Födda 80-85 som Längtar efter knodd! (Del. 8)
fru
ja, inte ens jag och micke hade rätt till bostadsbidrag innan vi fick aggs. vi tjänade bra sommarjobben, så tillsammans med bidragsdelen från csn låg vi för högt.
fru
ja, inte ens jag och micke hade rätt till bostadsbidrag innan vi fick aggs. vi tjänade bra sommarjobben, så tillsammans med bidragsdelen från csn låg vi för högt.
jag funderar på att söka ett jobb för skojs skull. tror ni man vågar det? det inne på sommarjobbet fast på kontoret.
fru
det räknas på 80% av bidraget, eftersom lån inte ses som en inkomst. logiskt egentligen =) och vi hade inte rätt till bostadsbidrag eftersom våra sommarjobb är för bra betalda. nr agge föddes gick det från noll till 2300! helt sjukt.
mel
jag känner likadant inför skolan =( ska testa ett par veckor och se om det blir bättre, annars tar jag nog mammaledigt.
fru
för några år sen räknade de dock hela summan som inkomst, så du var inte helt ovetande =) både jag och micke ligger på en årsinkomst på ca 70 000, iaf när vi sommarjobbar. nu när en måste vara föräldraledig på sommaren har micke runt 30 papp.
haha ja, när jag bodde i studentlägenhet med hyra på 5240 tog jag för givet att att jag skulle få bidrag (fanns inget billiagre att byta till heller). säger sig självt att om man får in 6900 i månaden och hyran är så hög, så överlever man inte. de erbjöd mig en hundring... men det var innan de ändrade definitionen av inkomst.
mel
men 60 dagar innan bf kan du ju ta ut fp =)
haha just idag gör agge inget för att locka mig till mammaledighet! jag är sjuk och han är gnällig.
haha och här ska ni få höra en annan kul grej =) svärmor ska ju flytta upp hit igen, och ska köpa nya möbler när hon väl hittat nåt hon vill ha. bara det att hon uttryckligen sagt att hon inte kommer palla sälja sina gamla möbler på blocket, så om vi vill kan vi sälja det och behålla pengarna =)
ingen som vill ha en son ett par timmar? jag klarar inte av ungen, kul att sitta med sprängande huvudvärk när han sitter och vrålar. han blir ju inte ens nöjd när jag försöker fixa det han tycker är dåligt.
mel
men hon ska redan slänga på ett par extra lappar som tack för lånet =) blir kanske semester för slantarna.