Just nu är jag ARG!!!! grrrr....
Hade en sjg-tid idag kl. 13.00. Brukar vara på plats i centrum 30min innnan för att hinna gå från parkeringen, betala i receptionen och ta mig till väntrummet (detta tar i normala fall 10 min, men med svår foglossning tar det alltså 30min). Men jag kom till centrum 20 min före behandlingen. Därför ställde jag mig direkt utanför entrèn för att spara 10min promenad -att jag inte står där annars är för att det kostar hela 5 (!!) kr i timman medan den andra är gratis, ja lite snål är man allt.
Så nu står jag precis utanför ingången och har 20min på mig. Då är den förbaskade P-automaten trasig, jag ringer för att anmäla detta. De flesta automater har ett telefonnummer där man når kundtjänst och får tala om fel samt sitt reg-nr till en personal. Men inte denna -utan jag fick själv ett nummer som jag skulle skriva upp och lägga i rutan. Samtalet tog 5min. Tar mig till bilen men saknar penna -måste besöka närmsta öppna ställe = en sibylla för att få låna en penna. 7min senare är jag tillbaka till bilen och kan äntligen gå in till receptionen. Men detta tog av min tiiiiid!!!
Kl. 3min före 13.00 är jag på plats, det är tomt vid receptionen MEN jag blir omgådd av en gubbe som går före till kassan. Han hade med sig ett papper och ville minsann träffa någon läkare omedelbart! Han var inte ens inskriven vid vårdcentralen. Receptionisten förklarade att man bokar tid på telefon men gubben gav sig inte varpå det hela slutade med att hon skulle gå och leta upp en läkare och höra om det var någon som kunde hjälpa honom. Hon var ensam i receptionen och ett sånt ärende med en sån patient tar tiiiiiiid! Så jag och en gammal tant som också hade sjg-tid 13.00 vi gick därifrån och tar tillsammans hissen upp. Prick 13.00 är jag på plats men har alltså inte registrerat mig i kassan -detta har jag förut kunnat göra efter min beh-tid och det var därför inget konstigt. Det viktiga var att jag trots alla vedermödor lyckats passa tiden!!!!
Saken var den att jag var såå kissnödig! Så jag går på toaletten, hinner precis stänga dörren och dagis ringer vilket betyder att något av barnen är sjukt och jag MÅSTER svara. Min dotter är dålig i magen. När jag väl är klar på toalletten, tog väl 7min med samtal och att tömma blåsan, så går jag ut till väntrummet. Där möter jag den äldre damen som tillsammans med sin sjukgymnast är på väg till ett beh-rum. Sen sätter jag mig ned och väntar och väntar och väntar.....
Efter 15 min och när klockan börjar närma sig 13.25 ber jag en annan sjg söka upp min sjg. Jag förklarar att jag gick och kissade 13.00 så hon kan ha missat mig precis. Mycket riktigt, så var det. Hon hade varit ute i väntrummet 13.05.
Det som händer nu är jag så förbaskat ARG för!!!! Min sjg talar om för mig att vi minsann hade tid 12.45 och att hon ska gå på ett hembesök 13.45 så jag får gå därifrån! I hissen hittar jag lappen hon skrev till mig med tiden: 13.00 står det med min sjg egen prydliga handstil!
Så alltså, jag som patient åker till min sjukgymnast och är på plats 13.00 enligt avtalad tid -ändå får jag åka därifrån utan behandling!!!! Detta känns helt galet.... fattar ingenting... otrooooligt!
Ledsen för långt inlägg men behövde skriva av mig -är såååå irriterad
