Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Vantar barn
  • Forum
  • Gravid
  • Pappagrupp
  • Nervös blivande pappa
Pappagrupp - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Pappagrupp
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Nervös blivande pappa

    Ons 16 dec 2009 20:51 Läst 2271 gånger Totalt 8 svar
    Gostosa
    Visa endast
    Min pojkvän har velat länge nu att vi ska skaffa barn. Vi har försöt sen i jun-jul och nu äntligen är jag grvid.
    När vi gjorde testet så känndes det inte som att han blev så glad som mig. Det har nu gått 2 dagar sen o jag antar att blivande mammor kanske blir ivrigare??
    Jag blev sur på honom, men igår så prata vi o han sa att han var orolig, o behövde tid att smälta detta, han sa att måste få andas lite haha. Det som oxå hör till saken är att han inte har något jobb el utbildning o han sa att han mest är orolig för hur det ska gå eftersom han inte har någon inkomst ( jag har). När jag fick reda på det så tänkte jag " det är ändå moget tänkt av honom, jag kanske ska ge han tid o smälta detta, han ser ju ändå detta allvarligt" Nu har han bestämt att han ska börja plugga i början av nästa år :)

    Så det jag undrar är det vanligt att killar får lite "kalla fötter" när det faktiskt är så att man väntar barn, behöver dom ibland lite tid att smälta det hela??

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-16 22:54
    Haha ja det har du helt rätt i ;)
    Och som jag skrev tidigare det är bara ett tecken på ansvarstagande. Det är jag som är lite för ivrig, det var ju i mån vi plussa..
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Anatha
      Visa endast
      Ons 16 dec 2009 20:55
      #1
      Jag tror det är jätteolika och att även man som kvinna kan behöva tid att smälta det. Både jag och sambon var nog i chock en vecka efter att vi har plussat även om det var planerat och efterlängtat.
    2. Gostosa
      Visa endast
      Ons 16 dec 2009 21:57
      #2
      Anatha skrev 2009-12-16 20:55:51 följande:
      Jag tror det är jätteolika och att även man som kvinna kan behöva tid att smälta det. Både jag och sambon var nog i chock en vecka efter att vi har plussat även om det var planerat och efterlängtat.
      Ja du har säkert rätt, har tänkt på det o kommit fram till att jag nog varit lite för ego o inte tänkt på att detta är en stor grej som kan behövas lite tid för att smälta :)
    3. LML
      Visa endast
      Ons 16 dec 2009 22:11
      #3
      Ja tror det är jättevanligt att man får en chock (både tjejer o killar) när man väl får ett plus, även om man länge velat ha ett. Det är ju en hel del som kommer hända framöver så det är väl med all rätt man behöver tänka över sitt liv (som kommer ändras drastiskt)

      Så ha tålamod med honom (han kommer säkert behöva ha det med dig när alla hormoner kommer igång :)) Och prata med varandra.

      Och självklart - jättegrattis till plusset :)
    4. Gostosa
      Visa endast
      Ons 16 dec 2009 22:57
      #4
      LML skrev 2009-12-16 22:11:39 följande:
      Ja tror det är jättevanligt att man får en chock (både tjejer o killar) när man väl får ett plus, även om man länge velat ha ett. Det är ju en hel del som kommer hända framöver så det är väl med all rätt man behöver tänka över sitt liv (som kommer ändras drastiskt)Så ha tålamod med honom (han kommer säkert behöva ha det med dig när alla hormoner kommer igång :)) Och prata med varandra.Och självklart - jättegrattis till plusset :)
      TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-16 22:54
      Haha ja det har du helt rätt i ;)
      Och som jag skrev tidigare det är bara ett tecken på ansvarstagande. Det är jag som är lite för ivrig, det var ju i mån vi plussa..
    5. LML
      Visa endast
      Ons 16 dec 2009 23:01
      #5
      Gostosa skrev 2009-12-16 22:57:05 följande:
      TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-16 22:54Haha ja det har du helt rätt i ;) Och som jag skrev tidigare det är bara ett tecken på ansvarstagande. Det är jag som är lite för ivrig, det var ju i mån vi plussa..
      Förstår din iver ;) Och absolut är det ett tecken på ansvarstagande från hans sida. Ni har gott om tid att vrida o vända o fundera o va rädda, glada osv osv. Det är nåt ni får vänja er vid :)
      Grattis än en gång
    6. Anatha
      Visa endast
      Tors 17 dec 2009 10:04
      #6
      Speciellt det där med oron över ekonomi m.m. är ju bara sundhetsteckan och som nämnts ansvarstagande.

      Jag tror också att man ska vara bredd på att mannen kanske inte är lika engagerad som en själv för de får inte förändringarna i kroppen och fattar inte alltid att det är ett barn på väg. Min sambo har nyss blivit superengagerad men jag är ju nu tydligt höggravid och han känner dagligen sparkar och så. Innan fattade han nog inte att det verkligen var en bebis på gång.
    7. Snellen
      Visa endast
      Tors 17 dec 2009 16:18
      #7
      Min man är också arbetslös och i början av graviditeten oroade han sig jättemycket för att han inte drog in några pengar till familjen. Han verkade må jättedåligt av att inte kunna "försörja oss". Vi klarar oss riktigt bra på bara min lön för tillfället, så ekonomin känns inte problematisk, det var nog bara att han kände att en pappa ska försörja familjen. Nu efter 6 månader verkar han inte tänka på det längre.

      Den första tiden i graviditeten är verkligen en tid för funderingar och tankar. Låt det ta lite tid för er båda att vänja sig vid tanken.
    8. uglygodcilla81
      Visa endast
      Fre 29 jan 2010 13:58
      #8
      Hehe, vi hade också bestämt oss och ville jättegärna ha barn. Men när jag berättade att det blivit ett plus när han kom hem från jobb så sa han mest "Jaha, vad kul" och sen började han prata om annat och plugga. Det kändes lite tråkigt, jag blev lite skrajsen.

      Men han kunde nog inte ta till sig det riktigt i början, man reagerar väl olika  =)

      Nu längtar han som bara den (har längtat många månader), har läst alla böcker, varit mest drivande i inköp till bebisen, och boar för oss båda (som tur är, för jag är så slö). 3 veckor kvar  =)
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
    • Forum
    • Gravid
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Abort
      • Graviditet
      • Missfall
    • Medlemstrådar
      • BF - April
      • BF - Augusti
      • BF - December
      • BF - Februari
      • BF - Januari
      • BF - Juli
      • BF - Juni
      • BF - Maj
      • BF - Mars
      • BF - November
      • BF - Oktober
      • BF - September
      • Blandat
      • Orter/Områden
    • Bloggar
    • Personligt
      • Graviditet
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Min förlossning
    • Skriv en ny berättelse
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Graviditetskalender
    • Pojke eller flicka
    • Graviditetsuträkning
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • Jävla muppfan!!
    • Är det bara jag som anser att barnomsorg på nätter är en knäpp idé?!
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm