Inlägg från: barnpsykologen margit |Visa alla inlägg
  • barnpsykologen margit

    HJÄLP MIG

    Hej!
    Du har tre små barn i ganska tät följd. Du säger att du har en pågående förlossningsdepression höst och vår. Och du beskriver barnen som frustrationskänsliga och nära sina känslor, precis som du själv.
    Det kan vara svårt att veta vad som är vad i detta, men att det blir jobbigt är lätt att förstå.
    Om vi börjar med din nedstämdhet så är det så att en förossningsdepression kommer vanligtvis efter en förlossning och avklingar sedan, den pågår inte år ut och år in. Sedan finns det förstås andra typer av depression exempelvis sådana som är återkommande under vissa perioder på året, oftast höst och vår. 
    Men man kan också bli både utmattad och nedstämd av att få barn i så tät följd med allt vad det innebär i form av dålig nattsömn, brist på egen vuxentid etc.
    Vilket det nu än är så känns det som om du har kommit till en gräns där du faktiskt behöver praktiskt stöd och hjälp för att orka med din tillvaro på ett sätt som inte får så negativa återverkningar på dina barn .
    Du skriver inte något om barnens pappa. Kan han hjälpa dig? Kan han avsätta tid. Kanske vara föräldraledig, så att du får återta rätten till ett vuxenliv.
    Om inte, finns det andra sätt att bryta det läge du hamnat i? Kanske kan du gå till någon och be att få utrett vad din nedstämdhet handlar om och hur du kan få hjälp med den.
    Ta dina krafter till att få lite stöd för egen del så kommer det också att hjälpa dina barn.
    Lycka till!
    Margit Ekenbark 

Svar på tråden HJÄLP MIG