bitte67 skrev 2010-06-29 22:30:46 följande:
Allvarligt, artikeln var från 2002! Och du har bott här så du vet att det är sant, att det är så farligt?? Jag har bott här i nästan hela mitt 43-åriga liv och ALDRIG varit rädd eller känt mig otrygg. Bor visserligen inte i Alby, men inte så hemskt långt ifrån (nej inte Tumba eller Tullinge heller). Och ja, jag skulle kunna gå ut vilken tid på dygnet som helst, faktiskt.
Joppis skrev 2010-06-29 12:42:36 följande:
Tidsfråga... Det är inte frågan OM det sker, utan när.
Ja, självklart! För alla "blattar" är ju våldsbenägna av naturen.... (OBS! Ironi, om det var någon som inte fattade det)
Tja, iofs, om de läser sådana här trådar så förstår jag dem, det är inte utan att jag som är pacifist blir en smula våldsam av den här tråden... Och det spelar ju ingen roll hur jag är, för jag är invandrare i invandrarförort och "jag är inte rasist"-erna har redan bestämt att jag är en stenkastande, bilbrännande våldtäktsman och rånare... *rycker på axlarna*
Jag tror inte de känner till koncepten "självuppfyllande profetia" eller "projektion" alls...