• finaflickan

    The brave don't live forever, but the cautious don't live at all!

    That statement comes from an artist I like, I just realized I'm talking English :P.
    En Jamaican har sagt det, och det handlar inte om att jag idoliserar allt från det landet, det handlar om att, det är likadana värderingar jag har. Liksom, då jag växte upp var vi bara en liten grupp som tyckte samma saker, men det känns skönt att jag nu har hittat många som delar mina värderingar. Eftersom att ni inte gillar att tänka själva, ska jag här förklara vad frågan är.

    Dom som är modiga, dör oftast för att dom riskerar saker, men dom som inte vågar, missar en stor del av livet. Jag har gått runt och tänkt på det länge, men inte direkt vetat hur jag skulle förklara det, men sen hörde jag Mavado säga det, så nu är det dags att säga någonting.

    I Sverige finns det ju ett ordspråk som heter, friskt vågat hälften vunnet...
    Om jag hade "played it safe", (hur fasiken säger man det på Svenska? Men ni förstår det väl) hade jag inte träffat min man, eller dom underbara vännerna jag träffat. Jag hade inte fått en passion för någonting. Jag hade inte upplevt saker som gör mig lycklig, vet ni hur härligt det är att vara ute på kvällen/natten? Det är skönt att inte behöva vänta på någon annan (buss eller taxi), även om man hade haft körkort, tror jag att det är härligare att cykla. Man får träna kroppen, dvs din hjärna utlöser endorfiner, så du mår bättre...

    Då du är kreativ och innovativ, mår du bättre..Att leva och göra vad alla andra gör, är så ***** tråkigt, vart finns spänningen? Vart finns lyckan över att ha klarat av något som alla andra också klarar av?
    Uzimi? (You see me)

    Alltså är frågan, hur kan ni inte hålla med om det?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-14 11:45
    Om jag hade: tagit det säkra före det osäkra, hade jag säkerligen försökt fly tristessen genom att dricka alkohol eller knarkat. Jag veresig dricker eller knarkar...

  • Svar på tråden The brave don't live forever, but the cautious don't live at all!
  • finaflickan
    Thursday skrev 2011-10-14 13:53:35 följande:
    Alltså, det främsta skälet till varför ett visst sätt att leva är poppis är ju att många faktiskt vill leva så. Det är inte en enda stor konspiration av Super-Svensson som hjärntvättar folk att skaffa jobb och radhus. De flesta trivs med ett inte alltför spännande liv där man kan gå hemifrån på morgonen och vara reltivt säker på att man kommer att få se sina barn igen på kvällen. Varför är det så konstigt?
    Vem är det som säger att du inte skulle få träffa dina barn när helst du ville, ifall om du levde på ett modigt sätt...

    Det är hjärntvätt, där andra bestämmer över ditt liv, det leder till depression och känslan av att känna sig hjälplös, man kan inte bestämma över sitt eget liv. Du kommer bli deprimerad och söka spänningen i ditt liv genom att döda din egna hjärna (dricka), eller röka och ge dig själv cancer, eller äta dig fet, ta antidepressiv medicin. Skada dig själv.

    Att du dödar dig själv bryr du dig inte om, för det är vad alla andra gör och du mår dåligt så  du gör det också. Babylon (samhället) Har en förtrollad flöjt alla följer, utan att ifrågasätta det. Dom säger att du kommer må bättre (underförstått) då du snackar skit om folk som beter sig annorlunda. Ni alla är skyldiga av mord, men ni blundar för verkligheten. Dom vill styra ert liv, så dom har er under kontroll, så att dom själva får ett bättre liv. Och alla bara gör vad dom säger att ni ska göra, ni tänker lixom inte på ert egna bästa.

    Dom själva tar sig rätten att sätta in fångar på livstid, för att dom säger att dom har begått brott, dom tar vem dom vill, som inte gör som dom vill. Hela samhället är fel.

    Det är fel, jag menar. Ifall om någon mördar min man, ger hon mig rätten att mörda hennes man.
    Det är helt fel vad Amerikanarna håller på med och mördar folk som inte har mördat någon dom känner ens. Vem fan är dom, eller polisen att anse att dom kan bestämma över någon annans liv?!

     
  • finaflickan
    Polly S skrev 2011-10-14 13:56:39 följande:
    menar du just på natten eller alltid?
    om det senare, då jobbar du inte va?
    Det där var ett exempel från natten... Men själva grejen var att man alltid väntar på någon annan att göra vad man själv ska göra. Liksom du går i skolan så att andra människor kan lära dig saker. Du har aldrig funderat på att lära dig saker själv?

    Alltså du kan fortfarande läsa andras rapporter osv. Men du måste ju alltid vara kritisk till det du läser. Om någon pratar andra språk, lär dig det själv, varför låta någon annan lära dig? Då kommer du säga för att du inte har tid att lära dig det själv. (För att dom har satt in dig i ett system där du jobbar, går hem och äter, är med dina barn och somnar. Vad hände med ditt liv? Vem har makten över ditt liv?

    Dom lär dig vad dom vill att du ska lära dig, ur deras vinklar, dvs så att du aldrig ska ifrågasätta dom (samhället), utan ifrågasätta människor som gör vad dom vill göra. Mobba dom som klär sig annorlunda än dig "konstigt".. Dom programmerar dig till att tycka det är fel att bete sig som man själv vill.

     
  • finaflickan
    Diabla skrev 2011-10-14 14:11:57 följande:
    vad vill du komma fram till? sitter du på en anstalt med säkerhets klass E?
    Jag diskuterar hur vidare det är rätt att leva för någon annan :P..

    (Om du inte redan har förstått det, förväntar jag dig inte att förstå. Jag har beskrivit i olika inlägg vad jag menar, men om du inte vill läsa dom).
  • Diabla
    finaflickan skrev 2011-10-14 19:37:27 följande:
    Jag diskuterar hur vidare det är rätt att leva för någon annan :P..

    (Om du inte redan har förstått det, förväntar jag dig inte att förstå. Jag har beskrivit i olika inlägg vad jag menar, men om du inte vill läsa dom).
    Jag har läst alla dina inlägg och på ren svenska så undrar jag hur det går för dig. Går det bra för ditt lag? vinner ni?
  • finaflickan
    Diabla skrev 2011-10-14 19:51:50 följande:
    Jag har läst alla dina inlägg och på ren svenska så undrar jag hur det går för dig. Går det bra för ditt lag? vinner ni?
    Ja, imorgon så ska tydligen människor demonstrera mot babylon i 65 olika länder. Babylon a fall, vet ej hur lång tid det kommer att ta.Men dom som beter sig fel kommer att få veta det då dom dör, men då är det för sent att ändra sig...
  • finaflickan
    Diabla skrev 2011-10-14 19:51:50 följande:
    Jag har läst alla dina inlägg och på ren svenska så undrar jag hur det går för dig. Går det bra för ditt lag? vinner ni?
    Varför försöker du dela in människor i lag bara för att dom tycker olika?
    Du tror att alla tävlar för sin sak?
    Jag vet många människor som gör som dom själva vill, utan att bry sig om vad andra gör... 
  • Thursday
    finaflickan skrev 2011-10-14 19:22:01 följande:
     Ni alla är skyldiga av mord, men ni blundar för verkligheten. Dom vill styra ert liv, så dom har er under kontroll, så att dom själva får ett bättre liv. Och alla bara gör vad dom säger att ni ska göra, ni tänker lixom inte på ert egna bästa.

    Dom själva tar sig rätten att sätta in fångar på livstid, för att dom säger att dom har begått brott, dom tar vem dom vill, som inte gör som dom vill. Hela samhället är fel.
    Vilka då "dom"?
  • finaflickan
    Thursday skrev 2011-10-14 20:03:21 följande:
    Vilka då "dom"?

    Ett öppet brev från torg till torg


     ”Vi är de 99 procenten. Vi är de som vräks från våra hem. Vi tvingas välja mellan att handla mat eller betala hyran. Vi är de som nekas en kvalitativt bra sjukvård. Vi drabbas av miljöförstöringen. Vi får längre arbetspass för mindre lön och inga rättigheter, om vi ens har något jobb. Vi får inte någonting medan de andra 1 procenten får allt. Vi är de 99 procenten.”


    Det personliga är politiskt. Det var parollen för 70-talets feminister. En sån oerhörd klarsyn i ett enda slagord. Med ”det personliga är politiskt” menade feministerna, att det du upplever själv i ditt vardagsliv inte är en isolerad känsla, utan att du delar denna livssituation med många andra. Att det du upplever personligt är strukturer, det är i högsta grad något politiskt. Och att sättet att förändra våra enskilda vardagsliv går genom att agera kollektivt politiskt. Att lyfta våra livssituationer är politiskt.


    Det individuella är politiskt. Så ser den nyliberala högerns ideologi ut. Vi ska skolas in att bli ekonomiskt nyttomaximerade rationella aktörer där hela vår livssituation ska reduceras till en fråga om individuella val: vi ska välja skola åt våra barn, välja elbolag, välja pensionsfond, välja karriärsväg, välja representanter att föra vår talan. Alla ska tänka på sig själva, göra det som är bäst för dem, göra personlig karriär, roffa åt sig det man kan. Men alla kan inte lyckas, alla kan inte ta sig fram – det finns inte plats för alla uppe i toppen. Istället individualieras våra misslyckanden, våra problem, vår svårhet att få ekonomin att gå ihop, vår växande känsla av osäkerhet i livet: våra osäkra anställningar, köandet efter en bostad, skulderna till banken. 


    Den ekonomiska krisen raserade hela denna nyliberala ideologi. Den globala protestvågen lyckades bryta igenom och föra fram andra berättelser, visa på en annan verklighet. Från torg till torg världen över gick folk ut och protesterade mot ökade levnadskostnader, arbetslöshet, bostadsbrist och en osäker framtid. Tahrir i Kairo, Puerto del Sol i Madrid, Syntagmatorget i Aten, Rocherfeld Boulevard i Tel Aviv, Wall streets Liberty Plaza i New York. ”Vi tänker inte betala eran skuld”, har det gemensamma budskapet varit till parlament, banker och storföretag – varför ska vinsterna privatiseras, men skulderna socialiseras? Alla dessa torgockupationer har byggt upp till den globala aktionsdagen 15 oktober – förenade för en global förändring.




    Ekonomisk ojämlikhet 


    “Det är att säga ‘klasskrig’ på ett väldigt ödmjukt sätt” (Laurie Penny om begreppet 99%)


    Det sprids många bilder från Occupy Wall Street just nu. Roliga slogans, lustiga människor, inspirerande och tokigt om vartannat. Men det finns andra plakat som spelat betydligt viktigare roll där, men som inte synts på samma sätt här. Det är alla de tusentals människor som tagit en bit kartong och skrivit ner sin livssituation på den, som gått ut på gatorna och synliggjort sina problem. Det som framstått som ett individuellt problem har när de mötts på gatan bildat ett mönster. ”Ni sitter i samma situation som mig”. Det personliga blir politiskt. I det ögonblicket brister nyliberalismens ideologiska hegemoni.


    Journalisten Ezra Klein beskriver alla de personliga berättelserna på plakaten på Wall Street:


    ”Detta är inte slagord mot systemet. Det är inte anarkistiska manifest. Det är inte uppmaningar till en revolution. Det är små berättelser från folk som har följt spelreglerna, gjort som de uppmanats göra och som inte fått nått för det. Eller än värre, de har tiotusentals dollar i skulder på grund av det. […] Den översta 1 procenten i samhället får 24 procent av inkomsterna i nationen och äger 40 procent av rikedomen i landet. Det är därför jag tar Occupy Wall Street – eller mer specifikt ’Vi är de 99%’-rörelsen på allvar. Det finns en enorm massa folk som har fått det sällsynt svårt just nu. Och det finns en liten grupp som har fått en sällsynt stor del av kakan just nu. Det låter inte som ett stabilt läge”.

    Det är här vi har något att lära oss från Occupy Wall Street, hur de arbetar för att synliggöra ekonomisk ojämlikhet, det vill säga klassamhället. Att de rikaste 400 amerikanerna har mer rikedom än de fattigaste 150 miljonerna. Och vilken rasande takt dessa klyftor växer. Dessa plakat, berättelser och röster fungerar som en militant undersökning och synliggör livssituationen för hur folk drabbas av den ekonomiska krisen.


     
  • Thursday

    Tja, det är ju väldigt intressanta tankar som det kan ligga en hel del i. Men hur hänger det ihop med vad du skrev t.ex. om:

    "Dom själva tar sig rätten att sätta in fångar på livstid, för att dom säger att dom har begått brott, dom tar vem dom vill, som inte gör som dom vill. "

    ?

  • finaflickan
    Thursday skrev 2011-10-14 20:42:23 följande:
    Tja, det är ju väldigt intressanta tankar som det kan ligga en hel del i. Men hur hänger det ihop med vad du skrev t.ex. om:

    "Dom själva tar sig rätten att sätta in fångar på livstid, för att dom säger att dom har begått brott, dom tar vem dom vill, som inte gör som dom vill. "

    ?
    Samhället beter sig så. Samhället gör så att människor begår självmord, samhället gör så att människor som inte är som alla andra (Ibland) känner sig utan för. Dom bestämmer vad du ska ha på dig, vad du ska äta, vad du ska göra, att du ska supa osv..
Svar på tråden The brave don't live forever, but the cautious don't live at all!