• Carla82

    Testikelbiopsi

    Ja icsi...det är alldeles för få spermier för att riskera dem på insemination. Vi har gjort icsi och då har min man ändå flera rör frysta. Hade han inte haft det och man hade tagit dem genom testikelbiopsi eller centrifugering av urin (han är steril pga en komplikation efter testikelcancer) så hade det ändå blivit icsi...som sagt de är för dyrbara för att "slösa" dem på insemination. 

  • Carla82

    Vet inte...har en kompis som är i samma situation som du...han väntar fortfarande på biopsin och läkarna har sagt att iom att blodproverna ser bra ut så måste de ju finnas någonstans och att det är troligt att man kan hitta dem genom testikelbiopsi men att det finns en liten risk att de inte hittar nåt där heller. Tror att det är svårt att hitta något procental iom att det orsakerna kan vara så olika. Såg idag på treans program sjukhuset att de gjorde en testikelbiopsi och där sa de också att det finns en risk att de inte hittar något men att de i så fall kan gå vidare och ta ett större vävnadsprov och oftast hittar de där. I den killens fall hittade de levande sperma och frös ner för att gå vidare med icsi. Min man lider av retrograd ejakulation...dvs att de kommer inte ut utan åker tillbaka och in i urinblåsan (nervskadaefter op). I hans fall finns det spermier att ta genom testikelbiopsi och de har även gjort en koll med urinprov där de kan se att de finns.  Men som sagt har vi frysta och efter vårt 2:a (+1 avbrutet) icsi är jag nu gravid i v.19.  Jag håller tummarna att det funkar i ditt/ert fall. 
    Här förklarar de rätt bra:  http://www.ivfkliniken.se/svenska/varianter_av_ivf/testikelbiopsi/

  • Carla82

    Tack så mycket. Det känns bra att det äntligen blivit (även om vi har turen att redan ha en som blev till innan mannen blev sjuk) men samtidigt oroligt för att något ska hända. Man är aldrig nöjd. Oj...avsnitt 10  eller 9 tror jag  tittade på några i rad. Det är ingen fara vet absolut hur det känns....och många med oss tyvärr. Jag fortsätter att hålla tummarna...och har du frågor rörande icsi eller så är det bara att höra av sig.

  • Carla82

    Vet inte med första frågan...men maken fick även göra vissa andra genetiska prover förutom kromosomprover, och infektionsprover också. HIV, hepatit o liknande...kanske nåt av dem?
     

Svar på tråden Testikelbiopsi