Inlägg från: Callina |Visa alla inlägg
  • Callina

    Hjälp - glömt koden till resväskan

    Det är inte sant, åker tisdag morgon och gick ned och hämtade resväskan för att börja packa så smått och inser att det är helt blankt i huvudet!
    Efter ytterligare lite funderande vet jag att någon annan än jag ändrat koden på väskan förrförra året men kommer inte ihåg vem jag lånade ut den till.
    Så nu står jag här med en väska jag inte får upp eftersom jag inte vet koden.
    Ska enda alternativet verkligen vara att köpa en ny?
    Ja eller försöka låna en då i första hand. Blir så irriterad och less på mig själv.
    Har givetvis provat barnens föd.nr, mitt eget osv. Bankomatkoder och sånt jag kan komma på, den är enbart 3 siffror.

    Tips?

  • Svar på tråden Hjälp - glömt koden till resväskan
  • Callina
    Pallas skrev 2012-05-20 23:43:54 följande:
    Gå igenom alla kombinationer, Det tar en stund, men det är billigare än att köpa en ny väska. Som mest brukar det bara 9999 kombinationer. I snitt måste du testa 5000 kombinationer om det är fyra siffror. Är det tre siffror måste du testa i snitt 500 kombinationer.
    Tror inte ens jag skulle hinna det faktiskt.  Fast jag har gått igenom bra många redan iofs - fast inte systematiskt.
  • Callina
    Lajkie skrev 2012-05-20 23:45:06 följande:
    Inga minnen alls på vem som lånade den? Syskon? Förälder?
    En person som lånat den har lämnat några alternativ koder som inte funkar. Men gissningen är på mitt ex som dessvärre inte svarar mig på vare sig mobil eller mail. Tänker ringa honom på jobbet i morgon bitti om jag inte kommit på den. Men känner jag honom rätt så kommer han inte ihåg den :-/
  • Callina
    Bzanna skrev 2012-05-20 23:50:44 följande:
    Chansar; har du provat 236?
    Haha jag var tvungen att prova, tyvärr funkade det inte.
  • Callina
    Lisa med barn skrev 2012-05-21 00:02:01 följande:
    TS, jag har råkat ut för nåt liknande men i mitt fall hade jag "råkat" komma åt knappen på baksidan som ändrade koden och innan jag hade hunnit memorera de siffror som syndes i "rutan" så var jag snabb nog att snurra alla tre siffrorna runt och hade ingen aning om vilket kombination jag hade ändrat till. Jag satte mig ner och började testa kombinationer, från 500 och uppåt. Efter ca 20 minuter hade jag kommit till ca 947, det klickade till och resväskan öppnades. Om du börjar nu så kan du få upp väskan inom en timme. Lycka till!
    Varför började du på 500?
    Något tekniskt`?
  • Callina
    JellyBean skrev 2012-05-21 00:06:43 följande:
    Ta med dig väskan in i en reseväskbutik, dom har instrument som kan ställa om låset för dig. Vet dock inte om det går på en dag men vet att det finns.
    Jaså? Hmmm ska kolla om det finns någon i närheten. Är så himla stressad bara, tusen saker som dykt upp precis innan jag ska åka. Kommer verkligen blir att lämna hemmet med andan i halsen, känns sådär.
  • Callina

    Jag satt i totalt en timma och sen smsade jag en kompis och frågade om jag fick låna hans väska vilket jag fick. Så när jag kommer hem får jag ta den till en väskaffär som förhoppningsvis fixar det
    Tack för alla råd och pepp

    Om 2 timmar ringer klockan, då ska jag upp (om jag somnat) duscha och sen iväg till flygplatsen. Sicilen nästa - woohoooo

  • Callina
    evaoregon skrev 2012-05-22 01:19:15 följande:
    Trevlig resa! Glad
    Tack, det var HELT fantastiskt!!
Svar på tråden Hjälp - glömt koden till resväskan