• corrob

    Shopoholics, adventkalendrar på nätet 3.e året!

    är det någon av er som har en svart shampoodle och har en bild hur det ser ut på barnet?

  • corrob

    ni som vet - är det någon ide att köpa nästa års vinteroverall redan nu? Det är ju så himlans bra reor på overaller nu.
    Min flicka kommer vara 1år och 7 månader nästa år vid december, är det någon som vet vilken storlek man brukar ha då?

    Fast kanske är dumt att köpa redan nu för jag vet ju inte om hon kanske blir en långis eller en kortis.. eller är storlekarna så olika? haha gud vad svårt. någon som vet?

  • corrob

    Perlan08 skrev 2009-01-10 21:02:35 följande:


    corrob skrev 2009-01-10 20:54:56 följande:
    Jag har kollat hur lång sonen är i januari nästa år om han följar sin kurva. Då borde han vara ca 88 cm (han är 1,5 i jan-10) och jag har blivit tipsad om att ta 92 så overallen räcker hela säsongen.
    hmm, okej, men är det stor skillnad mellan 92 och storleken därefter? då kanske jag ska satsa på en 92 jag också annars.
  • corrob

    Tabby skrev 2009-01-10 22:46:39 följande:


    corrob skrev 2009-01-10 20:54:56 följande:
    Aboslut. Så gör jag alltid. Jag kollar BVC kurvan. Här har du den på nätet. Du kan zooma in den.hem.passagen.se/lindac77/kurvor.htm
    tack tack, jag kollade in den men fattar inte riktigt :S
    Ska till bvc snart så jag ska fråga då istället.
  • corrob

    har inte hängt med så mycket i overallsnacket men kan någon säga ett märke som passar bra till en 1,5-2 åring? vilken rekommenderar ni? Är molos bra? har noll koll.

  • corrob

    sista kollen var hon 7 månader och 67cm och 8.255kg. :D

  • corrob

    reima har jag hört mycket gott om, Rasavil - vart hittar man de märket? eller kanske bara i fysiska butiker? vill helst hitta någon på rea.

  • corrob

    Pepper79 skrev 2009-01-11 11:25:55 följande:


    Jag är jätteglad . Köpt det första paret Nova Star jeans och det var 50% på dem. Det blev denilm raw light...
    vart ? :O
  • corrob

    Viblir3 skrev 2009-01-11 12:10:50 följande:


    Och då passar jag på att fråga hur Small Paul Julius-tshirts är i storlek? Har hört att det är jättesmå...
    ja de är väldigt små, 6-12månader var som en 68a/74a..
  • corrob

    6 molo byxor, 1 småfolk tröja, 1 shampoodle, 1 småfolk suit, 2 Ida-T strumpor, 1 par NS jeans, 1 kik kid klänning, 1 kik kid velour suit, 2 molo tröjor, 1 molo fleece, 3 molo bodys, 3 katvig klänningar, 2 po.p tröjor och ett par po.p jeans.. hmm ja det var nog allt om jag inte glömt något.

    Det blev mycket mer än jag tänkt mig men jag har tagit allt i storleken större.

Svar på tråden Shopoholics, adventkalendrar på nätet 3.e året!