Inlägg från: Hirsu |Visa alla inlägg
  • Hirsu

    God doesn´t make mistakes

    TS och de allra flesta föräldrar till DS-barn och liknande reagerar på ett fullt naturligt sätt. Det är förjävla jobbigt att få reda på att det är fel på ens barn och då måste man hitta ett sätt att hantera det på. Vad gör man? Jo, man vänder det hemska till något positivt, man intalar sig själv att barnet är så speciellt och underbart och att det måste vara en gåva från ovan, att barnet är finare än andra barn. Jag hade nog också gjort det om mitt barn föddes med ett svårt funktionshinder; man gör vad man måste för att överleva liksom.

    Sen gör ju det social sitt också - det är nog det mest tabubelagda som finns att vara annat än överklycklig för sina barn. Det ser man ju här på FL till exempel - skriver du att du inte älskar ditt barn så är du genast en hemsk mamma. Det gäller inte bara för föräldrar till barn med lagom antal kromosomer utan för DS-föräldrar också, naturligtvis. Innerst inne känner man kanske helt andra känslor än kärlek och glädje. Besvikelse är vad jag hade känt. Och ilska. Varför just jag?

    Kort sagt: DS-föräldrar brer på med superlativ om sina barn eftersom de känner att de måste, både för att fortsätta lura sig själva och för att lura omgivningen.

    Med det sagt är det inte konstigt att TS reagerar som hon gör i den här diskussionen. För övrigt är det rätt löjligt att känna sig kränkt över att en människa väljer att genomgå ett medicinskt test. Det handlar inte om någon annan än en själv i det läget, det borde väl vara solklart.

  • Hirsu
    mammatill5 skrev 2011-08-31 20:27:09 följande:
    Hanna är faktiskt en stor skitunge ibland. Dryg som sjutton.. Månen tur och retur önskas ibland =) Nöjd? Cool

    Annars så bekräftar bara dina ord det jag säger om rädslor och fördomar.. Kunskap är bra.. Leta reda på det så blir du rikare..
    Jag är varken rädd eller fördomsfull när det gäller DS. Jag vet att det är ett funktionshinder som i många fall innebär lidande för föräldrar, de drabbade barnen och kanske särskilt DS-barnens syskon som åsidosätts av föräldrarna.
    Wynn88 skrev 2011-08-31 20:32:13 följande:
    Man kan faktiskt älska funktionshindrade barn, precis lika mycket som "friska". Dvs det behöver inte vara fejk, även om första tiden förstås kan innehålla chock och sorg.

    Men självklart är något uppenbart galet i TS fall, sett till resonemang, brist på logisk argumentation, brist på konsekvens etc. Jag vill inte spekulera i vad det beror på, men det behöver ju faktiskt inte ha med hennes dotters funktionshinder att göra, det kan ju lika gärna ligga hos TS.
    Självklart kan man älska dem! Det jag menar är att det kanske är svårt att älska ett barn som inte är vad man önskade, hur krasst det än må låta.

    TS argumentation lämnar mycket att önska, ja, men å andra sidan är det ju förståeligt. Hade hon inte fajtats med näbbar och klor som hon gör så hade hon antagligen förr eller senare blivit anklagad för att ångra sin dotter. Det här är ju FL, du vet.
Svar på tråden God doesn´t make mistakes