Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Vantar barn
  • Forum
  • Gravid
  • Grav. komplikationer
  • Förtunning i det gamla ärret, livrädd för att det ska spricka...
Grav. komplikationer - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Grav. komplikationer
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Förtunning i det gamla ärret, livrädd för att det ska spricka...

    Tors 18 mar 2010 10:14 Läst 2521 gånger Totalt 42 svar
    SweetSpirit
    Visa endast
    Jag fick reda på för ca 3 veckor sen att jag har en förtunning i ärret, att det har vuxit ihop fel..

    var på spec mvc igår och då bestämdes det att jag ska kontrolleras var 3:e vecka med ul.. Läkaren sa också att hon hoppades på att jag skulle få ett snitt i v.35-36 men det är bara om det går bra. Om det blir någon förändring så måste de ge mig kortison och ta ut bebisen tidigare.

    Jag kom till mötet och antog att de inte skulle snitta innan v.37 och blev chockad över att hon trodde det skulle bli tidiage än så och att hon sa att om vi ha tur kan vi vänta till v.35-36 med snitt...

    Jag fick order om att ta det lungt, inga tunga luft men att jag fortfarande ska fortsätta med allt i den mån som går..

    Nu under dagen har oron bara blivit värre. Jag blir panikslagen så fort jag känner någon och blir rädd att det ska spricka. Det kommer bli otroligt jobbigt om det ska vara så här resten av veckorna och det är jobbigt att man måste ställa sig in på att det kanske kan komma mycket tidigare än vad man förväntat sig.. Jag har knappt ställt mig in på att den 4:e ska komma och nu ska jag samtidigt ställa in mig på att jag kommer ha en bebis inom 11 veckor..

    Är det nån annan som haft som jag och fått ett snitt i v.36 utan problem innan. Vore skönt om det fanns någon man kunde prata med el dyligt...
    Alexander -99,Emilia -07 & Stephanie -09
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. SweetSpirit
      Visa endast
      Fre 23 apr 2010 12:05
      #31
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hu, är inte avis på dig - men det ska gå bra för dig! Nu är det ju inte lång tid kvar iaf!Ja, förstår det är jobbigt att ligga själv på sjukhus, jag hoppas jag slipper det. Min sambo har börjat fundera (NU när jag för en gångsskull försöker att inte tänka ) på om jag kommer att få läggas in osv. Går fint här - har intalat mig att läkaren har rätt och att det inte kommer att hända nått den här månaden! Har nästan gått så långt att jag nästan intalat mig att det inte kommer att hända nått alls förens vid snittet (det kan jag ligga vaken å grubbla hur mkt som helst på - jag får inte in i min skalle hur jag ska klara av det!). Men nästa stund så känner jag hur det drar och svider lite i magen - å då går ju tankarna igång igen.... Men, blöder ju inte iaf - ser det som ett gott tecken!Hur fördriver du dagarna? Har du dator på rummet? Läser?? Hihi, jag har förberett sambon att OM jag åker in - då lär han se till att jag får min kasse med virkgarn och min mapp med mönster med mig Har fått dille på att vrika grönsaker och kakor! Tänkte att det lär man ju kunan göra i sängen också isf...Vilket håll i Sverige befinner du dig förresten? Själv bor jag i Västerås. Hoppas att det inte blivit nått förvärrat.
      Det höll sig till kl 23:00 den 22:a April... Då bestämde sig läkarna på förlossningen att det fick vara nog efter att jag fått 20 ml sammanlagt av doser morfin under ca 10 timmar och smärtan inte ville föesvinna..

      kl 00:18 föddes Agnes, vägde 1185 gram och 37 lång.. Hon mår bra, hon behöver bara lite extra syrgas för lungorna men annars så är allt toppen .


      Jag ligger på Karolinska Sjukhuset solna just nu men annars så bor jag i Bro
      Alexander -99,Emilia -07 & Stephanie -09
    2. Du och Jag ver2
      Visa endast
      Fre 23 apr 2010 20:56
      #32
      Åh - grattis till lilltjejen! Härligt att hon mår så pass bra!!!! Jätteskönt att höra! Blev det i v 30 då alltså??

      Hur mår du då? Blir det bra nu direkt efetr förlossningen??

      Ah, bra att veta - vilket sjukhus - ifall min läkare står helt handfallen....

      Svider lite här i magen (vid snittet) när jag tex har setat på huk eller om jag har rest mig upp å ner mkt eller så. Vet inte om jag inbillar mig eller inte...eller, nä, det gör jag ju inte. Men vet inte om jag bör vara orolig! Vet jag att det är ok så kan jag ju bara försöka koppla bort det! Få s ehur dte känns efter heögen. Ska till läkaren den 3e sen.
      duochjag.babyblogg.se delatezz.blogg.se
    3. SweetSpirit
      Visa endast
      Lör 24 apr 2010 19:30
      #33
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Åh - grattis till lilltjejen! Härligt att hon mår så pass bra!!!! Jätteskönt att höra! Blev det i v 30 då alltså??Hur mår du då? Blir det bra nu direkt efetr förlossningen??Ah, bra att veta - vilket sjukhus - ifall min läkare står helt handfallen.... Svider lite här i magen (vid snittet) när jag tex har setat på huk eller om jag har rest mig upp å ner mkt eller så. Vet inte om jag inbillar mig eller inte...eller, nä, det gör jag ju inte. Men vet inte om jag bör vara orolig! Vet jag att det är ok så kan jag ju bara försöka koppla bort det! Få s ehur dte känns efter heögen. Ska till läkaren den 3e sen.
      Tack...

      Jag mår bra... Det är som efter ett vanligt snitt. Jag har inte alls lika ont längre.. Det är skönt efter att ha haft ont i flera veckor..

      Det blev i v.29+3, lite innan planerat men det gick bra ändå..

      Nu har vi blivit flyttade till Neonatal i Huddinge, vi fick ett rum i anslutning till Agnes så vi är nära.. Nu känns det tryggt och lugnt..

      Försök att vila så mycket som möjligt och jag kan säga av erfarenhet att det gör väldigt, väldigt ont om det skulle vara nånting med förtunningen... Då hjälper ingen smärtlindring alls så det är nånting du verkligen känner så just nu kan du garanterat slappna av och bara ta det som det kommer..

      Sitt mycket och låt din man ta allt annat i den mån det går..
      Alexander -99,Emilia -07 & Stephanie -09
    4. Du och Jag ver2
      Visa endast
      Sön 25 apr 2010 21:05
      #34
      Va skönt att du inte har lika inte längre! Å nu ska dte väl bara gå åt rätt håll hoppas jag! Du fick inge problem med moderkakan? (om den satt fats i ärret eller så tänkte jag).

      Hur länge kommer ni att få stanna på Neon? Blir det tills du skulle ha varit i v 37? Skönt att ni bor nära henne!

      Ja, jag försöker vila, men, kan ju inte sitta stilla jämt! Jag hoppas att det bara svider å stramar lite i ärret som det är normalt att göra. Försöker intala mig att det är som allra första läkaren sa åt mig - att det inte kommer att hända nått alls...

      Ska ta det lugnt iaf! Å sambon har mest han hand dottern när vi är hemma båda två. Nu är jag ju sjukriven 25% - så sover en stund efter jag slutat jobbet och hämtar henne sen, å då är vi hemma samidigt som sambon kommer hem.
      duochjag.babyblogg.se delatezz.blogg.se
    5. SweetSpirit
      Visa endast
      Tors 29 apr 2010 13:37
      #35
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Va skönt att du inte har lika inte längre! Å nu ska dte väl bara gå åt rätt håll hoppas jag! Du fick inge problem med moderkakan? (om den satt fats i ärret eller så tänkte jag). Hur länge kommer ni att få stanna på Neon? Blir det tills du skulle ha varit i v 37? Skönt att ni bor nära henne!Ja, jag försöker vila, men, kan ju inte sitta stilla jämt! Jag hoppas att det bara svider å stramar lite i ärret som det är normalt att göra. Försöker intala mig att det är som allra första läkaren sa åt mig - att det inte kommer att hända nått alls...Ska ta det lugnt iaf! Å sambon har mest han hand dottern när vi är hemma båda två. Nu är jag ju sjukriven 25% - så sover en stund efter jag slutat jobbet och hämtar henne sen, å då är vi hemma samidigt som sambon kommer hem.
      Hej... Nej jag hade moderkakan i bakväggen så det var inga problem... Den har suttit på olika ställen varje gång så det inte så stor risk att den sätter sig just över ärret.. Inte om man har bikinisnitt iallafall.. Var sitter din moderkaka??

      Det är skönt att de säger att det inte kommer hända något, till mig sa de att det iallafall skulle bli ett tidigare snitt, men mitt ärr spprack upp ju starkare hon blev och det berodde mest på att det var dåligt sytt och att jag ha gjort så många..  Det var skönt att det inte hann spricka iallafall för då hade det varit riktigt akut och det hade inte varit roligt. De förberedde mig på det värsta men jag var så bortkopplad och hade så mycket morfin i kroppen så jag sa mest att de fick göra vad de var tvugna till..

      Det är skönt att du kan vara sjukskriven för då hinner du vila lite iallafall. Det är skönt att kunna slappna av om man skulle vara orolig och ha ont. De sa också att man kunde ha ont för att magen växer precis som att man kan ha ont i musklerana..

      Du får uppdatare om hur du mår under de resterande veckorna.. Kan vara skönt att ventilera med någon även om jag inte är gravid längre..
      Alexander -99,Emilia -07, Stephanie -09 & Agnes -10
    6. SweetSpirit
      Visa endast
      Tors 29 apr 2010 13:38
      #36
      Lite stavfel blev det i det tidigare inlägget... Måste hålla koll i kuvösen samtidigt =)
      Alexander -99,Emilia -07 & Stephanie -09, Agnes -10
    7. Du och Jag ver2
      Visa endast
      Mån 3 maj 2010 21:34
      #37
      Hej!
      Har varit hos läkaren idag. Känner att just nu kan jag nog försöka lägga bort oron för att snittet ska spricka - är moderkakan som är största problemet.
      Ska på magnetröntgen om 3 veckor för att se mer exakt hur den sitter den sitter (långt ner i framvägg - där jag har snittet... vet vi iaf...) och hur/om den vuxit fast. .Vet kanske redan då om livmodern kommer att ryka eller ej... Känns sådär lär jag säga - men, huvudsaken såklart att bebis mår bra!

      Vägde nu 700g och låg 8% över - så det kändes ju bra!

      Hur går det för er nu då? Mår hon fortfarande bra? Å mår du bättre?
      duochjag.babyblogg.se delatezz.blogg.se
    8. SweetSpirit
      Visa endast
      Tis 4 maj 2010 18:32
      #38
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej!Har varit hos läkaren idag. Känner att just nu kan jag nog försöka lägga bort oron för att snittet ska spricka - är moderkakan som är största problemet. Ska på magnetröntgen om 3 veckor för att se mer exakt hur den sitter den sitter (långt ner i framvägg - där jag har snittet... vet vi iaf...) och hur/om den vuxit fast. .Vet kanske redan då om livmodern kommer att ryka eller ej... Känns sådär lär jag säga - men, huvudsaken såklart att bebis mår bra!Vägde nu 700g och låg 8% över - så det kändes ju bra!Hur går det för er nu då? Mår hon fortfarande bra? Å mår du bättre?
      Ok... Du får berätta vad de säger om svaret på MR..

      Vad skönt att bebis ligger över i vikten..  Alla mina har legat under..

      Jo hon mår fortfarande bra, hon ska snart flyttas över i en värmesäng, då slipper vi äntligen kuvösen.. Hon håller värmen bra och har fortfarande inget andningsstöd.

      Jo jag mår bättre, var hemma hos de andra barnen i helgen och det var skönt att komma hem när man har varit på sjukhus i nästan 1 månad..
      Alexander -99,Emilia -07, Stephanie -09 & Agnes -10
    9. Du och Jag ver2
      Visa endast
      Tis 4 maj 2010 20:45
      #39
      Japp, återkommer då!

      Ja, det känns tryggt att veta, å känns skönt att man passerat v 24 nu OM det händer nått!

      Ah, va skönt! Härligt att det går så bra!

      Å skönt för dig att få komma hem en sväng!
      duochjag.babyblogg.se delatezz.blogg.se
    10. Du och Jag ver2
      Visa endast
      Tis 1 jun 2010 22:20
      #40
      Hej igen!
      Hur är det med er? Är ni kvar på lasarettet?

      Idag var jag hos läkaren och fick svar ang mitt besök hos MR. Allt såg bra ut! Moderkakan har flyttat upp sig  5 cm från kanten, har inte vuxit fast än och livmodern ser hel ut! Så dte var jätteskönt att höra!

      Gjorde UL och nu är bebis 17% (!!) större än beräknat! Bra det - för bebis kommer att komma ut redan i v 35/36 pga sammadragningar och att de är rädda för att det ska sätta igång självmant (Tindra kom ju i v 36+6). Så om 4 v ska jag dit igen och få ett datum!
      Så nu blev det helt plötsligt bara knappt 7-8 veckor kvar!!
      duochjag.babyblogg.se delatezz.blogg.se
    11. Du och Jag ver2
      Visa endast
      Fre 20 aug 2010 23:41
      #41
      Hej!
      Tänkte bara tala om att den 26e juli (36+0) så plockade de ur en liten tjej ur mig! Allt gick jättebra! 3096g och 48cm lång - så inte så liten!

      Hon hamnade på barnavd några dagar med syrgas hon med, men efter några dagar fick hon komma upp till mig!

      Nu mår vi alla bra å hoppas ni gör det med!

      Å jag får förresten bli gravid en gång till! SÅ det kanske blir en trea framöver!
      duochjag.babyblogg.se delatezz.blogg.se
    12. SweetSpirit
      Visa endast
      Sön 22 aug 2010 10:50
      #42
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej!
      Tänkte bara tala om att den 26e juli (36+0) så plockade de ur en liten tjej ur mig! Allt gick jättebra! 3096g och 48cm lång - så inte så liten!

      Hon hamnade på barnavd några dagar med syrgas hon med, men efter några dagar fick hon komma upp till mig!

      Nu mår vi alla bra å hoppas ni gör det med!

      Å jag får förresten bli gravid en gång till! SÅ det kanske blir en trea framöver!

      Hej... Vad skönt att allt gick bra..... Och att du gick så långt i graviditeten och att du får bli gravid igen ... Nej liten var hon inte ... Hade helt glömt bort att vi skrivit till varandra med lillan hemma...

      Vi mår jätte bra... Allt flyter på som det ska...  Agnes växer och följer utvecklingen rätt bar fast hon var tidig... Nu väntar vi bara på att leendet ska komma annars så säger läkarna att det går jätte bra =)..
      Alexander -99,Emilia -07, Stephanie -09 & Agnes -10
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
    • Forum
    • Gravid
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Abort
      • Graviditet
      • Missfall
    • Medlemstrådar
      • BF - April
      • BF - Augusti
      • BF - December
      • BF - Februari
      • BF - Januari
      • BF - Juli
      • BF - Juni
      • BF - Maj
      • BF - Mars
      • BF - November
      • BF - Oktober
      • BF - September
      • Blandat
      • Orter/Områden
    • Bloggar
    • Personligt
      • Graviditet
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Min förlossning
    • Skriv en ny berättelse
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Graviditetskalender
    • Pojke eller flicka
    • Graviditetsuträkning
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Mina diktkort
  • Mest sedda klippen

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm