December Bebis 2010 :)
Emil blir också ledsen om man lämnar rummet och vill helst vara nära. Reser sig mot allt men verkar inte vilja stå, utan ställer sig, sträcker sig efter mig, jag tar hans hand, han går till mig, sätter sig, och kryper fram till bordet för att resa sig igen. Samma visa om och om igen ;D
Vi är på bilstolsjakt. Det är svårt i den djungeln. Tror inte att det finns stolar som är sååå mycket säkrare än nån annan, testerna är hårda och stolar som inte är säkra säljs ju inte. Men så hittade jag denna sidan:
http://www.bäst-i-test.se/Bilbarnstol
De har inte tagit med säkerheten i testen, utan hur lätt det är att ta av/ på nerkräkt klädsel, hur lätt det går att ställa stolarna med lutnig, hur mkt plats den tar i bilen, och hur sköna dom är. Lite roligt! Det testet lär väga in i vårt beslut.
Vi ska prova olika stolar i bilen och med Emil i.