Forum Övrigt - Kropp & själ
Varje medlem är ansvarig för sina inlägg.
  • Mår dåligt av järntillskott?

    Tis 13 aug 11:43 Läst 0 gånger Totalt 3 svar
    Tis 13 aug 11:43

    Har börjat med järntillskott (starkt) och illamående är en vanlig biverkning. Men jag är alldeles matt, yr och svag. Mjölksyra i hela kroppen. Nån som vet om det ska vara såhär?

  • Anonym (L)
    Visa endast
    Tis 13 aug 12:10 #1

    Man blir matt, yr, svag och får mjölksyra av att ha järnbrist. Inte av tabletterna.

  • Tis 13 aug 12:37 #2
    Anonym (L) skrev 2019-08-13 12:10:48 följande:

    Man blir matt, yr, svag och får mjölksyra av att ha järnbrist. Inte av tabletterna.


    Jo, jag vet det. Men jag har aldrig känt av min järnbrist, förrän nu 2 dagar efter att jag börjat med tillskott. Funderar om det är en reaktion mot järnet.
  • Tis 13 aug 12:48 #3
    Avenia skrev 2019-08-13 12:37:41 följande:
    Jo, jag vet det. Men jag har aldrig känt av min järnbrist, förrän nu 2 dagar efter att jag börjat med tillskott. Funderar om det är en reaktion mot järnet.
    Det kan ta tid att få upp nivån. Så troligen är det så att du är så långt i din järnbrist att nivån fortsätter gå ner innan det vänder. Annars tycker jag du skall vända dig till din läkare och fråga.
Logga in
Bli medlem
Medlemsregistreringen är tillsvidare avstängd mellan 00:00 och 07:00. Vänligen återkom senare.

Innehåll

Innehåll

Svara i tråden...

Innehåll