• Jo Lo

    Ni som vill veta hur det är att vara adopterad, fråga mig gärna:-)

    HEJ
    Har läst till lärare och under en kurs skulle vi läsa böcker om ngt ämne och valde då att läsa om adoptivbarn. Kommer inte ihåg böckernas namn eller författare. Men några av de adopterade kände att de inte hörde hemma någonstans. När de var här i sverige såd de annorlunda ut och i sitt hemland kunde de inte förstå vad någon sa och många kom fram till dem och prata men de kunde inte förstå eller ge svar.

    Du behöver inte svara men är bara nyfiken på om du också känt dig så , vad ska man säga, vilsen, "annorlundaskap".

    Tack

  • Jo Lo

    HEJ

    Jag menar inte det svenska språket utan när de reser till hemlandet och känner att de inte kan det språket. Här hemma i sverige (skrev de i boken) att de känner sig utanför pga utseendet och när de reser till hemlandet och känner att de inte smälter in där heller pga att de inte kan språket.
    Är bara intresserad för att kunna bemöta framtida elever.
    Kände när jag läste böckerna att detta berörde mig. Att aldrig känna sig hemma???

  • Jo Lo

    Mammaillvictor, Hade klasskompisar i skoltiden som mådde rätt dåligt därför valde jag att läsa om adopterade barn under kursen just för att kunna bemöta på rätt sätt.

    Inoka, skrattar gott åt din båthistoria

    Emcjoh, Hoppas att jag någon dag kan hjälpa en elev så gott det går. Hoppas att du mår bra idag, kram

Svar på tråden Ni som vill veta hur det är att vara adopterad, fråga mig gärna:-)