• BookLady

    Min 3 åring är smart för sin ålder!

    Alexi skrev 2012-05-27 13:28:14 följande:
    Vi har en 3,5-åring och träffar ju en del barn i samma ålder och jag upplever verkligen inte att de flesta kan allt som TS barn kan. Knyta skor tex, vilka barn övar på det idag när alla har kardborreskor? Skära all mat och bena fisk, de flesta barn använder väl inte ens kniv i den här åldern ännu? Skala potatis med fingrarna ja, men inte med kniv.

    Sen det där med prata rent undrar jag över, även de barn vi känner som verkligen anses tidiga språkligt, man måste ändå anstränga sig för att uppfatta helt vad de säger. De pratar tyst och lite mumligt även om själva uttalet är helt rent. Eller?

    Min dotter pratar helt rent och väldigt tydligt och har gjort det mer eller mindre från det hon började prata, aldrig någon som någonsin haft svårt att förstå vad hon säger. Hon rättar oss också - en dag sa hennes pappa lite slarvigt "hunn-dagis", då sa hon "det heter faktiskt hunD-dagis pappa!" När hon inte är riktigt säker på vad något egentligen heter så frågar hon oss innan hon använder ordet. Tom sånt man inte riktigt kan svara på, tex "heter det FISK-spö eller FISKE-spö"? Sen talar hon om vad de andra barnen hos dagmamman säger fel på .
  • BookLady
    Sanna o Ryan skrev:
    - Det tror jag inte alls på. BVC har sagt att majoriteten av alla barn talar rent vid 4-5 år. Övriga talar rent senare pga språkstörningar. Ytterst få, i jämförelse med antalet barn, talar rent före 4 årsåldern. Att ditt barn talar rent nu som 3-åring kan vara möjligt men som 2-åring? Isåfall får du nog anmäla er till guiness rekord bok då det är YTTERST ovanligt. Dock kan man bli "döv" när det gäller sina egna barn. Man är så van med hur de pratar att man tror att de är duktigare än vad de är. Behöver ju inte vara så i ert fall, men det är snudd på omöjligt enligt mig. 

    Dumheter. Min dotter pratade också helt rent i stort sett från det hon började prata och definitivt i 2-årsåldern. Hon hade lite konstiga uttryck för sig precis i början, tex var Bondgård "Buguck", men hon uttalade "Buguck" helt rent och supertydligt. Så fort hon lärde sig vad det verkligen hette blev det B-O-N-D-G-Å-R-D. Du skulle träffa min dotter och höra hur hon pratar. Man hör varenda ord och stavelse och har gjort så länge. Hon har inte fyllt 4 än.
  • BookLady
    Angie99 skrev 2012-05-27 16:37:07 följande:
    Men, hallå... Säger man buguck istället för bondgård så pratar man inte rent! Vad är i så fall prata orent för dig?

    Nej jag skrev ju det, precis när hon började prata var det lite såna ord som kom, men i 2-årsåldern pratade hon rent och nu rättar hon oss tom på såna saker som hunn-dagis - "nej det ska vara hunD-dagis!". Då pratar man definitivt rent . Men prata orent kan ju också betyda rätt ord men sluddrigt eller otydligt tal, att inte kunna säga R och S eller blanda ihop B och D eller liknande.
  • BookLady
    Sanna o Ryan skrev 2012-05-27 16:27:23 följande:
    Det förklarar en hel del. Jag trodde att TS pratade om att barnet talade rent, dvs både uttal och ord rätt. Men när det endast handlar om att uttala ljuden (R, S osv.) är det en helt annan sak. 

    Men när TS sa att hennes dotter talar rent så tänkte jag automatiskt att även orden var rätt. 
    En utvecklingsstörd 10-åring som kan uttala alla bokstäver rätt men inte kan säga mer än 2-3 ordmeningar kan enligt mig inte tala rent. Enligt mig och de jag pratade med på BVC så kan man inte tala HELT rent förrän ca 4-5 år. Däremot kan man UTTALA rent. Inte PRATA rent. Jag tycker det är en markant skillnad.

    Jag tog ordet "buguck" som exempel just på att tala "orent". Orent kan också betyda rätt ord men otydligt och att tex inte uttala R utan säga "mojot". När dottern var i 2-årsåldern pratade hon rent och nu kan det ibland tom gå till överdrift tycker jag som när hon undrar om det heter FISK-spö eller FISKE-spö.
  • BookLady
    BookLady skrev 2012-05-27 17:01:57 följande:

    Nej jag skrev ju det, precis när hon började prata var det lite såna ord som kom, men i 2-årsåldern pratade hon rent och nu rättar hon oss tom på såna saker som hunn-dagis - "nej det ska vara hunD-dagis!". Då pratar man definitivt rent . Men prata orent kan ju också betyda rätt ord men sluddrigt eller otydligt tal, att inte kunna säga R och S eller blanda ihop B och D eller liknande.

    Nu har hon också börjat roa sig med att dela upp ord i stavelser på lek och försöka hitta olika sammansatta ord. När man säger nåt sammansatt ord som "prinsessklänning" påpekar hon "just det, det ordet kan man dela upp i PRINSESS och KLÄNNING" .
  • BookLady
    Angie99 skrev 2012-05-27 17:25:22 följande:
    Du skrev "hon uttalade "Buguck" helt rent och supertydligt".
    Hur kan hon ha gjort det när buguck inte är ett ord. Då är det väl inte rent?

    Okej, då använde jag fel ord. Det var "rent" i betydelsen MOROT och inte MOJOT. Hon ville säga buguck och sa B-U-G-U-CK, och inte bvhuck. Hade jag kunnat fonetisk skrift hade jag kunna skriva buguck fonetiskt och hur det bör uttalas ljudmässigt även om det är ett felaktigt ord. I betydelsen "rätt ord" var det givetvis inte rent. Kan vi skippa hårklyverierna nu?
  • BookLady
    Beckah82 skrev 2012-05-27 17:50:28 följande:
    Vad är "helt rent" enligt dig?

    Jag har mycket svårt att föreställa mig en tvååring som uttalar allt rätt. Några saker som brukar vara svårt;

    * Säga R rent.
    * Säga Tjej, Tjat, Tjugo istället för sej, sat, sugo
    * Säga Chans, Charlott, Skjul, istället för sans, salott, sul.

    Men vet vet jag, det kanske är vanligt att tala HELT RENT i tvåårsålden, bara det att jag, av en slump, råkat pricka in att bara träffa dessa få tvååringar som inte kan det. Jag kan dock tycka att det i så fall är lite konstigt att det på 2,5-årskontrollen kollas om barnet kan säga ett 10-tal ord och om de kan det så får de en godkänt-stämpel. 

    Helt rent enligt mig är precis det du beskriver. Och nu när du säger det så kommer jag ihåg att hon hade lite problem med sch-ljudet faktiskt, men inte som du skriver ut det utan hon sa CH som invandrare brukar säga och inte sju, som svenskar (kanske stockholmare? jag vet inte) brukar säga med det speciella sch-ljudet som också används i chans och Charlott. Hon brukade säga ordet flera gånger för att få det rätt, och till slut fick hon det . R hade hon aldrig några problem med utan började säga det rent på en gång. Tj-ljuder har aldrig varit några problem.

    Var har jag skrivit att det skulle vara vanligt att tala rent i tvåårsåldern? Hur vanligt det är har jag ingen aning om, men du skrev att du inte trodde på det, för BVC hade minsann deklarerat att barn inte pratade rent förran i 4-5 årsåldern. Du skrev att det var "nästintill omöjligt" vilket jag tror är dumheter med tanke både på min egen dotter och andra barn jag träffat på som pratar väldigt bra. Men visst, min dotter har varit väldigt tidig språkligt, så det kanske inte är supervanligt.

    Vad jag inte begriper är varför det jag och ts beskriver provocerar dig så otroligt mycket. Vad gör det dig om det faktiskt finns en hel del barn som börjar prata rent tidigare än vad du tror och vet? Kan du inte erkänna att du inte vet allt som finns att veta om barn i allmänhet, eller var är det skon klämmer?      
  • BookLady
    Beckah82 skrev 2012-05-27 18:59:28 följande:
    Fantastiskt! Hon sa med andra ord "däR" direkt, istället för "dä" som andra barn? Hon lär ju inte BÖRJAT prata vid 2-2,5 års ålder, om hon pratade helt rent vid 2-2,5 års ålder, så hon bör ju ha börjat prata i 1-årsåldern (gissningsvis före ett års ålder om hon nu är tidig) och sa alltså R, tj, sj (och de andra klassiska knepigheterna i vårt språk) redan kring 12 månaders ålder?

    Det är ju lite smått sensationellt. Jag är mycket imponerad må jag säga!

    Vad är det som är så sensationellt? Jag förstår att du är väldigt ironisk, men min dotter sa aldrig "dä". Hon började säga "mamma" och sa det ett bra tag och inte så mycket annat. Ett av hennes första ord efter mamma var "konkurs" om jag inte minns fel. Som jag beskrev ovan hade hon några ord som hon uttalade fel precis i början, som "buguck" för bondgård. Men första gången hon sa bondgård sa hon B-O-N-D-G-Å-R-D. Så hon har aldrig sagt "dä" eller "mojot".
  • BookLady
    Beckah82 skrev 2012-05-27 17:36:44 följande:
    Orkar absolut inte läsa tråden, men vill bara gratta dig TS. Din dotter är ju praktiskt taget redo att flytta hemifrån!

    Orkar inte svara på din fråga om vad mina barn kan/kunde vid 3 års ålder, då jag inte alls ser vad det har för betydelse i din dotters utveckling och en jämförelse är jag verkligen inte intresserad av.

    Jag kan säga att jag har väldigt barn som varit väldigt tidiga på väldigt många områden och det skriver jag enbart som en förklaring till det jag ska skriva här näst;

    Jag tycker det är en självklarhet att man ska vara stolt över ditt/sina barn och glädjas över deras framsteg. Det har ju inget med ålder att göra. Stolt och glad är naturligt att man blir, när barnet tex lär sig att gå och den känslan av stolthet är precis lika stor, härlig och adekvat, oavsett om barnet är 6 månader eller 2 år när hen lär sig att gå.

    Tyvärr anses det lite fult att berätta om sina barns framsteg om de råkar vara tidiga i sin utveckling, vilket gör att vi som har tidiga barn får en hel del skit och ofta känner att vi inte får samma rätt och utrymme att vara stolta och berätta.

    Anledningen är att andra kan ta illa vid sig då de uppfattar den sunda stoltheten som SKRYT. Väldigt trist när man i själva verket bara är stolt och hade varit lika stolt om barnet varit äldre. Sen finns det undantag. Det finns föräldrar som inte alls bara är stolta, utan är stolta och skryter för att barnet är tidigt. Att barnet lärt sig gå är inte det primära, utan att barnet lärde sig gå vid 6 månaders ålder, är det viktiga att framhäva för dessa föräldrar. Dessa föräldrar förstör för oss som bara är genuint stolta, men råkar ha ett tidigt barn. Dessa föräldrar är oerhört störande.

    Baserat på din trådstart så är du solklart en sådan förälder. 

    Jag skulle snarare säga att baserat på ditt gensvar inte bara på ts utan också på mina och andras inlägg som "vågar" beskriva att deras barn var tidiga med något, är du en förälder som har taskig sjävkänsla både som förälder och vad gäller dina barn. Därför kan du inte tolerera att man beskriver - ja just det, beskriver sitt tidiga barn med normal stolthet men alldeles utan SKRYT - utan måste skriva att du inte tror på det, att det är omöjligt, att BVC minsann har sagt något annat (who cares, är just den bvc-tanten som har sagt det allvetande, eller? Jag har aldrig hört någon på BVC uttala sig så kategoriskt), och måste ironisera att det minsann är "sensationellt" och "fantastiskt".

      
  • BookLady
    Angie99 skrev 2012-05-27 19:33:31 följande:
    Men är du tappad eller? Hon ville väl för sjutton inte säga buguck hon ville väl säga bondgård och kunde ju inte uttala det rätt, vilket är fullt normalt.
    Jag betvivlar inte att din dotter pratar bra, säkert över snittet men man behöver ju inte överdriva. Precis som TS barn säkert är tidigt med mycket, men är det något att starta en tråd om? Är hon själv osäker på hur hon ska berömma sitt barn eller vill hon bara veta hur duktig hennes barn är och därmed hon som mamma? Korkat är det ialla fall och det är ju inte precis några världsomvändande grejer barnet gör.
    Du vill ju påpeka att ditt barn pratade perfekt redan från typ födseln så att TS barn kunde prata rent vid 2 år är väl inget?
    Ehm, jag skulle nog inte säga att jag är "tappad", nej . Men du förstår tydligen inte vad jag menar, så vi kan väl släppa det istället för att jag fortsätter diskussionen med att fråga om du är "sänkt" eller nåt annat trevligt .

    Och nej, jag vill inte "påpeka att mitt barn pratade perfekt från typ födseln." Jag vill beskriva precis det jag beskrivit, och det står där svart på vitt. Resten har du tydligen läst in i det alldeles på egen hand.   
Svar på tråden Min 3 åring är smart för sin ålder!