• Pepsi

    Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)

    Hej!

    Nu har jag och min sambo gått igenom alla undersökningar som behövs göras för att få börjar med Provera och Pregotime!
    Känns både spännande och skrämmande.
    Det är ju nu det är allvar, förut var det mer blir det så blir det... Men nu har man ju verkligen chansen och bli gravid..

    Med denna tråden hoppas jag att vi kan dela lite erfarenheter och tankar kring just den här behandlingen.

    Har lite frågor som rör sig i huvudet på mig just nu.. :)

    *Finns det någon som möjligen tänkt och börja med detta kring 1:a Maj? Och kanske vill följas åt?
    *Någon som har haft denna behandligen och isåfall hur lång tid tog det för er innan ni blev gravida?
    *Fick ni ägglossning på första försöket?

    Mycket frågor i huvudet just nu.

    En sak till, på nått sätt kan jag känna att det blir en liten press på en, att det inte känns så spontant längre...Har ni känt likadant och hur gjorde ni för att få bort/mildra den känslan?
    Är lite rädd att det ska bli för mycket press den beräknade ägglossningsdagen ( Om det nu blir något) och det bara blir konstigt..Hoppas ni förstår vad jag menar. :)


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-10 16:22
    Emmie02: Försökt i snart två år, men nyligen startat utredning, inga barn sedan innan. Ätit min andra pergo tablett idag enkeldos, VUL den 16/5 för att se om de vuxit till sig ett eller flera fina ägg :) BIM: förhoppningsvis kring slutet på denna månad :)

    Choklaa: Försökt sedan februari, fick provera i januari som togs under tre månader för att få regelbunden mens efter att den uteblivit en längre tid. Tog första pergo-kurens sista tablet 3/5. VUL 7/5 visade att det fanns ett fint ägg som skulle lossna inom kort. Beräknad BIM förhoppningsvis runt 25/5 :)

    Jojolita: Försökt sedan mars 2011. Inga barn sedan innan. Har ("mild") PCO och uteblivna menstruationer. Nekad hjälp av Landstinget, men får hjälp via privat gyn sedan 20/4 2012. Tar sista pillret i första pergokuren 11/5. Hoppas på omslag till ÄL nästa vecka, inget VUL inplanerat. BIM blir troligtvis mellan 28/5-4/6.

    Szandra: Försökt sedan Augusti 2010. Blev gravid dec 2010 som slutade i ett MA besked feb 2011. Efter det har min mens ballat ur helt och nu har vi äntligen fått hjälp efter uteblivern mens sen november 2011. Efter hormonprover har jag tydligen pco hormon värden men inte "pco äggstockar". Jag fick min mens efter en provera kur 8/5 så nu är det pergo start 12/5 och vul 18/5...Bim förhoppningsvis i början på nästa månad!

    Masken: Slutade med p-piller Januari 2011, endast en spontan mens i augusti 2011. Fick Provera i 4 månader i november för att få igång mensen, fick mens av proveran men inte utan. Sambon har lämnat spermaprov som såg bra ut. Provera och pergotime igen i april/maj 2012. VUL visade ingen överstimulering, inte heller någon perfekt mogen äggblåsa. Ev. ägglossning 15-16/5. Egen uträknad BIM i slutet av maj.

    Nicholeski: 24 år och har försökt intensivt sedan 2011. Innan dess inte ätit p-piller på 4 år. Konstaterad "mild PCO". Fick min första enkelkur pergotime i mars vilket resulterade i en lyckad ÄL, dock ingen graviditet. Ostimulerad i april och ännu en lyckad ÄL utan graviditet. Avslutade min andra enkelkur pergo igår och imorgon skall jag på VUL.

    Pepsi: 25 och vi har inte försökt så länge, drygt ett år. Men pga av min PCO fick vi hjälp direkt. Är inne på dag 3 på min första enkel kur av pergotime. Är mycket spänd på om det ger något resultat.
    Ska på VUL den 16/5.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-11 17:01
    Lillaregnbågsbebis: Har på grund av oregelbundna menstruationer nu börjat med Pergotime. Efter första kuren (enkeldos) ägglossade jag perfekt! Har för tillfället avslutat min andra kur och väntar på bim 16/5.

    Renrot: Har försökt sens aug-sept 2011 med ett litet syskon. Men eftersom ingen ägglossning sker och mensen är extremt strulig med täta och långa blödningar på 14-30 dagar så sökte jag hjälp. Tagit första pergotime kuren och har förhoppningsvis BIM nån gång i slutet på maj månad. Annars blir det dubbel kur med pergo till nästa månad.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-07-24 17:16
    Vi är några som lyckats plussa och vi hoppas och håller tummarna för att fler gör oss sällskap snart, till nästa tråd...Så Gravidsnacket kan vi ta där inne =)

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m70568448.html
  • Svar på tråden Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)
  • LängtansBlåaBlomma

    Jag drömmer om tre, fyra barn men känner nu att det blir alldeles bra om jag bara får ett barn och gärna ett syskon. Vi börjar med ett. Är vägen dit alltför lång och svår kanske jag nöjer mig med ett. Men jag är rädd för att bli bitter... Jag känner redan nu att jag inte får det liv jag längtat efter med en stor barnaskara. Jag kanske inte ens får ett....


  • Pepsi

    Kanske ska uppdatera lite här...Var ju ett tag sedan.
    Ska jag vara ärlig så har jag inte haft någon lust o skriva...Har ändå inte varit på något bra humör, då det hänt lite saker i mitt liv som jag inte mått bra över.

    Blev ju ingen bebis med pergotimen och pregnyl-injektionen. Fick mens efter 2 veckor.
    Tog en till pergotimekur som jag och läkaren kommit överens om.
    Är på cykeldag 20 och inget utslag på ägglossningstesten än. Förra gången hade jag en äggblåsa på 20 mm redan på dag 13 så denna gång känns det rätt så kört med att lyckas med en ägglossning.

    Ringde till min gyn idag, för att hade det inte blivit någon bebis denna gång, ska jag och min sambo få pröva insemination.
    Men som vanligt är det ju inte bara o köra igång...eller att läkaren kan skicka remiss, då insemination måste göras i grannstaden. Nej, först måste jag och min sambo ta ett varsitt blodprov för att visa att vi inte har Hepatit C eller HIV. Men det känns ju som om de kanske skulle kollat det redan när man börja utredningen...När de ändå tar en massa andra prover?!?
    Aja..Sköterskan jag pratade med la en lapp till min läkare och sen ringer de upp...
    Så ligger det till här...   

  • Aj88

    Pepsi: Du är stark! Kämpa på!
    Det är många som är i Samma sits eller som har varit där.
    Snart är det DIN tur att lyckas. Tänk på att du fått ett plus en gång vilket betyder att det faktiskt går!
    Angående blod prov så kan man ju tycka att dom kunde tagit alla prover samtidigt. Vi fick ta blodprov inför ivf och sen igen när vi blev spontant gravida.

  • Pepsi
    Aj88 skrev 2013-03-19 12:24:30 följande:
    Pepsi: Du är stark! Kämpa på!
    Det är många som är i Samma sits eller som har varit där.
    Snart är det DIN tur att lyckas. Tänk på att du fått ett plus en gång vilket betyder att det faktiskt går!
    Angående blod prov så kan man ju tycka att dom kunde tagit alla prover samtidigt. Vi fick ta blodprov inför ivf och sen igen när vi blev spontant gravida.
    Tack för värmande ord! Jag hoppas verkligen det, men det känns så himla långt bort.
    Men förhoppningsvis så behöver vi inte vänta så jätte länge.

    Okej...Ja min sambo är ledig idag så vi tänkte åka o ta blodprovet idag, men då fanns det ingen beställning på det. Så det gick ju inte. Tänkte att det skulle gå lite smidigt för en gångs skull :P


  • LängtansBlåaBlomma

    Här kör jag mitt tredje försök med Pergotime, men har redan blivit remitterad vidare till en riktig fertilitetsmottagning som kan mer än min "vanliga" gyn.


  • Pepsi

    Jaha, då har man fått leka läkare igen!
    Sååå tröttsamt...Frågade ju om äggledarspolning igår...och idag får jag svaret
    "Vilken tur att du sa det där med äggledarspolning, för det är ju något vi ska göra på dig"

    Det är bara ett år sen jag började där?!? Men tydligen har det glömts bort för att jag gick till en läkare först och inte till en barnmorska. Men kollar man inte som läkare att alla undersökningar o sånt är gjort när inte medicinen hjälper eller man får den önskade effekten...?

    Har iallafall tid för spolning den 3/4 så det är ju faktiskt inte jätte långt kvar...Något positivt!

  • snosan
    Pepsi skrev 2013-03-25 15:12:19 följande:
    Snosan! Hur har det gått för dig?
    Du det går trögt.... just nu ligger jag med världens magknip och ha ont i brösten som bara den.
    Hoppas att mensen är på g... konstigt annars. Jag är på cd 38, men tyvärr så gav pergon inte
    någon äl :(

    Har dock gått ner 8kg sen jag va in och skrev här senast och hoppas de kan hjälpa mig ägglossa
    själv och med pergo :)

    Inväntar bara en kallelse till doktorn för koll, diskussion  och cellprov samt att jag vill spola ledarna så
    att man vet att det inte är nå blockage! 
  • Pepsi
    snosan skrev 2013-03-25 23:49:06 följande:
    Du det går trögt.... just nu ligger jag med världens magknip och ha ont i brösten som bara den.
    Hoppas att mensen är på g... konstigt annars. Jag är på cd 38, men tyvärr så gav pergon inte
    någon äl :(

    Har dock gått ner 8kg sen jag va in och skrev här senast och hoppas de kan hjälpa mig ägglossa
    själv och med pergo :)

    Inväntar bara en kallelse till doktorn för koll, diskussion  och cellprov samt att jag vill spola ledarna så
    att man vet att det inte är nå blockage! 
    Då sitter vi i nästan samma båt förutom att jag inte fick något riktigt utslag på mitt ägglossningstest denna gång så tror inte att jag haft någon ägglossning. Fast samtidigt har jag fått ont i brösten nu.
    Så jag vet inte. Jag har tid för spolning den 3/4...Sen ska vi få pröva insemination.
    Får se hur det går då... :)

    Kom igen nu kämpar vi på du och jag så vi kan skita i den här tråden!!! ;)
  • snosan
    Pepsi skrev 2013-03-26 09:15:39 följande:
    Då sitter vi i nästan samma båt förutom att jag inte fick något riktigt utslag på mitt ägglossningstest denna gång så tror inte att jag haft någon ägglossning. Fast samtidigt har jag fått ont i brösten nu.
    Så jag vet inte. Jag har tid för spolning den 3/4...Sen ska vi få pröva insemination.
    Får se hur det går då... :)

    Kom igen nu kämpar vi på du och jag så vi kan skita i den här tråden!!! ;)
    hehe jo det är dags att lämna tråden och flytta till gravid tycker jag :D
    tycker det är min tur nu då alla runt mig sprutar ut bebis nr 2 eller är gravid med
    nr 3! snacka om att man känner sig lite efter! 
Svar på tråden Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)