Satans cyklister!
Hade inte tänkt gnälla men kan inte hålla det inne längre.
Jag vill veta vad i hela friden cyklister har på vägarna att göra?!
Häromdagen åkte jag samma väg upp till landet som vanligt och precis som vanligt är vägen kantad av cyklister, trots att det på många delar av min resväg finns utomordentliga cykelvägar.
Jag fattar inte! Snälla kan någon förklara vad en vinglig jävla cykel har på en 70 och en 90- väg att göra?? Jag skulle då aldrig riskera mitt liv på det sättet. Man kan inte kallt räkna med att bilisterna hinner se och reagera i dessa backar och krön. Sen att de ofta saknar vett att åtminstone hålla sig till sidan är för mig obegripligt.
Det absolut "bästa" var nog när den där lilla jäkla cykeln som liksom låg på marken där en idiot satt och körde med armarna istället för med benen.
Hur hade han tänkt överleva på landsvägen när en bil kommer farandes utan min exeptionella uppmärksamhet i backarna???!???!