• Jisa

    10månaders,vägrar sova på morgonen

    Jag håller med Natulcien, man ska vara försiktig med fasta övertygelser med så små barn.

    Det händer så otroligt mycket i deras utveckling och vad de behöver kan variera. Vår son samsov i några veckor när han hade det tufft runt 1 års ålder. Nu sover han åter i sin säng och vill inte alls kramas hela nätterna som han ville då.

    Om alvedonen inte hjälper så tycker jag att ni kan sluta ge den. Onödigt att ge medicin om man inte vet att det verkligen behövs.

    Jag har inga konkreta råd att ge men alla såna där faser brukar gå över även fast det är jobbigt när man är mitt i dem. Så håll ut och ge barnet lite extra närhet är väl mitt enda råd :)

  • Jisa

    Och precis när jag postade inlägget kom jag på jag att vi hade precis likadant med vår son när han var 10mån. Vi var vandrande spöken på dagarna för han sov så dåligt.

    För hans del var det nog en utvecklingsfas för rätt som det var sov han igen. Vi samsov då också för jag blev galen av att behöva kliva upp hela tiden.

Svar på tråden 10månaders,vägrar sova på morgonen