• vänat

    CSN-lån i deklarationen?

    DIVGRL skrev 2008-04-04 15:19:08 följande:
    En glad tjej skrev 2008-04-04 15:14:13 följande:
    Det är smart!! Man ska aldrig betala av ett csn lån med ett banklån. I slutänden vinner man alltid på den låga räntan!
    Alla har inte lägre ränta på CSN lånet än banklånet jag hade gamla csn lån från början mitten av 1980 talet den rättan var på 4-5 % så tog jag banklån och löset csn lånet men fick då en ränat på 3.45% eller om det 3,68% som är av drags gill idekalratioen.

    Men som sagt beror på hur gamla csn lån man har dom tre eler möjlig fyra oliak sytem som de kör parallet med nu.

    De nyare csn lånen vet jag har en lägre ränta än det jag hade,så som sagt kolla upp vilken ränat ni har på csn lån smat evteull ränat på bank lån inna m ni säger att man aldrig ska lösa ett csn lån med bank lån.

    All cns lån har ju olika ränat och andra vilkor i lånen är även dom varierande. Så man bör nog koll upp sakeni alla fall.
Svar på tråden CSN-lån i deklarationen?