Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Vantar barn
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Grav.komplikationer
  • Vi som är gravida efter MF och oroliga för att det ska hända igen
Grav.komplikationer - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Grav.komplikationer
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Vi som är gravida efter MF och oroliga för att det ska hända igen

    Mån 8 mar 2010 16:04 Läst 5967 gånger Totalt 145 svar
    Nataliesliv
    Visa endast
    Här samlas vi som har fått missfall och är gravida igen.

    Oro, glädje, funderingar, ventilering mm!
    nataliesliv.blogg.se
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 8
    4. 9
    5. 10
    6. 11
    7. 12
    8. 13
    9. 14
    10. ›
    11. »
    1. Nataliesliv
      Visa endast
      Tis 6 apr 2010 16:45
      #131

      Idag var jag på VUL igen och fostret hade växt till 11mm. Läkaren såg hjärtat ticka (inte jag, fattar mig inte riktigt på de där ultraljuden). Fick 25% sjukskrivning för mitt illamående vilket känns befriande, så jag slipper stressa till jobbet eller kan gå hem när jag börjar må illa (för jag mår oftast illa på eftermiddagen, och kan inte äta lunch på jobbet tillsammans med de andra, lukten får mig att må väldigt illa).
      Så nu vågar vi väll känna oss gravida

      nataliesliv.blogg.se
    2. Fru LB
      Visa endast
      Tis 6 apr 2010 20:28
      #132
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Idag var jag på VUL igen och fostret hade växt till 11mm. Läkaren såg hjärtat ticka (inte jag, fattar mig inte riktigt på de där ultraljuden). Fick 25% sjukskrivning för mitt illamående vilket känns befriande, så jag slipper stressa till jobbet eller kan gå hem när jag börjar må illa (för jag mår oftast illa på eftermiddagen, och kan inte äta lunch på jobbet tillsammans med de andra, lukten får mig att må väldigt illa). Så nu vågar vi väll känna oss gravida
      Ååh,vad härligt. Grattis!! Sa ju att de kunde vara svårt att se så tidigt. Vilken vecka trodde de att du var i nu då?? Själv är jag i mitten på den magiska vecka 12 så äntligen är den snart över. Mår fortfarande illa till och från men har inte kräkts på några dagar. Mår liksom du värst på eftermiddagarna. Än en gång GRATTIS
    3. Nataliesliv
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 13:34
      #133
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Ååh,vad härligt. Grattis!! Sa ju att de kunde vara svårt att se så tidigt. Vilken vecka trodde de att du var i nu då?? Själv är jag i mitten på den magiska vecka 12 så äntligen är den snart över. Mår fortfarande illa till och från men har inte kräkts på några dagar. Mår liksom du värst på eftermiddagarna. Än en gång GRATTIS
      7+3 idag.
      När ska du berätta för folk? Jag har vart tvungen att berätta för chefen eftersom jag e sjukskriven, och sen har svägerska frågat så jag kunde inte ljuga :-P
    4. Fru LB
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 17:59
      #134
      Jag har börjat berätta nu. Eller det började med att jag blev avslöjad av mormor när mamma och syrran var där, och då var jag liksom tvungen att berätta för pappa och bror. Sedan avslöjade mannens faster mig och då fick vi berätta för svärfar och svärmor. Så nu vet nästan hela släkten, men det gör inget, hade ändå tänkt att berätta nu i helgen då jag går in i v13.
      Idag berättade jag för chefen då han börjat planera bamanningen till hösten och frågade vad jag ville jobba med då. Från och med nästa vecka bryr jag mig inte om det kommer ut, var lite annorlunda med första barnet då ville jag hålla det hemligt till efter RUL men lyckades inte, gick inte dölja magen längre än till v 17.
    5. Nataliesliv
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 18:07
      #135
      okej
      jag var tvungen att berätta för min mormor som bor hos oss tillfälligt, fanns inget annat jag kunde säga när jag låg hemma och mådde dåligt
      Svägerskan ringde mig igår och frågade rakt ut, hon hade tydligen misstänkt något i vå månader (alltså sen vi var gravida som slutade i MF). Hon gjorde det mest av praktiska skäl då hennes kompis vill köpa alla deras babygrejer men svägerskan vill ju ge dem till oss om vi får bebis snart.
      Chefen vet ju också eftersom jag är sjukskriven men jag vill inte berätta för de andra på jobbet än. Blir väll i vecka 12 eller så...
      Resten av släkten blir nog också omkring då...
    6. hemligt gravid
      Visa endast
      Tors 8 apr 2010 12:34
      #136
      Här hålls inga hemligheter alls inom familjen. ;) Båda familjerna vet, samt en del vänner. Närmaste chef vet pga några sporadiska sjukdagar som ifrågasattes och resten av jobbet kan få veta om några veckor (det får gärna gå förbi v12 innan dess).

      Jag mår inte så dåligt längre. Eller, det kanske jag gör... Jag vet inte riktigt vad jag ska skylla på graviditeten eller inte... På eftermiddagen kommer "allmänna sjukdomskänningar" igång som sitter i tills jag somnar. Vaknar frisk och kry dagen efter. Blir "åksjuk" emellanåt och illamåendet kommer om jag inte äter med jämna mellanrum. Däremot blir jag mätt fort (läste på growingpeople.se att matsmältningen saktar ner väsentligt nu och maten blir kvar i magsäcken dubbelt så lång tid som annars, så det är kanske inte så konstigt att man blir mätt fort även om man är hungrig som en varg).
      Tröttheten är inte lika förlamande längre. Jag är fortfarande trött och somnar gärna vid nio på kvällen så jag får sova minst nio timmar innan klockan ringer och helgerna är välsignelse då man kan sova hur länge man vill... ;) Men jag är inte så där totalt utkörd på dagarna längre, vilket är skönt.

      I övrigt så längtar jag bara tills veckorna går och det börjar bli mer fysiskt kännbart att det faktiskt är en liten bebis där inne.
    7. Nataliesliv
      Visa endast
      Tors 8 apr 2010 12:52
      #137

      okej

      Jag tror jag vill berätta för "alla" när jag mår bättre. Så att jag orkar med alla telefonsamtal och frågor som lär följa. Just nu vill jag bara njuta så mycket som det går tillsammans med min fästman (även om det är svårt att njuta alls med detta konstanta illamående).

      "Lång historia, vi tar det sen" har blivit mitt standars svar till kollegerna som frågar hur jag mår. De är så omtänksamma och ska alltid hälsa en välkommen tillbaka när man vart hemma sjuk, alltid fråga vad som är fel och ifrågasätta allt. Vilket såklart är trevligt när folk är genuint intresserade och omtänksamma, men svårt att snacka bort De flesta fattar säkert... vi var ju på resa för några veckor sen och då drack jag ju inte för att jag "åt pencillin".

    8. Fru LB
      Visa endast
      Sön 11 apr 2010 17:11
      #138
      Nu är jag förbi v 12 och äntligen börjar oron släppa, men precis i samband med att v 12 var förbi försvann alla symptom så jag nästan känner mig helt ogravid. Så nu är det bara att vänta på fosterrörelser eller RUL för att det ska kännas verkligt igen. Hur går det för er andra?? Börjar oron lägga sig?
    9. Nataliesliv
      Visa endast
      Mån 12 apr 2010 11:59
      #139
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Nu är jag förbi v 12 och äntligen börjar oron släppa, men precis i samband med att v 12 var förbi försvann alla symptom så jag nästan känner mig helt ogravid. Så nu är det bara att vänta på fosterrörelser eller RUL för att det ska kännas verkligt igen. Hur går det för er andra?? Börjar oron lägga sig?


      Det är både skönt och oroväckande när symptom försvinner. Jag lider ju verkligen av mitt illamående, men försöker tänka att det iallafall är ett tecken på att bebben mår bra.
      Symptomen kommer och går ju. Snart börjar säkert brösten ömma igen, eller så känner du något annat. När har du RUL?

      Det börjar kännas lite mer verkligt då vi berättat för svägerskan och chefen. Och oron går i våger. Men som sagt, mår illa ganska mycket, så det får mig att känna mig ganska lugn.

      nataliesliv.blogg.se
    10. Fru LB
      Visa endast
      Tis 13 apr 2010 17:45
      #140
      Vet inte om jag har några tydliga symptom alls nu. Illamåendet, tröttheten och värsta hungern är borta. Rätt skönt att känna sig normal igen, tycker faktisk att det börjar synas lite på magen nu, förutom svullnaden, är liksom en liiiten kula längst ner. Har en kompis som kände rörelser redan i v 14-15 med andra barnet, så jag hoppas på att jag också kommer känna så tidigt den här gången.
      Har inte bokat tid till RUL än, här bokar man tiden själv i v 15, hoppas jag får tid i v 18.
    11. Nataliesliv
      Visa endast
      Ons 14 apr 2010 12:22
      #141
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Vet inte om jag har några tydliga symptom alls nu. Illamåendet, tröttheten och värsta hungern är borta. Rätt skönt att känna sig normal igen, tycker faktisk att det börjar synas lite på magen nu, förutom svullnaden, är liksom en liiiten kula längst ner. Har en kompis som kände rörelser redan i v 14-15 med andra barnet, så jag hoppas på att jag också kommer känna så tidigt den här gången.Har inte bokat tid till RUL än, här bokar man tiden själv i v 15, hoppas jag får tid i v 18.
      Okej.
      Skönt att det börjar gå över ju! Och visst längtar man till man kan känna rörelser och kan se (iallafall själv) att man har ne liten kula!
      Vi har inskrivning på måndag, tror att vi bokar RUL då, men vet inte hur de gör här.
      Läs mer om min situation på nataliesliv.blogg.se
    12. hemligt gravid
      Visa endast
      Tors 15 apr 2010 16:18
      #142
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Nu är jag förbi v 12 och äntligen börjar oron släppa, men precis i samband med att v 12 var förbi försvann alla symptom så jag nästan känner mig helt ogravid. Så nu är det bara att vänta på fosterrörelser eller RUL för att det ska kännas verkligt igen. Hur går det för er andra?? Börjar oron lägga sig?
      Får jag ställa en fråga? :) Kan du känna livmodern om du känner/trycker på magen?
    13. Fru LB
      Visa endast
      Tors 15 apr 2010 18:57
      #143
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Får jag ställa en fråga? :) Kan du känna livmodern om du känner/trycker på magen?
      Ja,jag tror det.Är som en liten boll längst ner i magen.

      Här har de börjat med att man bokar sin UL tid själv, beroende på om man vill kolla vissa missbildningar eller inte bokar man till v 18 eller 12.
    14. Nataliesliv
      Visa endast
      Mån 3 maj 2010 12:54
      #144
      Hallå? Hur går det för alla här inne? Hur långt har ni kommit i graviditeten och hur känner ni? När släppte oron (den försvinner väll aldrig, men avtar kanske?). När började det kännas på riktigt? När ni såg magen? Jag gick igår in i vecka 12. Ingen mage syns, och oron kryper sig på. Mår ganska illa, är delvis sjukskriven pga det, och det faktumet pekar ju på att lillen mår bra, men kan inte hjälpa att känna mig orolig. Har knappt ätit på en månad, gått ner 6 kg... hur bra är det för bebben??
      nataliesliv.blogg.se
    15. Fru LB
      Visa endast
      Mån 3 maj 2010 18:42
      #145
      Ingen fara för bebben, den tar vad den behöver. Se bara till att du får i dig det du behöver för att orka, framförallt vätska. Det behöver du för att orka med graviteten och förhoppningsvis kunna njuta lite av den även om jag mest tycker att det är en lång väntan. Mitt illamående försvann strax efter 12 så förhoppningsvis ger det med sig snart.

      Jag har gått in i v 16 nu, magen har börjat komma men ändå har jag svårt att fatta. drygt två veckor kvar till UL nu, ska bli så spännande och det var först efter UL jag fattade på riktigt förra gången.
    1. «
    2. ‹
    3. 8
    4. 9
    5. 10
    6. 11
    7. 12
    8. 13
    9. 14
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
    • Forum
    • Gravid
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Abort
      • Graviditet
      • Missfall
    • Medlemstrådar
      • BF - April
      • BF - Augusti
      • BF - December
      • BF - Februari
      • BF - Januari
      • BF - Juli
      • BF - Juni
      • BF - Maj
      • BF - Mars
      • BF - November
      • BF - Oktober
      • BF - September
      • Blandat
      • Orter/Områden
    • Bloggar
    • Personligt
      • Graviditet
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Min förlossning
    • Skriv en ny berättelse
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Graviditetskalender
    • Pojke eller flicka
    • Graviditetsuträkning
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Mina diktkort
  • Mest sedda klippen

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm