• Hurley

    Till er som inte kan gå ner i vikt

    Jag vet inte hur jag ska skriva det här för att inte låta dryg och få en massa påhopp men jag ska försöka =)


     


    Jag har länge undrat hur man förblir väldigt tjock? Jag ser det runt omkring mig dagligen, hos vänner, släktingar, på jobbet och ute på stan. Människor som dras med massiv övervikt, vissa upp mot 100 kg. Det bantas till höger och vänster med olika metoder, pulver och soppor. En del genomgår till och med kirurgiska ingrepp (!) för att bli av med övervikten. Hur hamnar man där?


     


    Jag har själv varit rätt knubbig. Jag vägde 86 kg till mina 160 cm efter mitt första barn. Under graviditeten struntade jag fullkomligt i vad jag åt och svällde som en ballong. När min son var född slutade jag att äta och gick ned 1,5 kg i veckan till jag nådde min målvikt på 55 kg. När jag skriver slutade att äta menar jag inte att jag drabbades av någon ätstörning utan jag åt typ keso och sallad till frukost, magert kött och grönsaker till lunch och middag. Åt inget socker, inga kolhydrater och drack ingen alkohol. Visst var jag hungrig som en varg vissa dagar men det dör man ju inte av. Det finns människor på vår jord som lever på mycket mindre om dagen än det jag åt under min viktminskning.


     


    Det jag undrar är hur man kan ställa sig på vågen och se att man väger x antal kilo för mycket men trots det fortsätta äta massa skräp? Det är ju bland det enklaste i världen att gå ner i vikt. Alla vet hur man gör. Jag vet att det finns ett fåtal människor som har någon form av sjukdomsbild som gör att de inte kan gå ner men det är ytterst få. De flesta blir tjocka av det de stoppar i munnen.


     


    Ni som har svårt att gå ner, vad händer om ni drar ned på maten och inte äter något onyttigt på låt oss säga ett halvår? Får ni ångest? Mår ni dåligt på något annat sätt som gör att ni måste överäta?


     


    Hoppas jag inte trampar på alltför många tår med inlägget, det är isf inte min mening.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-25 12:23
    Oj vilken respons! Jag vill bara säga ett par saker.

    Jag har fått frågan om jag är man eller kvinna??? Jag skriver om min graviditet och det borde ju vara en liten ledtråd =) Jag är kvinna, 33 år gammal och mamma till två pojkar.

    Jag ser INTE ser på överviktiga!! Jag stirrar inte på överviktiga i badhuset (hur larvigt som helst att påstå det). Det är inte det inlägget handlar om! Var någonstans har jag sagt det? Visst, jag har fått en hel del elaka kommentarer här och det har runnit över och jag har svarat med något drygt. Det var inte min mening och om någon tagit illa vid sig ber jag om ursäkt. Min mamma är gravt överviktig och det är även min allra bästa vän i hela världen. Det jag var ute efter var att få veta hur man kan må så dåligt av att äta nyttig mat att man hellre drar på en massiv övervikt?

    Jag har aldrig skrivit att den som väger 100 kg har övervikt. Det beror på hur lång man är och hur mycket muskler man har. Jag skrev att det finns människor som drar på en övervikt på 100 kg. Förstår ni skillnaden?

    Nästan alla här inne är medicinska under. 98% av er som är kraftigt överviktiga äter sunt, syndar nästan aldrig och motionerar minst en timme om dagen.

    Jag riktar inte detta till er som lider av sjukdomar eller äter medicin som gör att ni går upp och har svårt att gå ned.

    Det är farligt att lida av fetma, det kan ingen säga något mot. Vidare tycker jag mig se en tendens som skrämmer mig. Nu menar jag inte alla så inget ramaskri nu men de flesta barn jag ser som är överviktiga har överviktiga föräldrar. Att tillåta sig själv bli och förbli tjock är en sak, det tar man som vuxen ansvar för själv men att låta sina barn bli det, det är vanvård.
  • Svar på tråden Till er som inte kan gå ner i vikt
  • banansmoothie

    Ts, jag förstår vad du menar. Många, som t.ex. jag skulle kunna gå ner i vikt. Jag är inte jättetjock, utan jag ligger på övre gränsen av normalvikt på bmi. Men enligt min kropp så är jag ca 10 kilo över min målvikt nu! Anledningen är helt enkelt att jag äter för mycket. Det vore superenkelt för mig att gå ner i vikt men jag ids inte. Jag ska... du vet nångång. Jag började gå upp i vikt när jag gick på extrema doser kortison (ja, extrema!) och då är man hungrig hela tiden! Nu har jag tack och lov kommit ifrån dem men övervikten ligger kvar, vilket den inte behöver göra. Jag är väl för bekväm? Jag försökte för några veckor sen och visst var jag hungrig men det var inte det som var problemet. Jag var ARG! Och som mamma kan inte jag gå omkring och vara arg i flera veckor. Men jag ska ta tag i det, inte ändra om i hur mycket jag äter men VAD. 

  • banansmoothie

    Och en annan anledning till min övervikt är, att jag inte kunde äta mjölk eller veteprodukter på flera år. Svårt att gå upp i vikt då. Men sen jag fick medicin så KAN jag äta och då gör jag naturligtvis det! I mängder... för man vet ju aldrig när man inte kan äta igen .

  • Koloraturell

    Rädslan för svälten hindrar mig från att avstå från mat när jag ser den.

  • nettan75

    Om du nu undrar och har en överviktig mamma. Räcker det inte med att fråga henne då?

  • Momin

    Det är lätt (rent fysiskt) att gå ner i vikt för alla..

    Mentalt däremot är en annan femma!

    En man som vann biggest loser i usa gick från riktigt fet till smal biff.. när han kom hem började gamla vanor och på 6 mån vägde han mer än innan.
    Detta gäller många som är i sådana program, dom behöver psykisk hjälp inte bara en operation eller ett boot camp. Funkar för vissa dock.

    Finns även folk som gjort bypass och blivit feta ändå.

    Mentala hinder är svåra att övervinna och ska inte underskattas med "det är bara att.."

    Jag får vara tacksam att jag är uppvuxen i idrott annars hade jag nog sett ut som mor..

  • bara lilla jag
    Momin skrev 2010-02-26 11:49:52 följande:
    Det är lätt (rent fysiskt) att gå ner i vikt för alla.. Mentalt däremot är en annan femma! En man som vann biggest loser i usa gick från riktigt fet till smal biff.. när han kom hem började gamla vanor och på 6 mån vägde han mer än innan. Detta gäller många som är i sådana program, dom behöver psykisk hjälp inte bara en operation eller ett boot camp. Funkar för vissa dock. Finns även folk som gjort bypass och blivit feta ändå. Mentala hinder är svåra att övervinna och ska inte underskattas med "det är bara att.." Jag får vara tacksam att jag är uppvuxen i idrott annars hade jag nog sett ut som mor..
    vem var det? finns det nån hur gick det sen sida från biggest loser som du kan tipsa om? :)
  • Stinky

    När belöningssystemet i hjärnan reagerar så starkt på mat som den gör med andra droger, är det väldigt svårt att vara logisk i sitt tänk för att gå ned i vikt. Så ni som säger att det "bara" är att ändra på sina vanor, säger ni detsamma till alla alkisar och narkomaner som sitter i skiten?

  • BlommyNess12

    Jag har det rätt jobbigt faktiskt. Innan jag fick barn var jag smal, vägde 50 kg och var skitsnygg. Nu efter jag fått barn (1,5 år sedan) så väger jag 77 kg. SJUTTIOSJU. Jag får lite lätt panik när jag ställer mig på vågen.

    Problemet är att när jag var smal så åt jag vad jag kände för, när jag kände för det, och åt precis tills jag blev mätt. Och det har jag fortsatt med, och jag rör på mig lika mycket idag som då. PROBLEMET är att det gör att jag varken går upp eller ner i vikt, jag står bara stilla på den dieten, och jag måste alltså lägga om hela mitt sätt att tänka. Det är lättare sagt än gjort och jag jobbar på det.


  • Stinky
    Tiger Af Lilja skrev 2010-02-26 00:42:34 följande:
    Håller med TS man kan faktisk våga bryta sig ur sockerberendet och ändra livsstil, jag som varit sockerberoende och jojobantat flera år lyckades med GI/LCHF ändra min syn på mat visst har pendalt fram och tillbaka några år men vet nu precis hur jag ska äta, utan att missa det goda i livet. Jag äter choklad,bröd,desserter,väldigt god mat Då jag i dessa fall väljer nyttigare alt istället. Man måste inte äta chips man kan äta ostar,fläsksvålar,grönsaker,nötter istället. Man kan äta choklad,om den ligger över 70% Bröd kan finnas med i bilden om man satsar på Huskbröd,kornbröd eller rågbröd. Faktiskt inte så svåra byten om man vågar bryta sig ur den onda cirkeln.. När man är beroende av socker,alokohol osv skaffar man sig lätt orsaker till detta volket missbrukare gör. Med ny bättre livsstil man lär sig njuta och smaklökarna lär sig dansa igen..
    Haha! Återigen någon som försöker leda fettosar på den "rätta vägen" med en diet... {#lang_emotions_dreamer} 
  • Probably the best    in the
    Momin skrev 2010-02-26 11:49:52 följande:
    Det är lätt (rent fysiskt) att gå ner i vikt för alla..Mentalt däremot är en annan femma!En man som vann biggest loser i usa gick från riktigt fet till smal biff.. när han kom hem började gamla vanor och på 6 mån vägde han mer än innan.Detta gäller många som är i sådana program, dom behöver psykisk hjälp inte bara en operation eller ett boot camp. Funkar för vissa dock.Finns även folk som gjort bypass och blivit feta ändå.Mentala hinder är svåra att övervinna och ska inte underskattas med "det är bara att.."Jag får vara tacksam att jag är uppvuxen i idrott annars hade jag nog sett ut som mor..
    Nej, tyvärr är det inte lätt rent fysikt för alla! Kcal in och kcal ut funkar inte sådär rätt av bara, sorry...
Svar på tråden Till er som inte kan gå ner i vikt