Sy eget till bebis - tips?
Jag har sytt vagga och lapptäcke (bilder finns) och sen har jag sytt påslakan och lakan (bilder saknas).
Jag tycker att det är så himla dyrt med sängkläder till barn att jag "offrat" ett av våra extrabreda lakan. Det är tvättat sisådär 100 gånger och det hade gått hål på det, så nu blir det bebis-lakan och örngott av det!
När jag gjort påslakan och örngott har jag helt enkelt mätt täcket och kudden vi köpte. Glöm inte att lägga till lite för sömsmån.
Annat återvinnings-sömnadstips: vid en garderobsrensing hittade jag ett par gamla kjolar i bomullstrikå. (Ja, de låg lääängst in! ) Jag var på väg att slänga dem, men så kom jag på att man kan nog kanske sy barnkläder av dem. Så de lämnades över till mamma som nu syr mysdressar av dem!
Lycka till!!