Vi över 30 som längtar efter första barnet
Hej Jojjo! Ärligt talat så mår jag skit idag. Men det är bättre med rumpan; jag kan gå och sitta men inte hoppa och springa. Det gör lite ont när jag står på benet och är böjd, typ när man tar på sig vänster strumpa men jag väntar och ser om det blir bättre. Vill ju inte röntga mitt i IVFen.
Vet inte vad det är. Kanske bara extra känsligt efter tre dagars ledighet och innan mens. Men jag saknar mina gamla kollegor mycket just nu och känner att jag inte får ut så mycket av mitt nya, tillfälliga, jobb. Att få vara sig själv bland folk man känner utan att man måste försöka vara trevlig mitt i allt. Känns verkligen som att "allt" i hela världen är emot mig och vill bara ont. Så jag vill helst bara vara hemma och önskar att jag blev sådär lite lagom förkyld (som jag aldrig blir) så att jag får vara det. Jaja, det blir väl bättre till helgen när sprutandet börjar kanske.
Hur mår du själv? Var det i dec eller jan du börjar?
kram L
efter IVF. Har mått/mår dåligt av flera olika gravidkrämpor
, fick häromdagen veta att jag har brist på vitamin B12. För min del kan det vara ärftligt då min pappa måste äta B12-tabletter sedan många år. Men det kan även spela roll att jag tagit mycket preparat mot halsbränna sedan jag blev gravid. Fick även avsmak för mjölkprodukter första månaderna, kött har jag inte ätit sedan jag gick i gymnasiet (äter kyckling och fisk). När man är gravid går det åt mycket B12, folsyra och järn för blodkroppsbildning.
. Någon som vet hur stor chansen är att en sådan klarar upptiningen?