Inlägg från: Starkast |Visa alla inlägg
  • Starkast

    V.V.S-tråden. Våga vägra skov! Tråd nummer 10

    Hej allihop!

    Är glad över att de värsta biverkningarna har gett vika. Illamåendet hatr lugnat ner sig och har fått ner lite mer, även om det inte är några jättemängder, men det är det ju ytterst sällan ändå. Har på nåt sett vant mig vid att vara trött och så. Får en superkick dagarna efter järndroppet och de dagarna lever jag för !

    grådis: Tur det ändå finns klyx...

    Mammasknodd: Kan känna din panik! Men vilket val hade du? Ha INTE dåligt samvete för det! Vet ju inte hur du bor och vart du handlar, men du ska ändå inte ha dåligt samvete. Det är inget du kan rå för på något vis. KRAM!

    Lällas: Låter kul! På den typ av mässa måste det ju vara mest glada och positiva människor... Något alla behöver!

    fairyfloss: Fy vad jobbigt du har! Tillåt dig att vara trött och ta soffdagar.

    Jag har en fråga till er som måste mycket på toa där det rinner igenom snabbt...

    Med den här medicinen jag provar nu, går det igenom supersnabbt verkar det som... Igår var jag ju lite bättre och smakade lite mat. grönsaker etc.
    Grejen är den, att efter 3timmar kom det ut (med klyx då..) i mat lixom. Rena matbitar! ingen avföring direkt. Hoppas ni förstår vad jag menar...
    Är det så det är? Min tanke kommer ju genast till om kroppen hinner ta upp det som ska tas upp om det är en raketexpress som far fram där inne.
    Ni är väl några stycken som tyvärr har erfarenhet av detta...

    kram på er alla!

  • Starkast

    Molle:
    Nu kommer tankarna. Det ända jag kan råda dig till är att se frammåt. Hur livet kommer att kunna vara efter att allt är över. Alla saker hon/ni kan göra som varit besvärligt/jobbigt/svårt hitills. När sommaren kommer är allt mycket enklare. Utflykter etc. som man gör som familj. etc. etc.
    LYCKA TILL!!

    jajjaB:
    Det är inte alls lätt när 2 vuxna i familjen är sjuka. Har ni någon anhörig som kan vara till hjälp ibland? TVEKA INTE att be om hjälp! Försök sen se det som en parantes i livet. Det kommer bli bättre och lättare. I framtiden.

    Tindras:
    Oj, oj. Inte det perfekta arbetet med en kronisk sjukdom.
    Skönt att du får vara SS iallafall.

    Grådis:
    Ok. Ja det är ju just det... Medicinen ger den effekten, men att långvarigt då medicinera med den om kroppen inte tar upp så mycket? Jag förstår inte riktigt läkarnas tänk. Är självklart ÖVERLYCKLIG att det fanns en medicin till att prova. Men kan ju inte låta bli att fundera... Har väl för lite kunskap om ämnet...

  • Starkast

    Hej på er!
    Har varit dyngsjuk av den dumma medicinen. Ni har skrivit så mycket så ska skumma sen när orken är större. Men måste fråga er en fråga om ett "fenomen" jag börjat fundera över..
    Är lite skeptisk nu faktiskt. Hur ser slem ut??

    Har sett något ibland, men tänkt att det är klyxet som blir så. Men nu i två dagar finns inte en chans till det. Igår kom det ut som långa spagetti såg det ut. ljusbruna med en rödaktig tråd genom ungefär. Detta var inbäddad i en massa vitt som såg ut som typ spindelväv? Kritvitt och jättemycket. (borde avmaskas kanske? )

    Idag kom det ut kritvitt. ENBART detta kritvita i stora klumpar lixom?
    Detta vita är det jag sett förut, men aldrig spagettina. Och inte i de här mängderna!!

    Slem ser jag framför mig som gult. Men så kanske det inte ser ut inne i tarmen?

    Har ni nåt bra svar här inne i vår stora gemensamma kunskapsbank?

    kram Jenny

  • Starkast

    Ja visst blir det mysigt prat ibland
    Tur vi alla är tarmisar och vana vid bajsprat....

    Hmm..
    Märkligt. Då är det kanske inte slem, vad tusan kan det vara då?

    Det är verkligen kritvitt. Och som spindelväv. Eller i morse, som kritvita klumpar.

    Det kanske finns några som bygger bo där inne...

  • Starkast

    Vet inte om det är avföring eller nåt annat som är vitt.

    Magdr. borde ringa nån dag nu eftersom han ska skriva ett sjukintyg den här veckan. Får fråga honom. Det känns lite märkligt iallafall.

    Vad är det som gör att det blir vitt om levern inte är helt okej?
    Blir man inte gul då också?

  • Starkast

    Jag har svår förstoppning, så det borde ju inte gå så fort...
    Ska läsa länken nu. tack!

  • Starkast

    Jag tänker på de där spagettina... Om det vore mask eller några konstiga parasiter som hyser bo där inne *blä*
    Kan de inte göra skada lite överallt? Borde ju kunna orsaka stopp etc.
    Tänk om det är hela problemet? Undrar just hur länge de kan finnas där inne isåfall....
    Måste nog leta lite.

  • Starkast

    Ja det vore ju bra!
    Avmaskning istället för operation (skrattar)

    Måste nog ringa dr. imorgon tror jag.

  • Starkast

    Trasig mage: Har du med mest näringsdrycker?
    Jag har dem i prinsip bara.
    De där proteinrika fixar jag inte tyvärr. Men har berikningspulver att mixa dem med. Det funkar.
    Komplett näring och fortifresch är de jag har.
    komplett näring är det bara hallon jag klarar när jag mår mest dåligt. Annars också choklad mixat med banan. fortifreschen hallon.

    Du har väl fått de här häftiga recepthäftena från dietisten om allt kul man kan göra med dem? Mängder av kul recept för den som klarar.
    Komplett näring hade en tävling bland Sveriges dietister om de bästa recepten och sen publicerade de dom bästa. bl.a ett om att göra chokladbollar med näringsdryck. Rätt häftigt. Många fler på shaker, soppor, mm mm mm Dessa dietister har haft en otrolig fantasi!

    Är i valet o kvalet om att ringa dr. Fick prata sist med en sköterska som inte ens försökte förstå mig när jag vart så sjuk av medicinen. Det var lite typ som att jag var lite larvig som klagade över illamående när jag börjat med en ny medicin. Men jag är ju van att må illa och klagar inte i nödan. Jag var ju dyngsjuk och tålde inte medicinen! Men det vägrade hon fatta, så jag skulle bara fortsätta äta dem. Vilket jag ändå inte gjorde. Hon var så där kort i rösten och pratade till mig som om jag vore en treåring typ.
    Men han borde ju ändå ringa snart, för inte kan de väl skriva ett sjukintyg utan att prata med patienten väl??

    Tror inte tarmen smälter maten heller. för 3dagar sen mådde jag mindre illa och åt lite. ris, morötter och sallad. Igår kom det ut i helt befintliga färger och bara tuggat. Eftersom jag i princip aldrig äter fast föda vet jag ju inte hur det skulle vara annars.
    Tänkte på inatt att kanske det här vita är näringsdryckerna om det smälter dåligt?
    Till det hör en annan typ av smärta, större trötthet och orkeslöshet.

    Så måste jag fråga er tarmtjejer om mens.....
    Har det ändrat sig nåt sen ni blivit sjuka?
    Min har alltid varit som en klocka. De här pren helknäpp. Har märkt att den mycket styrs efter smärta och mående.
    Ex. började den FÖRRA helgen. Sen upphörde den helt när jag vart så medicinsjuk. Återkom där den slutade när jag blev bättre. Men kommer lixom inte igång? en droppe om dagen typ. Det är ju nu tio dagar sen första.
    Vet att det varit så förut när mycket smärta varit inblandat. Men ändå.

    Gud vilka problem man har! Människor död i krig och svält. Många människor ute i världen skulle nog med glädje byta liv med en.

    Ha en bra dag ni allihop!

  • Starkast

    Har försökt läsa ikapp lite grann nu...

    Mammasknodd:
    Be om remiss till dietist om näringsdrycker. läkarna själva tror jag sällan tänker på det själva...
    Visst går de att köpa utan recept, men då är de svindyra.
    Skönt med en snabb tid!!!
    Det är någon innom vården, minns ej vem nu som har sagt att har man problem med magen är det många som får ondare av kallt. Därför ska man helst fylla en tillbringare och låta den stå rumstempererat.
    Läkare som ringer sina kvällspass är läkare som bryr sig! Hade en sån dr. förut som kunde ringa precis när som helst.

    Grådis:
    Ja sköterskan var verkligen trist. Det suger och är redan så in i skogen trött på vården! Har ju nu utretts i 3år utan att nån vet nåt än. Är så TRÖTT på det!
    Men min sjukskrivning gick ut igår, så han borde ju ringa. inte får de väl skriva intyg utan att prata med patienten väl?

    Fru u:
    Är du också trött på landstinget Här hos oss rör de till det som galningar just nu. Vi har 5 sjukhus. På 2 av dem tar de i oktober bort ALL specialistvård!! Gissa vilka köer det kommer bli!? De kan ju redan nu inte hålla vårdgarantin på något av de 5 sjukhuset, hur ska det då bli med bara 3kvar? Akutmottagningarna är redan nu överbelastade, vad händer nu?

    Axelpaxel:
    Det är så trist när man inte ska kunna planera något kul. Man vet aldrig hur man mår just då.

    68:an:
    Det var onödigt... Hoppas du inte har för ont och att läktiden går fort.

    Grådis:
    Strålningen vi utsätts för 24 timmar om dygnet gör faktiskt mer än vad vi tror......
    Det första det sätter sig på är just tarmsystemet.
    Hoppas du blir piggare snart!

    Tindras: Jag lider verkligen med dig! Nu är det verkligen dags att det vänder snart.
    Jag har lärt mig att prover inte alltid följer måendet. Men det viktiga tycker jag är att få hjälp med hur man MÅR. För det är ju det man känner.

    TrasigMage: När nån frågar mig hur jag mår, svarar jag som vanligt och byter snabbt samtalsämne. Fortsätter de fråga svarar jag ofta att jag helst inte vill prata om det.
    Vill inte prata sjuka så gärna med andra än de som står mig riktigt nära och till de säger man ju som det är utan krusiduller.

    Nalla: Fy!! Influensa är inte kul.

    slj: Jag blir så fruktansvärt förbannad. Vad orättvist!! Ett barn ska inte ha en sån sjukdom. De ska må bra, leka och växa.
    Min yngsta son är lika gammal och ser framför mig Lukas. Det gör mig så ont!
    Förstår att ni inte vill medicinera det lilla barnet. Man vet ju aldrig vad som kan hända med en sån liten kropp.
    Men. Förstår inte det här riktigt. Om det är blindtarmen som sipprar, kan man inte ta bort den? KRAM till Lukas!

    Snart fyra:
    Välkommen hit!!
    Hemisar har ju väldigt många, så utan fler symptom gör man ju inget mer än så. Men tur du fick hjälp och kom fram till orsaken!!
    Jag har svår förstoppning och dessa små "gäster" är några stycken som trängs nu. Inte så kul...

    Miss Disa: Skönt med lite lugna besked. jag vart orolig när du berättade om hur tarmen ruttnade. Det låter verkligen så otäckt.

    Molle:
    Hoppas hon piggar på sig så ni kan vara hemma till op.

Svar på tråden V.V.S-tråden. Våga vägra skov! Tråd nummer 10