Hej!
Trassel: vad skönt att klippet gick bra! Nu är det inte långt kvar.....
Välkomna änglagossen och liten! Jag har fått två ängla pojkar (Zander och Hannes), En i v 24+5 och en i v 25+2, båda utan cerklage. I min komun fick man "vänta"tills det hänt två gånger innan man fick cerklage
!
Har en dotter, som jag fick med hjälp av cerklage, i v 36, och är nu gravid 4 gången. Har även denna gång cerklage och är nu i v 25...läskigt!
Fick första cerklaget insatt under narkos, men valde denna gång ryggbedövning och tyckte det funkade bra. Förra grav var jag sjukskriven från cerklage insättningen och låg sedan inlaggd på sjukhus mellan v 22-32. Denna gång var jag sjukskriven 2 v efter cerklaget och blev sedan helt sjukskriven i v 22. Har båda gångerna gått på täta kontroller på spec.mvc. Går nu under mina "värsta" veckor 1 g/vecka. Men det blir ju inte mycket som man vågar ta sig för, har nu dessutom hostat i 4 veckor och lyckats få en spricka i ett revben så nu är det lugna gatan för mig.