/m45972813.html

    Dags för lista nummer 2:
    www.familjeliv.se/Forum-11-227/m48452921.html

    {#lang_emotions_baby}


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-04 10:08
    Tipstråd med bland annat råd om vad som kan tas med i BB-väskan:

    www.familjeliv.se/Forum-11-227/m50475695.html
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 433
    4. 434
    5. 435
    6. 436
    7. 437
    8. 438
    9. 439
    10. ›
    11. »
    1. Annamamma 83
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 11:40
      #4381
      Tackar för alla svar o tips för o få ökad mängd bröstmjölk.

      Jag gjorde igår mitt eget amningste.

      Jag koka ca ½liter vatten och tillsatte

      1tsk fänkål
      1tsk anins
      1tsk brännässla.

      Hade tänkt ha en tsk kummin i också,men hitta inget i affären, de borde väl stå i kryddhyllan eller ??? hmm..

      Allefall, så drack ja detta igår kväll och imorse hände de grejer. När ja pumpa spruta det på rejält. Ja fick ut ca 40ml utan problem. Låter kanske inte så mkt för vissa, men annars brukar ja få ut max 15, oftast 10ml o då sliter ja verkligen fram det om man säger så.
      Känner mig superglad nu och hoppas det ska hjälpa det här, så nu är ja mkt mer motiverad o pumpa o slita lite när man ser att de händer nåt.

      O så vill ja önska alla en GLAD PÅSK och kanske får någon en bebis istället för påskägg imorgon???

      kram på er!{#lang_emotions_heart}
    2. Annamamma 83
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 11:40
      #4382
      (ska givetvis stå anis, inte anins...)
    3. Omidvar
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 11:44
      #4383
      Rosanapp: Hoppas ni blir bättre snart. "Kram"

      Helene: Tack och angående slemproppen: Det är nog slemproppen såsom alla har sagt. Det verkar ju ha kommit igång nu. Har du ringt förlossningen?

      Dalia: Hur går det? Du kanske har din bebis i famnen redan idag eller imorgon!!!

      Smurfan: Glad påsk till dig med! Kom din son efter beräknad förlossningsdatum eller före?

      Har någon startat en ny tråd? Jag kunde ha gjort det om jag viste hur Har ingen aning hur man gör!

      Känner mig lite bättre nu. Solen har visat sig, vilket har påverkat mitt humör till det bättre. Ska ta en liten promenad och se baka muffins.
    4. Madde01
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 12:10
      #4384

      Zandra- Japp, nästan en månad iaf. På måndag blir Julius 4veckor ;D Helt otoligt vad tiden går snabbt. Allt går fortfarande bra, sover mycket bra på nätterna gör han också ;D förstår inte vart tiden tar vägen?

    5. Mistoffelees
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 12:56
      #4385
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Rosanapp: Hoppas ni blir bättre snart. "Kram" Helene: Tack och angående slemproppen: Det är nog slemproppen såsom alla har sagt. Det verkar ju ha kommit igång nu. Har du ringt förlossningen? Dalia: Hur går det? Du kanske har din bebis i famnen redan idag eller imorgon!!! Smurfan: Glad påsk till dig med! Kom din son efter beräknad förlossningsdatum eller före? Har någon startat en ny tråd? Jag kunde ha gjort det om jag viste hur Har ingen aning hur man gör! Känner mig lite bättre nu. Solen har visat sig, vilket har påverkat mitt humör till det bättre. Ska ta en liten promenad och se baka muffins.
       Min son kom ut på bf 39+3, det sägs ju att nästa brukar komma några dagar tidigare, men jag vill helst att den kommer på bf
      Min blogg: fluffan.blogspot.com/ / lillknoddensblogg.blogspot.com/
    6. miamie
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 13:17
      #4386
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Tackar för alla svar o tips för o få ökad mängd bröstmjölk. Jag gjorde igår mitt eget amningste. Jag koka ca ½liter vatten och tillsatte 1tsk fänkål 1tsk anins 1tsk brännässla. Hade tänkt ha en tsk kummin i också,men hitta inget i affären, de borde väl stå i kryddhyllan eller ??? hmm.. Allefall, så drack ja detta igår kväll och imorse hände de grejer. När ja pumpa spruta det på rejält. Ja fick ut ca 40ml utan problem. Låter kanske inte så mkt för vissa, men annars brukar ja få ut max 15, oftast 10ml o då sliter ja verkligen fram det om man säger så. Känner mig superglad nu och hoppas det ska hjälpa det här, så nu är ja mkt mer motiverad o pumpa o slita lite när man ser att de händer nåt. O så vill ja önska alla en GLAD PÅSK och kanske får någon en bebis istället för påskägg imorgon??? kram på er!
      Härligt, vad underbart att läsa

      Nu blir det familjeguf i dubbelsängen, tror att det är dax för lillebror att äta igen
      Mamma till Clara född 060604, lillebror BF 100408
    7. helene306
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 13:33
      #4387
      Ny tråd

      www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html

      Det blev knas i TS eftersom jag körde latstuket och kopierade Uliises TS så listorna hamnade inte alls som de ska

      Annamamma: Skönt att teet verkar ha gjort nytta! Hoppas verkligen det vänder för dig/er nu!

      Omidvar: Nej, jag har inte ringt förlossningen. Inget mer på pappret och det molar till och från och ökar i styrka till och från sen kan det vara kolugnt i 1½ timme. Eftersom vi har 5 mil enkel resa så vill jag avvakta, jag har på känn att vi blir hemskickade och så kul är det inet att flänga fram och tillbaka
      (¯`°•.¸ ღ www.helene306.blogspot.com www.helenesbaksida.blogspot.comღ ¸.•°´¯)
    8. 7 michelingodingar
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 13:47
      #4388
      am zandra: nää fyy väntar o ser ska till Bm på onsdag blir det inte värre så väntar jag tills dess, har ju ändå 10 mil bara in till sjukan o känner inte för o åka
    9. Omidvar
      Visa endast
      Fre 2 apr 2010 16:53
      #4389
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
       Min son kom ut på bf 39+3, det sägs ju att nästa brukar komma några dagar tidigare, men jag vill helst att den kommer på bf
      Det där med att nästa kommer tidigare skullle jag ta med en stor nypa salt. Kolla på mig och Miamie. Hon fick sin son 5 dagar senare än dottern och jag har nu passerat dotterns förlossningsdatum med 2 dagar och har INGA tecken.


      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Ny tråd www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html... blev knas i TS eftersom jag körde latstuket och kopierade Uliises TS så listorna hamnade inte alls som de ska Annamamma: Skönt att teet verkar ha gjort nytta! Hoppas verkligen det vänder för dig/er nu!Omidvar: Nej, jag har inte ringt förlossningen. Inget mer på pappret och det molar till och från och ökar i styrka till och från sen kan det vara kolugnt i 1½ timme. Eftersom vi har 5 mil enkel resa så vill jag avvakta, jag har på känn att vi blir hemskickade och så kul är det inet att flänga fram och tillbaka
      Ja, det är inte så kul att bli hemskickad om man har en lång väg att åka. Håller tummarna för dig. Det är i alla fall på gång nu, spännande!
    10. Dalia
      Visa endast
      Lör 3 apr 2010 14:14
      #4390
      Hej hej!
      Fick en liten flicka igår kl 15.08. 51 cm 3590g. Allt gick jättebra, men hon hade riktigt bråttom. Jag var öppen 10 cm när vi kom in och hon var ute efter 2 timmar.
    11. Sandrapaa88
      Visa endast
      Lör 3 apr 2010 14:31
      #4391
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej hej! Fick en liten flicka igår kl 15.08. 51 cm 3590g. Allt gick jättebra, men hon hade riktigt bråttom. Jag var öppen 10 cm när vi kom in och hon var ute efter 2 timmar.
      Stor Grattis!!!
    12. Malabuz
      Visa endast
      Sön 4 apr 2010 14:47
      #4392
      Jag tittar bara in lite snabbt. Har varit inlagdd på sjukhuset i kalmar sen i fredags och kom precis hem. Jag har äggvita ont i huvudet och svullen kropp men inte så sjuk så att dom gör något åt det. Mitt blodtryck är normalt med. Gjorde en tillväxtultraljud och bebisen beräknas vara 4,800 stor. Men sen är det ju 500gr från och till inget man kan lita fullt ut på men jag hade ändå rätt om att den är stor. jaja får se vad som händer nu... min slempropp har lossnat och det kommer bitar från den lite då och då. Har förvärkar men tog beslutet att endå åka hem för man vet ju aldrig hur långt tid det tar. Nu ska jag lägga mig på soffan och mysa med Dante som har saknat sin mamma jätte mycket och jag har ju såklart saknat alla här hemma med. Men hade velat haft med mig en bebis hem med.
      www.malabuz.blogg.se
    13. Tokis
      Visa endast
      Sön 4 apr 2010 15:47
      #4393
      Hej på er!!

      www.helsingborgslasarett.se/patienterochnarst...

      Kommer in och berättar mer morgon eller så... Ska tillsammans med mannen sätta mig och skriva ner min förlossning ikväll eller imorgon! =)

      Hoppas allt är bra med alla här!

      KRAM
    14. helene306
      Visa endast
      Sön 4 apr 2010 17:25
      #4394
      www.familjeliv.se/Forum-11-227/m51737761.html

      Stoppar om denna tråden, välkomna till den nya
      (¯`°•.¸ ღ www.helene306.blogspot.com www.helenesbaksida.blogspot.comღ ¸.•°´¯)
    15. TwoPromises
      Visa endast
      Lör 17 apr 2010 21:49
      #4395
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej hej! Fick en liten flicka igår kl 15.08. 51 cm 3590g. Allt gick jättebra, men hon hade riktigt bråttom. Jag var öppen 10 cm när vi kom in och hon var ute efter 2 timmar.
      Grattis!!
      Låter lite som min förlossning. Jag fick en flicka den 11:e kl. 17.10.
      Allt gick jättebra för mig med, var öppen 9 cm när vi kom in och från det att vi körde till BB till det att hon var ute tog under 3 timmar!
    1. «
    2. ‹
    3. 433
    4. 434
    5. 435
    6. 436
    7. 437
    8. 438
    9. 439
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
    • Forum
    • Gravid
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Abort
      • Graviditet
      • Missfall
    • Medlemstrådar
      • BF - April
      • BF - Augusti
      • BF - December
      • BF - Februari
      • BF - Januari
      • BF - Juli
      • BF - Juni
      • BF - Maj
      • BF - Mars
      • BF - November
      • BF - Oktober
      • BF - September
      • Blandat
      • Orter/Områden
    • Bloggar
    • Personligt
      • Graviditet
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Min förlossning
    • Skriv en ny berättelse
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Graviditetskalender
    • Pojke eller flicka
    • Graviditetsuträkning
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Mina diktkort
  • Mest sedda klippen

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm