Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Vantar barn
  • Forum
  • Gravid
  • Hälsa & kost
  • HJÄLP vid karpaltunnelsyndrom?
Hälsa & kost - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Hälsa & kost
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    HJÄLP vid karpaltunnelsyndrom?

    Ons 10 mar 2010 05:17 Läst 2429 gånger Totalt 10 svar
    Mirabelle
    Visa endast
    Hej!

    Jag har så fruktansvärt ont i mina händer så jag har slutat att sova på näterna. Har jag tur lyckas jag sova till 2-tiden men ofta är det endast till ca 24 innan det är kört för resten av natten.. Detta är hemskt!
    Jag är nu i vecka 38 och börjar på allvar oroa mig för hur jag ska klara av en förlossning med den sömnbrist jag har.
    Och sen då när barnet väl är ute, hur ska jag då kunna ta hand om mitt barn eftersom jag på förmiddagarna fortfarande hr så ont i händerna att jag inte kan lyfta något?

    Är det någon som vet om man kan få operera när man är så kort innan förlossningen? Finns det någon medicin att ta? Jag har handledsskenor men de hjälper knappast alls längre. Min hemska läkare rycker bara på axlarna och säger att jag får skyla mig själv eftersom jag är gravid "du kan väl ta lite alvedon". Jag älskar mitt liv men med denna smärtan är jag snart belägen att hoppa framför ett tåg. Finns det någon som vet något som kan hjälpa mig?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. anna1975
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 08:50
      #1
      Hej, jag har en bekant som opereade precis innan förlossningen (tror jag). Hennes man var hemma med barnet 3 månader efter födseln för hun kunde inte lyfta. Men alla är ju olika, det behöver ju inte bli så för dig. Lycka till och och  prata med din läkare igen eller be om någon annan för jag tycker inte att han tar dig på alvar
    2. Gyllan
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 08:54
      #2

      Jag hade också karpaltunnelsyndrom, och det de sa till mig var att de inte var vanligt med operationer innan, eftersom det brukar gå över ganska snart efter förlossningen.

      För mig släppte det efter någon vecka och efter en knapp månad var det helt borta. Samma för en av mina vänner, som dessutom haft det värre än vad jag hade det.

    3. Erase
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 09:16
      #3
      Jag fick karpaltunnelsyndrom när jag väntade mitt nu 12-åriga barn. Jobbigt att få höra att "det går över"... Fick inte operera innan förlossningen o inte direkt efter heller. Jag gick hos sjukgymnast, på akupunktur och fick massa hjälpmedel för att underlätta vardagen. Smärtan försvann dock inte helt..... Det sorgliga är att i mitt fall misslyckades operationen och förvärrade skadan. Jag går nu, 12 år senare med en permanent nervskada som sträcker sig från handen o upp i nacken. Har klarat av att jobba till och från sedan operationen. Det kommer aldrig att bli bättre tyvärr. Äter citodon så gott som dagligen.
      Om du inte har testat det redan, begär sjukgymnastik o akupunktur. Det hjälpte mig för stunden iallafall. Det kan även hjälpa med kyla, för att dra ner svullnaden. Kyla smärtar mer på mig, men drar som sagt ner svullnaden o hjälper i låna loppet. När jag har som som ondast värmer jag en vetekudde, det hjälper medans den är varm. Hoppas du blir hjälpt av något, eller iallafall får lite lindring !
    4. Lunamamma
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 09:23
      #4
      Hade också karpaltunnelsyndrom i slutet av förra graviditeten (och denna också, är i vecka 39 nu) Jag använde skenorna dygnet runt och tog alvedon. Tyckte att kyla lindrade lite, samt att ligga med händerna högt. Tyvärr försvannn inte smärtorna förrän ca 5-6 månader efter förlossningen, så det var jobbigt med amning och skötsel. Fick använda bärselen mycket och ligga och amma, alternativt lägga dottern på bordet när jag skulle amma... Denna graviditeten har karpaltunnelsyndromet kommit senare och varit mindre smärtsamt. Hoppas att det ska försvinna snabbt efter förlossningen, eftersom det inte hunnit bli så illa än. Lycka till och "krya på dig".
    5. Kristin85
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 09:27
      #5
      Jag fick karpal när det var 1 månad kvar till förlossning. De ville inte operera eftersom det var så nära inpå förlossningen. För de menade på att det brukar släppa när barnet är ute. Det tog 6 veckor efter förlossningen innan det släppte... Fick använda skenorna dygnet runt. Fast tyckte inte heller att dom hjälpte särskilt mycket! Och det var bökigt att kunna hålla min dotter och göra allt som ska göras... Tyvärr har jag inget bra råd till dig. Hoppas bara att det släpper snabbt för dig!
    6. Mirabelle
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 13:03
      #6
      Tack alla att ni tagit er tiden att svara mig. Jag har fått massor av bra tips nu som jag ska testa. Jag ringde och fick en tid hos en annan doktor nu om en timme så då ska jag be om sjukgymnast och akupunktur och hoppas att det hjälper för mig. Hoppas!

      Är det någon som har hört om man kan få bli igångsatt tidigare pga detta? Tänker för sömnbristens skull..

      Ska nog ta och skaffa en bärsjal också. Min stora oro är ju att jag ska tappa mitt barn eftersom jag i princip tappar allt annat jag lyfter. Kul mamma man kommer att bli. Hoppsan, ligger du där på golvet nu igen.. = (
    7. Kristin85
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 19:29
      #7
      Jag var in på en kontroll i v39 för att se om jag var mogen för en igångsättning. Hade jag varit det hade dom satt gång mig pga värken och sömnbristen. Nu fick jag vänta tills det satte igång av sig själv istället. Så det är helt klart en möjlighet!
    8. Cillisen
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 19:41
      #8

      Det är vanligt med karpaltunnelsyndrom när man är gravid. Vanligtvis gör man inte så mkt innan förlossningen. Det är viktigt att du tänker på att ha handleden i rakt läge, dvs inte böja/sträcka i handleden, be om ortoser att ha på natten då du inte har koll på hur du har din handled. Hoppas det går över för dej!

    9. Mirabelle
      Visa endast
      Sön 14 mar 2010 21:23
      #9
      Hej!

      Kom in på SÖS i fredags och bad om att få bli igångsatt men de såg på ultraljud att bebisen inte var mogen för det ännu så jag blev istället skickad till handkirurgen och är nu nyopererad i den hand som var värst. Jag är sååå lycklig, okej handen i ett paket men nu kan jag sova på nätterna och börjar känna mig som männsika igen. Tänk vad bra sjukvård är mycket värt!

      Ha det bra! 
    10. cilli
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 19:20
      #10
      Jag har opererat båda mina händer pga Karpaltunnelsyndrom. Orsaken var då inte min graviditet utan reumatiska besvär. Jag fick gå med ett klumpigt gips i typ 2 veckor, sedan var inte handen riktigt användbar till 100% förrän efter ca. 6månader. Jag försökte byta däck på min bil efter 3 månader...men..haha...det gick inte.

      Man förlorar mycket kraft/muskler bara under de veckor man har handen i gips, sedan ska man ju helst inte belasta den ytterligare några månader så det är lite tufft.
      Har man en liten bäbis så blir det en lite större utmaning - men det går!

      Det är fruktansvärt att ha problem med karp.tunn. Det är en värk som gör en tokig OCH sömnlös!

      Vad härligt att du fick operera dig! Jag är glad att jag slipper få detta symptom under min graviditet...har så många andra åkommor....{#lang_emotions_tongue_out}
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
    • Forum
    • Gravid
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Abort
      • Graviditet
      • Missfall
    • Medlemstrådar
      • BF - April
      • BF - Augusti
      • BF - December
      • BF - Februari
      • BF - Januari
      • BF - Juli
      • BF - Juni
      • BF - Maj
      • BF - Mars
      • BF - November
      • BF - Oktober
      • BF - September
      • Blandat
      • Orter/Områden
    • Bloggar
    • Personligt
      • Graviditet
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Min förlossning
    • Skriv en ny berättelse
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Graviditetskalender
    • Pojke eller flicka
    • Graviditetsuträkning
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • Jävla muppfan!!
    • Är det bara jag som anser att barnomsorg på nätter är en knäpp idé?!
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
    • Utstirrade
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm