• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • lillakotten

    Gadget: under min förra grav så började jag läcka i v 20. Efter det så fick jag ha amningsinlägg för att slippa våta fläckar

  • Novixi
    mammsen skrev 2012-03-10 21:37:40 följande:
    Amningskudde är nog den enda "onödiga bra att ha saken" jag inte haft, jag tänker dock köpa en till denna graviditeten,, Många köper dem när magen blir stor och tung och man gärna vill ha något mellan knäna när man sover ect, det tänker jag testa, annars fungerar det ju med en tjockare kudde =)

    Sen är jag osäker på hur mycket jag kommer använda den när jag ammar :/ Jag ammade sittandes/liggandes/ståendes och när jag dukade osv,, Och eftersom det är viktigt att hålla barnet rätt och tätt intill kroppen så undrar jag om inte en amningskudde stjälper mer än hjälper,, Någon som vet? Får barnet värkligen rätt vinkel på huvudet när den ligger på en amningskudde??? eller har man amningskudden under det vanliga "greppet" nyfiken 



    Jag hade amningskudde till sonen då jag fick ont i arm/axel av att hålla honom. Jag hade den som stöd under min arm så den vilade på den och sonens rumpa och ben låg på den. Tyckte den var super! Men då har jag den med små "kulor" i och inte den sorten som har vanlig kuddstoppning om du förstår vad jag menar? :)

    Ang att läcka mjölk som ni skrivit om så började jag läcka redan i v.17 med sonen. Inte så kul att sova med bh och inlägg resten av grav :/

    Denna gången har det inte börjat läcka än (v.19). Hoppas inte det är ett tecken på att man har mindre mjölk denna gången :( någon som vet?
  • Naimis

    Något jag tycker är konstigt är att jag fram till jag blev gravid nu kunde klämma fram några droppar 1 år efter jag slutat amma sonen. Men när jag blev gravid tog de tvärstop.
    Får se när de börjar läcka igen men de var ganska sent sist.

  • novaunique

    Amningskudde var mitt BÄSTA inköp förra ggn! Jag hade den när jag sov innan dottern föddes pga foglossningen. Sen var den kanoners för att avlasta axlar/armar vid amning/flaskmatning. Men absolut bäst var den att liksom "ha runt" dottern för att skapa trygghetskänsla och senare förhindra henne från att "rulla iväg" när hon sov t ex på vår säng, det blev som ett sånt där "nest" man idag kan köpa.

  • Millas

    Vecka 20 idag! Två milstolpar nu veckan som kommer, ultraljud på onsdag och så halvtid på lördag!

  • NiniMe

    Jag köper det viktigaste som vagn, säng, NÄSSUG, kläder och sängkläder babysitter, hygienartiklar (temp tvättlappar, olja, tops, nagelsax/fil).. Mycket kan man vänta med eftersom man kommer på efterhand vad som behövs, jag har lärt mig från två tidigare barn att bärsjal är absolut ngt jag ska ha och bröstpump är guld värt..
    Sen kan man tänka på att börja hamstra blöjor, för i början går det åt som tusan, det gjorde det här iallafall...


  • Tina lind

    Novixi- Det var så jag tänkte använda amningskudde. Jag använde vanliga kuddar förra gången precis så som du skriver, men fick liksom stapla fler på varandra. Hade tänkt titta på en sådan med "kulor" i, var din en sådan där NG eller vad de heter?

    Att du inte läcker mjölk ännu är inte ett tecken på att du får mindre mjölk denna gång, frågade min bm och det är olika hur kroppen förbereder sig bara. När plutten väl är ute så kommer mjölken!
    Jag läckte vid vecka 19 förra gången, men mer som att det blev små "skorpor" (torkad mjölk) på bröstvårtan som jag upptäckte när jag klädde av mig, då kunde jag även se den där klara vätskan men jag behövde inte ha amningsinlägg eller så, det handlade bara om milimeter.

    Vecka 19 idag, en vecka kvar till halvtid och åtta dagar kvar till mitt rul. Ska försöka att inte längta bort hela veckan :P Sedan måste jag ha ett nytt delmål och det får bli vecka 30, då ska jag ta en sådan där spruta för att jag är rh negativ och bebisen positiv och då känns det som att barnet borde klara sig utan några större men om den föds.

  • Hejåhå

    Mammsen: man håller ju i bebisen bakom ryggen ändå, även om man har amningskudden. Främst tycker jag att det avlastar ens axlar och armar när man ammar. Om bebis somnar och man sitter bekvämt i tv-soffan kan man sitta hur länge som helst.
    Jag sydde en amningskudde själv, men den blev för mjuk. Den här gången ska jag unna mig en med frigolitkulor och lite mer styrsel i så att det även blir ett bra stöd när bebis vill sitta upp själv i början.

Svar på tråden Augustibebis 2012