Anonym (Mia) skrev 2011-08-10 13:55:28 följande:
Jo det får man ta i beräknigen där. Inget att hetsa upp sig för när någon inte svarar, men samtidigt en bra smitväg om man inte vill svara själv. Men det är lite kul med alla på e-kontakt som inte verkar ha fattat det och beklagar sig på sina sidor eller i det där "rampljuset" som finns. På samma sätt som många plusvip på MP inte förstår att ett plusvip inte inneär att alla kan skriva till dom, bara att alla kan SVARA ifall de själva skriver först.
Informationen borde väl vara lite tydligare antar jag.
Heh... visst är det något att "hetsa upp sig för". Man betalar ju för att kunna kommunicera. Om det då finns de som man inte kan nå, så är det ju ett renlighetskrav att man bör få reda på det. Du kan ju lägga ut en tusenlapp i medlemsskap och skriva hundratals mail utan att ett enda av dom ens kommer fram till mottagaren. Och du har ingen aning.
Jämför IRL: Du skriver hundra angelägna brev till hundra personer. Betalar 600 spänn i porto. Skriver din avsändaradress. Men adressaterna har flyttat.utan att ha angett ny adress till posten. Tycker du att posten ska returnera breven till dig så att du får reda på vad som hänt, eller ska dom slänga dom i soporna och låta dig tro att breven kommit fram?
Jag tycker absolut det är något att bli "upphetsad" över. Särskilt som det tar max en dag att fixa.