Joonzon skrev 2010-03-16 10:53:00 följande:
Okej.. Det är lite skumt för min del för om man räknar så som du gjort från sista mensens första dag så är jag i vecka 9 eller 10.. men enligt VUL så är jag i 7.. :/ Vet inte riktigt vilken man ska tro på men men... Jag ska på inskrivning den 30e.. Hur går det för din magvärk då? Jag har faktist börjat må lite illa nu ibland :( Får hoppas att det inte blir värre! :)
Mjo, jag pratade med min syster om det där (mamma till 2 småbarn) och hon sa att dom brukar dra av ett par veckor.
Men min barnmorska räknade precis som jag, och hon sa dessutom att den rätta tiden får jag veta när jag ska på ultraljud i v.18. så jag får väl helt enkelt gå på vad hon säger. tror att det där är olika från barnmorska till barnmorska.
Nästa träff jag har med henne är när det är dags för inskrivning den 29:e :)
Mjora, nu har jag börjat må illa lite mer också, vaknar på nätterna och känner mig urdålig, men det går väl över tillslut :)
"Mensvärken" är fortfarande kvar till och från den också, men det kan jag leva :)
Hur mår du?