Anonym (protest!) skrev 2012-01-22 20:01:13 följande:
Och FL har det yttersta ansvaret att skydda allas anonymitet oavsett hur privat eller icke-privat man skriver här.
Ja, fast vad man måste inse är att möjligheterna inte är obegränsade. Vill man vara helt säker, så skriver man inget som man inte kan stå för i slutändan. FL har inte släppt ut några uppgifter överhuvudtaget...de har blivit snodda på dem genom intrång i deras databas. Det är inget som har legat öppet för vem som helst att nalla av. De flesta siter har någon sorts sårbarhet för attacker, vissa mer och andra mindre. Men FL har liksom inte direkt samma möjlighet till säkerhet som de har på en bank te x.
De informerar om sådant INNAN du registrerar ditt konto, därmed så kan vi inte sitta och skrika på FL för det här nu. Sen kan man ju tycka, att dessa hål borde ses över....men det gör ju ingen skillnad just nu.
Sen är det hashade lösenord som släppts, och igår hittade jag ingenstans där någon hade lyckats få fram strängarna till klartext. Därmed så lär många redan ha hunnit byta sina lösenord.
FL har skyddar efter bästa förmåga, vilket de också förklarar i användarvillkor. Det yttersta ansvaret för vad som KAN komma ut vid eventuella attacker, det är du som skriver.