Inlägg från: Anonym (ung mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (ung mamma)

    Jag ångrar att jag skaffade barn....

    Du är inte den enda som "Ångrar"

    hade jag fått bestämma nu hade jag velat ha min son senare.
    var bara 20år när jag fick honom . idag är jag 22.
    Ensamstående. Vilket är väldigt jobbigt.

    Mina föräldrar är barnvakt om helgerna. Ibland kan jag bara längta till helgen. Så jag bara kan vara Jag.

    har ingen utbildning lr jobb. Skaffade barn ALLDELES för tidigt.
    hade gärna väntat år istället. o fått utbildning o jobb.

    NU har jag min son att tänka på ,, å allt måste gå ihop.
    hade jag varit själv ,hade jag sketit i allt. bara drevit..

    älskaar min son.. ångrar inte honom. ångrar att jag fick barn för tidigt.

  • Anonym (ung mamma)
    Anonym skrev 2008-03-05 00:20:51 följande:
    Lite OT men jag måste ändå fråga.Innan du fick barn vad tyckte du om alla 30+ som tyckte man inte skulle skaffa barn för tidigt för man inte är mogen för det på många sätt?O har din uppfattning ändrats sen du nu hamnat i din situation där du är nu?Det är inget påhopp,utan jag är bara nyfiken på ditt svar.
    Då tyckte jag, vadå, man slänger inte bort sitt liv för att man får barn tidigt. åldern hade ingen betydelse.

    MIn uppfattning har ändrats. jag tycker många skaffar alldeles för tidigt. yngre än vad jag var. vissa har inte ens hunnit gå ut högstadiet.
    Jag hade inte blivit glad om min son kom hem i ung ålder å sagt han skulle bli pappa.
    Det är så mkt som halkas efter nu. Utbildning, jobb, de känns som de blir mkt svårare.
    Så ur den synvinkeln ångrar jag mig. då jag knappt kan försöja min ultra mega lilla familj.
    Hade jag väntat, hade jag haft större chans å kunna försöja,ha ett jobb ,ett stadigt förhållande. där mitt barn kunde växa upp med tåv trygga föräldrar. o kasnke en störra chans att det skulle hålla.

    det är lätt o va efter klok som man brukar säga..

    men samtidigt har jag mognat på ett litet sett,, å fått gemenskap med andra unga mammor. tror allt har en mening. Man vet inte vart man skulle varit om man inte fått barn.

    Men jag råder alla att utbilda sig :D ,, jobba ,, tjäna pengar,, resa, leva livet,, innan man skaffar barn :).. men sen är vi alla olika.
  • Anonym (ung mamma)
    Anonym skrev 2008-03-05 01:06:29 följande:
    Anonym (ung mamma) skrev 2008-03-05 00:57:36 följande:Tack för ditt svar. Precis som jag känner det. Jag fick mitt första barn när jag va 18 och så här i efterhand när jag vet bättre så avråder jag att man skaffar barn innan man är 25 och har utbildning, hyfsad ekonomi, arbete o erfarenhet av livet.Nu tillhör jag dom 30+ som unga tjejer blir irriterade på för jag avråder ifrån att göra samma misstag som jag.Nu menar jag inte att mina barn är misstag,och jag vill ha dom och älskar dom mer än mig själv, men jag skulle haft dom 5-6 år senare.
    =) precis man ångrar ju inte sina barn. bara tidpunkten.
    Jag antar alla får göra sina egna "misstag" satt säga.
    Sedan sitter man där, ensam med ett barn som man får ta hand om. o alla har inte det stödet o hjälpen från siin familj så som jag har det.Jag skattar mig väldigt lyckad att JAG alltid får all hjälp man kan få.
    För många unga tjejer idag är ju ensamstående :/
Svar på tråden Jag ångrar att jag skaffade barn....