2become3 skrev 2010-03-30 22:30:52 följande:
Kan gömma magen rätt bra, inget jag vill skylta med just nu när jag har nytt jobb. Självklart kommer det ju synas riktigt och då svarar jag gärna på frågor men det är inget jag direkt går och säger till alla nya arbetskamrater. Det ska lixom inte spela någon roll... :) Brukar ha ganska svullen mage.. när jag har pms och ibland ätit så har jag nog dubbelt så stor mage än vad jag har nu..
Oh, okay! Då förstår jag!
Jag hade inte kunnat gömma min mage, den har varit för stor för det i flera veckor.
Praktiserar just nu på ett ställe där jag hoppas jag kan få jobb efter mammaledigheten och förhoppningsvis även ett par dagar i veckan under ledigheten (då får min man vara hemma) för att dryga ut föräldradagarna.
Så det är lite annorlunda för mig, jag är ju där
på grund av att jag är gravid och för att jag gör allt för att försöka fixa ett jobb under tiden, det vet alla och har vetat sedan innan jag började. Hade redan mage när jag började där.
Du är ju liksom i omvänd situation där du har ett nytt jobb. Dessvärre kan ju folk ha synpunkter på sånt så jag förstår att du inte själv tar initiativet att berätta på en gång.
Vet chefen?