• krogen

    Vi som vill diskutera hackerattacken på Familjeliv anonymt

    Anonym skrev 2012-01-22 04:12:33 följande:
    Har krav ställts på FL? De borde släcka ner alla gamla trådar nu tycker man! Det åtgärdar inte problemet med Google men gör det åtminstone betydligt svårare för folk att söka efter vad medlemmar har skrivit.

    Jag tror inte att någon medlem skulle opponera sig mot detta i dagsläget och jag tror inte att särskilt många kommer vara kvar här om de inte är beredda att visa att de tar säkerheten på allvar.
    Nu har jag sokt pa min egen email i kombination med varierande sokord. Enda jag far upp ar en gammal annons nar jag salde min hast...

    Sa nagonting maste ju anda vara ratt nagonstans, eller far ni era inlagg?
  • krogen
    Anonym skrev 2012-01-22 08:46:26 följande:
    Nej det är inte alls rättvist. Jag vill se vad jag skrivit och var, det ska inte bara plockas bort för att vissa fått kalla fötter.
    Lär dig något av det inträffade och skriv hädanefter enbart det du kan stå för.
    Sa alla som postat om rad da de matt daligt, blivit misshandlade, funderade pa abort etc etc ska lara sig att inte soka hjalp anonymt da deras onskan om hjalp kan komma att publiceras med kontaktdetaljer senare? Med fullnamn och emailadress?

    Hur tanker du nu?
  • krogen
    adipose skrev 2012-01-22 14:05:55 följande:
    Sorry, blev lite carried away där med  Ullas berättelse. Du vet säkert allt det här, men jag kunde inte låta bli att ge Ulla ett avslut.
  • krogen
    Arcitect skrev 2012-01-22 14:16:35 följande:
    Det tråkiga är ju fortfarande att informationen om "vad" som läckt inte riktigt har uppdagats. Jag förmodar att du har sett listan på de eventuellt drabbade som fanns som länk lite tidigare i tråden däravstod jag själv med. och ponerar jag att det här är samtlig information från den D-bas på 4mb finns det knappast något att frukta. Den dagen jag börjar frukta är när infomrationen från d-basen överstiger dom 4 mb.. 

    Den information som finns i filen är bara emailadresser och hashade lösenord, och egentligen, hur stor är sannorlikheten att dom lyckas eller ens försöker sig på lösenordsknäckningar och egentlig skada nu när allt är så pass infekterat som det är. Flashback exempelvis sitter ju i skrivande stund och studerar fenomenet bara här.. dvs, allt du skriver är det alltid någon annan som tittar på.      

    Man behöver inte vara beteendevetare för att förstå att hackerattacken i sig själv är nog mer skrämseltaktik än något som är till för att förstöra för den enskilde individen, även om det kan tolkas som någon rolig sysselsättning.

    Personligen tror jag inte det händer mer än såhär då listan publiserades ganska fort på nätet och skulle jag exempelvis vara den som stod för attacken hade jag kanske hållt på informationen tills jag VET att jag kan åsamka skada i större utsträckning. Visst, hackaren har väl kanske också spridit informationen med vinden i förhoppning att någon annan skall "avsluta jobbet" men troligvis händer det inte.

    Men det är iofs vad jag personligen tror...     
    Virtual, hur ser jag om mitt mail star med? Det ar ju forbannat manga adress som star med...
  • krogen
    Arcitect skrev 2012-01-22 14:23:33 följande:
    ctrl+f (find) skriver in din mejladress och söker..
    Ahh jag visste det fanns enklare metod an scrolla igenom:)

    Tackar och bockar!
  • krogen
    CopyThat skrev 2012-01-23 12:30:59 följande:
    Men vet du alltså vem hackaren är? Varför anmäler du inte om du vet vem det är?
    Den traden finns for alla att se. Jag laste detsamma nyligen och jag kanner inte hackaren.
Svar på tråden Vi som vill diskutera hackerattacken på Familjeliv anonymt