• SannaM

    15 månader svårt att somna, justera tider?

    Vår 16-månaders har sedan ett par månader fått sova max 1 timme på dagen... sista par veckorna har det hänt att han då sovit hela 12 timmar nattetid, men oftast 10-11 timmar, typ 19-05 (eller 06 om vi har tur).

    Sömnbehoven är olika från barn till barn ju, och jag märker också att vårt barn har svårare att somna vissa perioder. Innan jul (ja, då var han ju 15 månader) var han sjukt jobbig att lägga, ställde sig upp och skrek och sjöng och tjoade i sängen, levde runt och höll på... kunde ta 30-60min innan han somnade. Men efter en-två veckor blev det bättre igen, och nu funkar det oftast att lägga ner honom efter sagan, släcka lampan, sjunga lite och han sover inom 15 min. 

    Bäst sover vårt barn på natten om han sover ett pass på 1 timme dagtid, men det går inte alltid om han går upp rean 5, då får han sova en halvtimme på fm och en halvtimme runt kl 2. På kvällen käkar han middag vid 5 med oss och sen välling 18.30 ungefär. 

Svar på tråden 15 månader svårt att somna, justera tider?