• Mlir

    Syjunta för gravida!


    Nu är min ugglemössa klar :) Basen är samma som en tidigare la upp med vit mössa och turkosa kanter med blomma på. Har gjort små ändringar i mönstret bara för att passa detta garn och motivet :)
  • Mlir
    Tallbarr12 skrev 2012-08-05 16:00:26 följande:
    Vad använde du för garn till filten?

  • Mlir
    kapten bombus skrev 2012-08-07 12:01:43 följande:
    Trz - jag har inte full koll på storlek men jag skulle säga nyfödd!
    Jag tänker att jag ska göra större men jag har ingen bebis/barn att prova på..
    Någon som har en idé om hur jag kan veta/mäta storlek utan ett fysiskt huvud?
    Gå till affären och mät på befintliga hättor där o se vilka mått de har ;)
  • Mlir
    kapten bombus skrev 2012-08-08 01:34:11 följande:
    GrönaL - ballonger är bra modeller men svårt att få bebis/barnmått kanske?
    Isåfall får jag göra som Mlir säger och mäta i smyg i affären och sen blåsa upp i rätt storlek ;)
    Trz - jag bor i halmstad. Vill du mäta henne så kan jag testa att göra en hätta i hennes storlek. Typ mäta från öra till öra tror jag..
    Vore kul att få bra mått så att man kan göra det bra från början :)
    När jag virkar mössor till kompisar ber jag om omkrets och längd från mitten på hjässan och så långt ner som mössan ska gå. :)
  • Mlir
    Fixarfia skrev 2012-08-08 12:15:22 följande:
    Passar den typen av hättor på pojkar?... Jag har en son på fem månader som jag blandar färger och typer av plagg på, men jag vet inte om jag skulle sätta på honom en hätta..
    Är jag extremt konservativ om jag tycker det är ett tjejplagg?  
    När min son var bebis hade jag bara hättor på honom enda mössan som satt kvar och täckte öronen :) dock valde jag något "pojkigare" tyger än de som är med på bilden. Hade polarn och pyrets och villervallas randiga hättor. Den gröna hade jag mycket väl kunnat sätta på honom ev den bredvid den gröna.. annars tveksamt hade nog fått karln på mig :P

    Men jag är inte jättekonservativ när det gäller bebisplagg. Hade på kläder så äldre misstog honom för tjej. Roligast var nog i mataffären när han hade en rosa/röd randig overall på sig 10 månader gammal. Gick förbi en tant som sa "åhhh vilken söt liten docka" tog ett tag innan jag fattade att hon menade sonen. Under tiden funderade jag på vad jag hade med för docka bland sonens leksaker ;) Är nog ända gången någon kallat min son för en liten docka... dottern nu får jag däremot höra det så fort man är ute nån stans med henne.

    Tänk att det är sån skillnad på hur man benämner en liten bebis.

  • Mlir

    Vilken söt kofta katja. Fast rosen såg ju stickad ut :)

    Själv håller jag på o virkar små prydnadsdjur att dekorera borden med på min dotters dop nästa helg. Lägger upp bild när jag börjar bli klar ;)

  • Mlir

    Har en 4 månaders här hemma som dregglar sig genomblöt. Idag sydde jag en dregglis till henne. Min första. Den har sina skavanker men blev iaf funktionell och nästa jag syr blir nog bättre ;)


  • Mlir

    Jag har sytt dynfodral av samma princip som kuddfodral. Repade upp det gamla fodralet som satt på och använde det som mall för hur jag skulle klippa ut och sy ihop.

  • Mlir
    lalasmama skrev 2012-10-15 10:04:02 följande:
    Någon som har enkel beskrivning på mössor till baby/barn?
    Ska till bibblan idag och kolla efter böcker, mönster då jag nyss fått min farmors gamla fina Huskvarna symaskin!!
    Sååå roligt att sy!!
    Jag hittade ett mönster till barnmössa på en hemsida. Har provat och den blev riktigt bra :)

    kokalal.blogspot.se/2009/10/att-sy-en-mossa.html


  • Mlir


    Mössan sydd från beskrivningen över. Storleken är igentligen passande min 3,5 årige son men han ville inte stå modell ;)


    Byxorna är sydda efter ett par popbyxor som jag älskar. De här blev lika fina på :) Däremot får jag tuppjuck på min overlock som bara strular. Och mitt i detta gick den sönder så mudden på ena benet och vid midjan är sydda på min vanliga maskin.


    Ett skötunderlägg som jag började med samma dag som min dotter föddes (innan hon föddes) men hann aldrig klart... nu nästan 5 månader senare gjorde jag klart den *S*

    Fick ett ryck igår så detta färdigställde jag då. Sydde även en till mössa och en dregglis men de har jag inte bild på :)
  • Mlir
    trz skrev 2012-11-24 07:14:04 följande:
    Jag slängde ju nämligen den gamla förpackningen.. Ibland är man smart!
    brukar väll stå på nålen märke och stl? eller så gör det bara det på de jag köper ;)
  • Mlir

    Det stämmer ikea har ett annat mått men jag kan använda ikeababytäcket i påslakanena jag köpt på babyproffsen. Det blir lite knöggligt men det går ;)

  • Mlir
    Hjärtefröjd skrev 2013-02-06 00:44:39 följande:
    Sånna här brukar jag använda - www.stoffochstil.se/katalog/sytilbehoer.aspx?...
    TACK TACK TACK som jag har letat efter sånna.. bara synd att de har så dyr frakt... :( får försöka hitta nån mer som behvöer nått därifrån så man kan samfrakta.
  • Mlir

    Nån av babyskyddstillverkarna (någon av de större, för det var på babyproffsen man kunde köpa den) har en sån filt som är anpassad till deras stol som man kan köpa. Såg reklam om det i början av vintern. Den var snordyr dock och det var inte det babyskydd vi använder ;)

    Så det borde ju inte vara nån större fara för de kan ju inte sälja tillbehör till sina babyskydd som gör stolen farlig för bebisen? Är nog ingen skillnad mot om du sätter i barnet med fleeceoverallen på blir ju mindre tyg mellan bebis och bälte med en sådan filt än med extra kläder på bebisen.

  • Mlir

    Jag är osams med min overlock så har inte blivit mycket sytt... Men så hittade jag de här underbara tygerna i den lokala lilla tygbutiken och kunde inte motstå trots den överfulla 30 litersbacken med tyger som redan står här hemma och väntar. Efter att jag slagits med overlocken i två timmar (Först hoppade den över ett stygn lite här o där... trädde om den och då började den hugga av tråden längst till höger istället) gav jag upp och plockade upp min gamla ärvda trotjänare från 89 och sydde ihop följande sett :) blev lite för stort till tösen men hon lär väll växa i det. Hade inget mönster så ritade av köpt klänning och byxor



    sam
  • Mlir

    Årets påskpresent till min 6-åriga systerdotter. Hon brukar alltid få något virkat i påskägget (eller har fått det sen jag började virka iaf ;) ) I år blev det en väska som jag virkat i ullgarn och sedan tovat i tvättmaskinen.


  • Mlir
    ansof skrev 2013-04-12 10:12:18 följande:
    Kan man sy amningskudde i trikå tyg tror ni?
    En kompis till mig har gjort det minns dock inte hur den såg ut var några år sen jag såg den och hade inga egna barn då  ;) men hon använde den iaf till två barn.
  • Mlir
    jmynt skrev 2013-05-08 15:33:17 följande:

    Lite gammalt o lite nytt. Body och filt är ett tag sen jag sydde och blöjfodral och skötbädd sydde jag igår. Skötbädden är sydd av vanligt bomullstyg som jag har "vaxat" med ett vanligt stearinljus så att det står emot väta och så har jag två lager fleece som stoppning. 


      Idag har jag suttit i fyra timmar konstant och sytt raksöm!! Fick ett uppdarg att laga alla sömmar på ett båtkapell. När jag var nästan klar så börjar symaskinen bråka, den nyper av övertråden och så blir det massa trassel på undersidan....Jag har testat allt, rensat ludd, spolat o trätt om undertråden, trätt om övertråden och bytt nålen men inget hjälper.... Tror ni att jag har kört ihjäl den?
    Instämmer med föregående tips. Prova med lite symaskinsolja. När min behövde oljas betedde den sig så.. fast den "rasslade" och lät illa oxå.
Svar på tråden Syjunta för gravida!