Inlägg från: Anonym (Sanning) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Sanning)

    Någon annan som blivit lurad/tvingad till abort.

    Ingen av er blev "lurad" till abort. Ni gjorde helt medvetna val att göra abort. Fruktansvärt sorgligt att ni gjorde de valen med hänsyn till andras vilja istället för er egna. Det är bara att beklaga att ni inte stod på er och följde era egna hjärtan. Likväl tog ni beslutet och har ansvar för det.

  • Anonym (Sanning)
    Ezmeraldah skrev 2025-01-08 20:52:16 följande:
    Vad fan pratar du om?! I inlägg #7 skriver anonym användare att hennes pojkvän tryckte upp abortpiller i hennes slida när de hade sex, utan att säga nåt till henne. Pojkvännen ringde nästa dag och berättade att han tryckt upp abortpiller i hennes slida och då var det försent och hon var tvungen att fullfölja aborten. Detta gjorde pojkvännen trots att han visste att hon absolut inte kunde tänka sig abort. Så jo, hon blev lurad och dessutom.utsatt för ett fruktansvärt övergrepp som är olagligt och som man kan få fängelse för. 

    Hur FAN kan du säga att hon inte blev lurad, att hon valde och att det är hennes ansvar?! HUR skulle hon ha stått på sig och följt sitt hjärta?! Berätta det, tack! Förklara vad fan menar och gör det nu, jävla idiot!
    Okej. Ja just det är ju ett uppenbart lagbrott, grov misshandel.

    Men alla andra i den här tråden som helt medvetet gjort abort för att någon annan önskade det, har inte blivit lurade eller tvingade. Gått emot sin egen vilja, tyvärr, men inget man kan beskylla någon annan för.
  • Anonym (Sanning)
    Anonym (Kornelia) skrev 2025-01-08 21:37:39 följande:
    Du visar på en helt otrolig okunskap. Eller möjligtvis en oförmåga till empati. Det är inte alls ovanligt att män använder abort som ett sätt att kontrollera kvinnan. "Om du inte gör abort gör jag slut" kan det låta. Det finns andra typer av tvång än fysiskt.

    I berättelserna i tråden får vi dessutom höra att männen, när aborten väl var ett faktum, lämnade i alla fall. Hur är inte det att luras? Tror du verkligen att de hade för avsikt att fortsätta vara tillsammans med kvinnan i fråga, och sedan när han fått henne dit han ville, plötsligt kom på att han inte längre ville ha ett förhållande med henne? Det är uppenbart att de lurades.
    Hotar mannen med att göra slut om man inte gör abort, ja då behåller man ju barnet om det är det man vill göra och är glad över att slippa den idioten till karl. Varför vill man ens stanna hos en sådan man?

    De flesta relationer tar ju slut så småningom oavsett om man behåller barnet eller inte. Det är ju helt vansinnigt att ta bort ett barn man själv önskar sig för att partnern inte vill ha det och sen tro att relationen till partnern ska hålla för evigt...

    Din kropp, ditt val.
Svar på tråden Någon annan som blivit lurad/tvingad till abort.